asseco Aimtec murr

Dobrý kompresor stlačuje vzduch i náklady

Kompresory patří k nezbytnému vybavení všude tam, kde se pracuje se stlačeným vzduchem. Na trhu je široká paleta typů od různých výrobců. Jak ale vybrat ten správný pro vaše potřeby?  

 

Primárním při rozhodování o volbě správného kompresoru by měl být účel jeho použití – pro občasné dodávky stlačeného vzduchu v provozech kde není vyžadována absolutní čistota prostředí bude zjevně postačovat jiný přístroj než tam, kde jsou nutné stabilní dodávky velkých objemů vzduchu pro superčisté prostory, nebo vysokotlaké systémy či dílny s velkým počtem pneumatických zařízení. Kromě základních faktorů jako jsou zejména cena a výkon, provozní náklady, ale i spolehlivost, hlučnost, a další parametry a vlastnosti, jako např. zda zvolit variantu s tlakovou nádobou nebo bez vzdušníku apod. bude rozhodovat i design, pověst značky, možnost vybavení různými doplňky.

Šroubový, nebo pístový?
Základní volba bude pro většinu uživatelů (v závislosti na aplikaci, pro kterou má být kompresor určen) mezi šroubovým a pístovým kompresorem. Každá z variant má svá pro i proti. Šroubová verze (určená hlavně pro stabilní dlouhodobý či nepřetržitý provoz ta, kde jsou potřeba velké dodávky vzduchu pro pohon pneumatických zařízení) je sice mnohem výkonnější, spolehlivější a tišší (díky jednoduché, robustní konstrukci bez ventilů, nabízejí tichý provoz bez vibrací a výrazně vyšší životnost - doba mezi revizemi se počítá v řádu desítek tisíc provozních hodin), to je však vykoupeno většími rozměry a zejména vyšší pořizovací cenou ve srovnání s pístovými kompresory. Ty však nabízejí zase na výběr hned několik různých konstrukčních řešení (výrobci nabízejí jedno či dvouválcové varianty s přímým pohonem, nebo s válci v řadě s pohonem klínovým řemenem apod. jednoválcové jsou obvykle kompresory s menším výkonem, zatímco dvou či víceválcové jsou určeny kvůli svému výkonu pro náročnější aplikace), a mohou běžet při menších otáčkách. Na rozdíl od šroubových (obvykle stacionárních) kompresorů jsou kompaktnější a není problém s jejich mobilitou a přemísťováním podle potřeby.

S mazáním nebo bez?

Podobně jako u šroubových kompresorů je na výběr varianta bezmazná (tzv. suché kompresory, se vstřikem vody), nebo mazaná, stejně tak je možné si vybrat u pístových verzí mezi olejovým kompresorem (ty patří k nejrozšířenějším, odhaduje se, že zhruba tři čtvrtiny kompresorů na trhu jsou zástupci této kategorie), nebo bezolejovým provedením. Bezolejové kompresory jsou vybaveny speciálními těsnícími a třecími kroužky z odolných materiálů s vynikajícími tribotechnickými parametry (místo ocelových pístních kroužků jsou použity uhlíkové nebo teflonové), takže ke svému provozu nepotřebují olejové mazání. Tato zařízení se používají zejména tam, kde je vyžadována maximální čistota vzduchu a nesmí ji ohrozit riziko znečištění vzduchu olejovými kapičkami – tzn. například v laboratořích, v potravinářství apod. 
U kompresorů, které představují zařízení s mechanicky extrémně namáhamými díly při provozu, je tudíž důležitou stránkou nejen jejich správná instalace, ale také údržba a servis. To se týká zejména olejových kompresorů, kde hodně záleží na pravidelné údržbě a především výměně oleje. Olejová náplň totiž nedegraduje jen při provozu, ale problémy mohou nastat naopak právě když se kompresor používá málo, olej stárne a mění své vlastnosti. Proto se u málo využívaných zařízení doporučuje výměna oleje v častějších intervalech, než je doporučováno při standardním nasazení po určitém počtu provozních hodin.
Obecně tak jako všude platí, že pokud není limitujícím faktorem co nejnižší cena a zařízení nebude využíváno jen příležitostně, kdy provozní náklady nehrají obvykle klíčovou roli, je lépe poohlédnout se po produktech zavedených značek, které mohou mít sice vyšší pořizovací náklady, ale ty se zpravidla vrátí ve spolehlivějším, efektivnějším dlouhodobém provozu, a nehrozí situace, že při poruše (jejichž riziko bývá u značkových výrobků obvykle nižší) neseženete opraváře či potřebný díl, jak se může stát u „výhodně koupě“ levného přístroje exotické provenience.
K orientaci v nabídce, jaká je v současné době na našem trhu, by měly zájemcům o tuto problematiku posloužit i následující stránky.

 

 

 
Publikováno: 5. 3. 2011 | Počet zobrazení: 4934 článek mě zaujal 925
Zaujal Vás tento článek?
Ano