Vizuální IR teploměry Fluke VT detekují problémy okamžitě
Infračervené měření teploty má využitelnost v oblasti kontrol v domech při kontrolách tepelného zisku a tepelného zatížení a případném vyhledávání poruch - problémů horkých nebo studených míst, netěsnosti potrubí apod. Jejich využití je ale možné i při preventivní údržbě na kontrolu elektrických rozvaděčů. Užitečným pomocníkem v tom může být např. vizuální IR teploměr VT02 firmy Fluke.
Oproti klasickým termokamerám je významnou výhodou vizuálních IR teploměrů jejich nižší pořizovací cena, přičemž pro určité aplikace jsou nástrojem, který technikům prokáže stejné služby. Nezanedbatelným plusem jsou i kompaktní rozměry - IR teploměr VT02 je menší než termokamery a dostatečně malý, aby se vešel do zadní kapsy, je velmi lehký a také odolný. To je velmi důležité, protože při praktickém používání jsou přístroje vystaveny značnému namáhání. K technickými pracovníky oceňovaným vlastnostem patří i možnost záznamu snímků na SD kartu pro účely dokumentace a možnost záznamu veškeré prováděné práce.
Příkladem možné aplikace využití přístroje je práce technika kontrolujícího elektrická zařízení, nebo provádějícího servisní práce, což zahrnuje vyhledávání, opravy a výměny. Infračervené měření teploty a vyhledávání poruch využije v případě, kdy např. potřebuje kontrolovat teplotu jističů v elektrických rozvaděčích a hledat místa s výrazně vyšší teplotou. Pokud je detekován jistič, který je jen o 14,4 nebo 15 °C teplejší než okolí, je jeho obvod pravděpodobně pod zatížením. Pokud má ale jeden jistič 26,7 °C a jiný 62,7 °C, potom je pravděpodobné, že teplotní anomálie mohou signalizovat uvolněný kabel nebo jiný závažný problém.
IR vizuální teploměr vs. laserpointer a termokamera
K řešení těchto úkolů jsou někdy používána např. laserová ukazovátka s odečítáním teplot nebo termokamera. Problém laserového ukazovátka je ale v tom, že je obtížné přesně určit místo, na které ukazujete, a který obvod je horký. Podobně základní termokamera sice ukáže na termosnímku horké místo, ale neumožňuje už např. přečíst číslo jističe.
VT02 ale disponuje mj. zajímavou funkcí vytváření prolínaných snímků, která umožňuje získávat tepelné mapy podložené digitálními snímky objektu či prostoru, např. místnosti. Při použití VT02, je tak možné zobrazení nastavené na 100% termosnímek snadno přepnout na režim prolínajících se snímků, kdy přístroj pořizuje a ukazuje 50 % termosnímků kombinovaných s 50 % snímků s viditelným světlem. To umožňuje vidět jak místa s atypickými teplotami (např. horké místo na rozvaděči), ale zároveň i snadno prohlížet tato místa v “běžném” zobrazení. A tak při kontrole jističů je možné zjistit nejen problematické horké místo a okamžitě je detekovat, kde se nachází, ale zároveň si i snadno přečíst číslo příslušného jističe. Technikovi stačí namířit přístroj na rozvaděč, stisknout tlačítko a okamžitě vidět teplotu i přečíst si číslo jističe a má k dispozici vizuální snímek předmětu, na který se právě dívá.
Snímání a ukládání maximální absolutní teploty navíc poskytuje referenční bod, který lze uvést do záznamů zákazníka, nebo do protokolu a následně použít. Užitečná je i možnost poskytnout vizualizaci z prolínajících se snímků zákazníkovi. Podstatná je i rychlost měření - místo procházení jednotlivých jističů a jejich měření klasickým IR teploměrem, což zabere u každého jističe minutu nebo déle, a vyhledávání problémového místa, je s vizuálním IR přístrojem možné během 20 až 30 s najednou změřit celý rozvaděč a přímo najít problematický jistič. Stejně tak může být podle zkušeností techniků minimálně dvakrát rychlejší i nalezení horkého ložiska motoru nebo kontrola teploty motoru.
Profesionální software na úpravy a vytváření protokolů SmartView může pracovníkům pomoci při dokumentování práce a předat zákazníkovi spolu s dokumentací prokazující bezchybný stav, i snímky ukazující normální funkci zařízení. Práce techniků je důvěryhodnější, když mohou vytvářet protokoly - např. dokumentovat stav „před“ a „po“ a dokázat plynulejší funkci zařízení a vytváření menších ztrát. Pokud při provádění servisních činností nebo běžné údržby, jako je např. kontrola zásuvek, zjistí technik problém, může zákazníkovi ukázat snímek, přičemž klient nemusí mít elektrotechnické znalosti, aby poznal, že červená znamená vysokou teplotu a že něco není v pořádku.
Nový nástupce oblíbeného modelu
Společnost Fluke představila nyní jako poslední novinku vizuální IR teploměr VT04 Visual IR Thermometer, nejmodernější nástroj pro vyhledávání poruch s vestavěným digitálním fotoaparátem a prolínající teplotní mapou, který překlenuje mezeru mezi tradičními IR teploměry a infračervenými kamerami. Ultrakompaktní vizuální teploměr Fluke VT04 je plně automatický s integrovanou inteligencí pro rychlé vyhledávání poruch bez nutnosti proškolení obsluhy. Vychází z populárního typu Fluke VT02, ale disponuje technologií PyroBlend Plus se čtyřnásobně vyšším rozlišením a automatickými funkcemi pro odhalování problematických míst během sekund. Je ideálním nástrojem pro prvotní vyhledávání problémů pro elektrotechniku, průmyslovou údržbu, klimatizační systémy HVAC/R a automobilový průmysl.
Typ VT04 je vybaven pokročilými funkcemi alarmu pro řešení přetrvávajících občasných problémů, včetně alarmu pro vysoké a nízké teploty, který začne blikat na obrazovce, když uživatelem nastavená teplota překročí zvolený rozsah. Časosběrné snímkování s nastavitelným intervalem snímání od 30 s do jedné hodiny a funkce alarmu automatického sledování, která automaticky zahájí snímání po spuštění alarmu teploty, umožňuje pořizovat snímky automaticky. Stačí přístroj umístit na stativ před sledovaný objekt.
VT04 zobrazuje a ukládá snímky jako plně digitální, plně infračervené nebo ve třech režimech prolnutých obrazů (25, 50 a 75 %) se zorným polem o 40 % širším než u modelu VT02. Naměřená teplota je zobrazena ve středu displeje, značky zvýrazňují horká a studená místa, indikující nejvyšší a nejnižší teplotu na obrazovce. Snímky pořízené přístrojem VT04 se ukládají na microSD kartu, takže není nutné zapisovat jednotlivá ani kontinuální měření.
www.termokamery.cz