Největší loď světa bude sloužit těžařům
Zatím je teprve ve výstavbě, ale po svém dokončení (v roce 2017) se stane loď Prelude, kterou pro společnost Shell staví v jihokorejské loděnici na ostrově Geoje konsorcium Technip/Samsung a Upstream - TBA, novým nejdelším plavidlem (a vůbec největším lidmi vytvořeným plovoucím objektem) na světě.
Tedy aspoň na čas, kdy se bude přesouvat na moři do cílové lokality nalezišť zemního plynu Prelude a Concerto asi 200 km od západoaustralského pobřeží. Tam se připojí k vrtům na zemní plyn a bude po dobu zhruba 25 let fungovat jako klasická stabilní vrtná plošina - jako vůbec první projekt FLNG (Floating Liquefied Natural Gas) neboli plovoucí základna pro zkapalňování zemního plynu na světě. Zkapalněný zemní plyn zchlazený na -162 oC, pak bude každý týden přečerpávat do menších přepravních tankerů. Roční kapacita výroby je 3,6 mil. tun LNG.
Projekt megalodi není levná záležitost (její vývoj na kterém se podílelo 600 inženýrů trval 10 let), ale i tak se vyplatí - Shell díky tomu nebude muset investovat z hlediska infrastruktury a budovat podmořský plynovod na přepravu do pozemního terminálu. Prelude o hmotnosti 600 000 t je se svou délkou 488 m jen o něco kratší, než jedna z největších budov světa - věž Taipei na Taiwanu (509 m), a svou šířkou 74 m přesahuje o 3 m rozpětí křídel JumboJetu B 747. Na plochu její paluby by se vešla čtyři fotbalová hřiště a k chlazení plynu do kapalné podoby spotřebuje každou hodinu 50 mil. litrů vody. Kapacita lodních zásobníků na LNG by pojala objem 175 olympijských plaveckých bazénů.