rossleor asseco murr

Školy otevírají nové IT obory. Mnohdy však skrývají špatnou úroveň studia

České republice patří v regionu střední a východní Evropy z hlediska velikosti trhu IT služeb třetí místo za Ruskem a Polskem. Kromě dodávek hardwaru a softwaru jde o nejvýznamnější složku celkového byznysu informačních technologií. To se promítá i do trhu práce a školství. 

 

Řada středních škol začala v posledních letech studentům otevírat obory spojené s informačními technologiemi jen proto, aby využila tohoto trendu a získala studenty. S každým studentem totiž přichází na školu i finance od státu. V žebříčku oborů na pracovním trhu je právě obor informačních technologií podle dostupných údajů na druhém místě s 9,3 procenty volných míst. Přitom kvalita výuky odborných předmětů mnohdy založená i na vybavení školy jsou někde na velmi nízké úrovni. Ukazuje se to na propastných rozdílech v kvalitě IT oborů.
 „Jen v letošním roce jsme zaznamenali několik studentů, kteří na naši školu přestoupili s tím, že je výuka oboru IT na předcházející škole, byť měli slušný prospěch, neuspokojovala. Mnohdy totiž pod dojmem frustrace ztratili i motivaci. V rámci odborné výuky totiž například nemohli při výuce využívat software a to proto, že konfigurace počítače toto prostě neumožňovala,“ říká ze zkušenosti Martin Vodička, ředitel Střední soukromé školy výpočetní techniky v Praze.
Těch, kteří o sobě na trhu práce dnes tvrdí, že jsou IT specialisté, je mnoho. Už je ale méně těch, co informačním technologiím skutečně rozumí. První kroky v tomto směru přitom mnohdy absolvují právě na střední škole. Pozornost při jejím výběru je pro studenty klíčová.
Škol, které nabízí studium zaměřené na IT je řada, ale výběr té správné nemusí být pro studenty či jejich rodiče úplně jednoduchá záležitost. Proto je třeba dbát na styl výuky. Občas se totiž může stát, že se student o programování či prostředí Windows a Linux dozví jen teoreticky. Důležité je si také prohlédnout vybavení dané školy. Bez kvalitního hardwaru nelze novodobý software ani rozjet, nemluvě o nemalých investicích, na které tyto školy zkrátka nemají. Zdrojů, ze kterých je možné získat prvotní informace je celá řada: internet, výchovný poradce, burzy středních škol, inspekční zprávy. Ještě lepší jsou reference od známých nebo přátel. Je důležité vybranou školu navštívit. Nejlépe na dni otevřených dveří. Je dobré pohovořit s vyučujícími, žáky a příp. absolventy.

 

 
Publikováno: 23. 2. 2014 | Počet zobrazení: 7078 článek mě zaujal 1166
Zaujal Vás tento článek?
Ano