asseco Aimtec murr

Hedvábí jako bio-alternativa světlovodné optiky?

I když je pavoučí vlákno obvykle zmiňováno jako supermateriál, hlavně díky svým pevnostním vlastnostem, ve srovnání např. s ocelí má ještě řadu dalších pozoruhodných vlastností, které nabízejí zajímavé možnosti využití. 

 

Francouzští vědci např. experimentují s jeho optickými vlastnostmi, které by mohly být využity v budoucnu třeba i v IT při výrobě počítačových čipů nebo v medicíně. Své výsledky představili na poslední prestižní optické konferenci v Rochesteru. Tým fyzičky Nolwenn Huby z Institutu de Physique de Rennes dokázal vysílat laserové světlo pomocí hedvábného vlákna po obvodu malého integrovaného čipu. Hedvábí fungovalo podobně jako skleněné kabely z optických vláken, což znamená, že může přenášet informace elektronických zařízení, i když s výrazně většími ztrátami než sklo. Tato poměrně vysoká ztrátovost by mohla být problémem z pohledu spolehlivosti zařízení, ale vědci věří, že jej časem dokáží odstranit a s určitou povrchovou úpravou a dalším rozvojem, by se podle nich daly dosáhnout postupně lepší přenosové schopnosti hedvábí. To by mohlo otevřít dveře k lékařským aplikacím, jako jsou světlovodná hedvábná vlákna přivádějící světlo na různá místa v těle pro interní zobrazování. Vzhledem k tomu, že pavoučí vlákno je neuvěřitelně tenké - zhruba 5 mikronů v průměru, tzn. 10x tenčí než lidský vlas - by chirurgové mohli provádět diagnostické vyšetření pomocí velmi malých otvorů.
"Tyto materiály jsou neškodné, takže je lze implantovat, tělo na ně nemá nežádoucí reakci," uvedl biomedicínský inženýr Fiorenzo Omenetto z Tuftsovy university v Somerville, Massachusetts, který se řadu let zabývá možnosti uplatnění hedvábí v high-tech výrobcích v hraniční optice. Předpokládá např. budoucí aplikace, kde po lékařskému zákroku chirurgové použijí u pacienta obvaz z takovéhoto speciálního hedvábí s vestavěnými elektronickými funkcemi pro monitorování možných infekcí. Materiál nebude nutné vyoperovávat, protože tělo materiál prostě absorbuje. Jeho tým už vyvinul malý implantabilní radiofrekvenční ohřívač, který může sterilizovat plochu proti bakteriím a také zařízení, které může vysílat prostřednictvím hedvábí modrý laserový paprsek. Jeho komponenty jsou plně rozložitelné, a má také nižší spotřebu energie než ekvivalentní akrylová laserová světlovodná vlákna.
 

 
Publikováno: 24. 10. 2013 | Počet zobrazení: 2348 článek mě zaujal 571
Zaujal Vás tento článek?
Ano