asseco Aimtec murr

Mezinárodní centrum postaví unikátní výzkumný reaktor

V létě letošního roku vstoupil do realizační fáze projekt na vytvoření Mezinárodního výzkumného centra pracujícího s unikátním víceúčelovým výzkumným reaktorem s rychlými neutrony MBIR (MVC MBIR). Staví jej akciová společnost GNC NIIAR ve městě Dimitrovgradu v Uljanovské oblasti. Mezinárodní výzkumné centrum je společným projektem na němž se podílejí Rusko, USA a Francie.

 

V rámci Mezinárodního fóra ATOMEXPO-2013, které se uskutečnilo v Petrohradu koncem června 2013, podepsali představitelé státní korporace Rosatom, Ministerstva energetiky USA a francouzského Komisariátu pro jadernou energii a alternativní zdroje (KАE) Memorandum o vzájemném porozumění v otázkách vytvoření MVC MBIR. Po uplynutí 12 měsíců od data podpisu Memoranda a na základě schválených principů, které má za úkol vypracovat speciálně vytvořená pracovní skupina, ustaví partneři Řídicí výbor MVC MBIR, jehož členy budou představitelé Ruska, USA, Francie a dalších zainteresovaných států.
V rámci pracovního setkání zdůraznili všichni zúčastnění společné úsilí svých zemí, které jsou lídry světové jaderné energetiky, zabezpečit maximální úroveň jaderné a radiační bezpečnosti, ekonomické efektivity a podporovat tím dlouhodobý rozvoj civilní jaderné energetiky v zájmu udržitelného a stabilního vývoje lidstva. Zároveň poukázali na principiální význam a nutnost těsné a vzájemně výhodné spolupráce při realizaci takovýchto významných nadnárodních vědeckotechnických projektů.
„Rusko se hodlá stát globálním lídrem v celosvětovém měřítku, proto jsme pozvali kolegy z USA a Francie, abychom jim nabídli možnost pracovat na unikátním reaktoru s rychlými neutrony, který budujeme z prostředků Ruské federace,“ uvedl náměstek generálního ředitele státní korporace Rosatom Vjačeslav Peršukov.
Před partnery zapojenými do projektu podle něj nyní stojí úkol vypracovat, posoudit a schválit principy a mechanismy vytvoření a řízení MVC MBIR, a přístupy k utváření společného programu vědeckých výzkumů, které budou probíhat na unikátním výzkumném zařízení MBIR po jeho dokončení a spuštění na konci tohoto desetiletí. Vjačeslav Peršukov zdůraznil, že koncepce vytvoření Mezinárodního výzkumného centra, kterou předložila ruská strana, počítá navíc s možností realizace doplňkových vědecko-výzkumných programů vědců z USA, Francie a dalších zainteresovaných států na základě zvláštních dvoustranných smluv.
„Spojené státy jsou společně s Ruskem průkopníky v používání rychlých reaktorů. Máme bohaté zkušenosti, které můžeme uplatnit v mezinárodní spolupráci,“ poznamenal náměstek ministra energetiky USA Peter Lyons.
Na založení víceúčelového výzkumného reaktoru na rychlých neutronech MBIR se budou podílet i české firmy. Konkrétně např. nedávno speciálně vytvořené konsorcium (jeho členy jsou české firmy Arpo a EGP Invest a ruská společnost ОАО ТАСМО) dokončuje práce na technickém projektu paroturbinového bloku zařízení s turbinou o výkonu 60 MW, včetně systémů vyvedení výkonu a teplofikace. V rámci konsorcia je exkluzivní projektovou organizací moravská společnost EGP Invest z Uherského Brodu. Celková cena kontraktu na projektování paroturbinového bloku činí 2,5 mil. euro (přes 60 mil. Kč).
„Navázání přímé spolupráce s ruskou jadernou energetikou považujeme za unikátní možnost pro další rozvoj naší společnosti. Už jen samotný projekt MBIR by nám zabezpečil kontrakty do roku 2019. Kromě toho jde o důležitý referenční kontrakt, jehož úspěšná realizace nám může otevřít nové zahraniční trhy. Práce na takových prestižních projektech jako je projektování a výroba multifunkčního výzkumného reaktoru na bázi rychlých neutronů MBIR nám navíc pomáhá udržovat mladé, talentované experty s technickým vzděláním a pro celý náš region je zárukou zachování pracovních míst pro absolventy vysokých škol,“ říká Petr Slačala, ředitel společnosti EGP Invest.
 

 
Publikováno: 24. 10. 2013 | Počet zobrazení: 2423 článek mě zaujal 577
Zaujal Vás tento článek?
Ano