asseco Aimtec murr

Na míru uživatelům i aplikacím

Unikátní zařízení, určené k bezkontaktnímu dělení nekovových materiálů s názvem Alt HLC100-S1500 s CO2 laserem Synard nabízí maximální využití výrobního potenciálu. Kompletní laserový řezací stroj nové generace, poprvé představený na loňském mezinárodním veletrhu v Brně, je vyústěním dlouhodobé spolupráce brněnské společnosti Hiwin s pražskou firmou ALT Systems. 

 

Stroj vyniká vysokou dynamikou a maximální přesností řezu i gravírování všech nekovových materiálů. Pohon zajišťují nejmodernější lineární motory Hiwin, v kterých  odborníci firmy využili všechny přednosti technologie lineárních motorů: „Řada výrobců staví obdobné řezací stroje na ozubených hřebenech, u kterých časem dojde k mechanickému opotřebování. Lineární motory zajišťují přímý bezkontaktní pohon stroje a bezúdržbovost. Díky tomu dosáhne výrobce výrazně vyšší produktivity,“ říká ing. Martin Kaván, hlavní projektant firmy a doplňuje: „laserový řezací stroj Alt HLC100-S1500 je vybaven frekvenčními měniči nové řady Hiwin D1N s komunikací EtherCat, která umožňuje využít nadřazené PLC různých výrobců. Firma ALT Systems navíc osadila stroj vlastním PLC modulem včetně software aplikace. Tím je zajištěna flexibilita, preciznost a přesnost řízení výrobního procesu.“
V aplikaci počítače nejprve proběhne referencování stroje, po tzv. „zhoumování“ dojde k přednastavení souřadnic a načtení požadovaného tvaru výřezu. Díky přídavné manipulační ose stroj automaticky odebere materiál z palety a přenese jej do pracovního prostoru. Poté, co laserový paprsek obrazec vykreslí, spustí stroj pálení. Nejenže s dokonalou přesností vyřeže tvar, ale precizně vygravíruje i bitmapové grafické podklady.
Výrobce dokáže laserový řezací stroj přizpůsobit všem specifickým požadavkům zákazníka: od úpravy velikosti pracovní plochy, až po instalaci. Celé strojní zařízení tvoří čtyři bloky, které se dají demontovat a následně složit, což je nesporná výhoda zejména ve výrobních prostorách s omezeným vstupem. Bezkonkurenčním řezacím strojem „na tělo“ se už pyšní první zpracovatelé nekovových materiálů.
„V současné době vyvíjíme mimořádně výkonný stroj na řezání kovů, osazený vláknovým „fiber“ laserem. V této fázi probíhá rozsáhlé testování řídicích systémů Siemens a Beckhoff, které v oblasti dělení materiálů používají největší světoví hráči,“ sdělil Ing. Kaván. O zařízení už teď projevili zájem zákazníci jak z automobilového, strojírenského, tiskařského, plastikářského a spotřebního průmyslu, tak z oblasti elektroniky, telekomunikací, ale i hodinářství a šperkařství.
 

 
Publikováno: 11. 2. 2014 | Počet zobrazení: 2403 článek mě zaujal 550
Zaujal Vás tento článek?
Ano