asseco Aimtec murr

DMG Mori: ve znamení společných inovací

Co mají společného zasněžené alpské vrcholy a strojírenská hi-tech? Klíčové slovo: Pfronten. Bavorské městečko v podhůří Alp poblíž známého lyžařského střediska Garmisch-Partenkirchen těsně u rakouských hranic je sídlem výrobního podniku společnosti DMG Mori. Ta zde počátkem roku tradičně pořádá Open House, zákaznické dny, na nichž představuje své aktuální novinky.

 

Letos bylo mezi 73 exponáty v rozsáhlém areálu podnikového showroomu na 5300 m2 prezentováno 66 hi-tech strojírenských zařízení včetně osmi strojů, které se v Pfrontenu představily ve své světové premiéře. Z toho už téměř dvě desítky (19) v novém společném designu, a 18 vybaveno novým oceňovaným rozhraním Celos. Nový přehledný interface zobrazující vše potřebné na 21,5“ displeji s intuitivním ovládáním může nabídnout až o 30 % rychlejší výrobu díky několika jednoduchým krokům.
Technologické inovace DMG Mori se na Open House představily v různých segmentech – od standardního obrábění, frézování a soustružení až po HSC, vysokorychlostní obrábění, při výrobě forem, na aplikacích v leteckém a kosmickém průmyslu a automotive sektoru, i v oblasti strojírenské automatizace, či zaměření na služby řízení životního cyklu výrobku. Těmto tématům byla věnována i čtyřdenní série odborných seminářů.
Hlavními magnety akce byly samozřejmě stroje představované ve světové premiéře. Tedy DMC 80 FD a H řady DuoBlock nové (již 4.) generace, vysokovýkonné vertikální stroje řady DMC V, soustružnické a frézovací centrum CTX beta 800 TC a nový zástupce řady Ecoline  s označením DMU 70 - novinka pro výkonné 5osé obrábění s „entry level“ cenou. A také skutečně nepřehlédnutelné centrum DMU 270 P, které výrobce charakterizuje jako nové měřítko pro portálové obráběcí stroje, umožňující 5osé obrábění až 12tunových obrobků. Řadu premiérových novinek pak doplňuje systém LaserTec, s modelovým číslem 65 - revoluční zařízení kombinující v jednom stroji laserovou aditivní technologii a třískové obrábění na jedno upnutí.

V expozici i v továrním zákulisí
Kromě produktových novinek mají návštěvníci Open House v Pfrontenu tradičně i možnost nahlédnout přímo do provozů továrny, které jsou vlastně jakýmsi „prodloužením“ showroomu, a vidět stroje i v reálném nasazení.  Areál závodu, zaměstnávajícího na 1200 pracovníků, má impozantní plochu 75 000 m2 zastřešeného prostoru a výrobní kapacitu 1500 strojů ročně - nebo, vyjádřeno řečí čísel, 600 milionů eur…
Továrna v Pfrontenu má však kromě moderního výrobního komplexu (který se nyní ještě rozšiřuje), vybaveného špičkovými technologiemi a výrobními linkami i další věc, kterou ji čeští výrobci mohou závidět: vlastní učňovské středisko, které zajišťuje výchovu a vzdělávání zhruba stovky učňů, nové generace techniků, schopné efektivně využívat možnosti, které nové stroje nabízejí. Na akci předcházející Open House, zaměřenou právě na mladé, se přišlo do areálu DMG Mori podívat asi 1200 studentů, kterým zaměstnanci vysvětlovali nejrůznější záležitosti související s novými produkty i fungováním podniku, aby přitáhli zájem mládeže.
Po spojení DMG s Mori Seiki probíhá proces slaďování obou značek, z nichž každá sama o sobě představovala silný fenomén, zaměřený na jejich synergii, a zvyšování produktivity a efektivity, kde mají v duchu firemního sloganu „cooperation sustains innovation“ neboli spolupráce podporuje inovaci, významnou roli právě inovační aktivity a know-how obou dřívějších rivalů, nyní partnerů.
Razantní nástup inovací, jako je např. inovativní koncept chlazení s kontrolou teploty pro maximální přesnost, lepší ložiska, apod., je jedním z faktorů, které mají společnosti DMG Mori zajistit další náskok před konkurencí. Součástí spojovacího procesu je i nové profilování portfolia výrobků, s důrazem na standardizaci s cílem snížení počtu a druhů součástek a typů, což zjednoduší a zlevní např. nejen vývoj a výrobu, ale i servis. Jak uvedl předseda představenstva společnosti DMG Rüdiger Kapitza, bude se připravovat i společný vývoj v novém designu, firma bude ve své nové podobě pro všechny projekty sestavovat společné týmy specialistů. V rámci projektu TAKT funguje u dřívějších rivalů rozsáhlá iniciativa vzájemného učení se jeden od druhého. Prioritní zůstává samozřejmě zaměření na vysokou kvalitu, takže každý stroj prochází v rámci unikátního systému řízení kvality asi stovkou hodin nejrůznějších testů.

Různorodost ve všech podobách – konkurence i zákazníci
To vše by mělo společnosti zajistit silnou pozici na globálním trhu, kde je DMG Mori ve své současné podobě respektovaným lídrem, což však neznamená, že nemusí bojovat o své místo na slunci s neméně ambiciózní konkurencí – včetně té české. Na téma konkurence šéf české pobočky firmy Ing. Jiří Marek konstatuje: Asi by bylo obtížné určit „univerzálního“ ústředního konkurenta, protože vzhledem k šířce záběru, jaký současné portfolio skupiny DMG Mori představuje, je vlastně v každém segmentu určitý konkurenční rival, silný právě v daném typu strojů. V některých je jich více, a někde třeba zase jen jedna značka, v určitých typech strojů je třeba dominantním hráčem na trhu právě jen DMG Mori.
Podobně je to podle Jiřího Marka i se zákazníky: nedá se vlastně charakterizovat „typický“ zákazník, který by tvořil převážnou či hlavní část klientely firmy. Zatímco někteří přicházejí už s přesně zvoleným strojem a se zcela konkrétními požadavky na jeho vybavení, jiní zase s tím, že potřebují stroj pro určitý typ výroby nebo aplikaci, a ve spolupráci s DMG Mori se snaží najít nejvhodnější řešení pro své potřeby. Je zde však určitý shodný rys: zákazníci „slyší“ hlavně na novinky. Ty jsou dostupné prakticky ihned po jejich oficiálním oznámení a představení, a to pro všechny zákazníky. Firma nedělá rozdíly, tak jako je tomu třeba často v segmentu počítačů či spotřební elektroniky, kdy jsou novinky uváděny na trh postupně v různých zemích, takže např. po premiéře v USA se na evropský trh, a následně do Česka dostane produkt třeba až s několikatýdenním či měsíčním odstupem. A jak konstatuje Jiří Marek, už se stalo, že i čeští zákazníci získali první stroj z nové série po jejich uvedení. Prostě - kdo dřív přijde…

Loni české zastoupení DMG Mori prodalo 140 strojů nejrůznějšího zaměření, průměrná cena zakázky činila zhruba 270 000 Kč, nicméně, jak zdůrazňuje Ing. Marek, průměrování je velmi ošidné - jsou tam stroje za 60 000 i za milion… Celkově však hodnotí loňskou sezónu jako úspěšnou.

Novinky pro celý svět
To koneckonců odráží i celkovou situaci v současném dění u DMG Mori: zatímco dříve společnost uváděla ročně 10 - 12 novinek, zásadních inovací, letos jich avizuje plných čtyřiadvacet, tedy prakticky dvojnásobek. Kromě těch, které se představily nyní ve Pfrontenu, to budou ještě další (opět včetně světových premiér), uváděné při příležitosti dalších významných aktivit značky v průběhu letošního roku. Mezi ně, jak na tiskové konferenci uvedli Rüdiger Kapitza a Masahiko Mori, patří např. malý dlouhotočný soustruh Sprint 20/5, který bude představen při otevření nového technologického centra Gildemeister Italiana v italském Bergamu. Nebo naopak velké stroje z nově budovaného střediska Pfronten XXL center, nejpokročilejší evropské továrny společnosti na montáž velkých strojů (jak už ostatně napovídá i její název). Ty se dosud vyráběly v Japonsku, což však vyžadovalo velké přepravní náklady, které by měla snížit právě nová výrobna v Pfrontenu, jejíž otevření je plánováno na červen 2014. V Japonsku bude naopak otevřeno letos v červenci vedení japonské pobočky společnosti v Tokiu (tam bude představeno např. nové soustružnicko-frézovací centrum NTX 1000 druhé generace a i50) a v posledním čtvrtletí letošního roku to pak bude nové ředitelství DMG Mori ve Winterthuru, a koncem roku ještě továrna v ruském Uljanovsku, určená zejména pro výrobu strojů řady Ecoline (bude produkovat tisícovku strojů ročně). Výrobní základna DMG Mori tak bude souhrnně představovat úctyhodný globální komplex 21 továren, s výrobní kapacitou 20 000 strojů, a neméně impozantní síť technologických center, z nichž téměř stovku (přesněji řečeno 94) řídí přímo DMG Mori a 50 mají na starosti partneři.
Z plejády novinek, představených na letošním Open House ve Pfrontenu, zaujaly Jiřího Marka s ohledem na předpokládané uplatnění na českém trhu zejména dvě zařízení série DuoBlock nové generace (DMC FD a DMC 80 H) a dva nové vertikální systémy 850 a 1150, soustruh CTX beta 800 TC a samozřejmě horká novinka, laserové zařízení LaserTec 65 AdditiveManufacturing. A nejen jeho, takže stroje a jejich parametry vám podrobněji představíme v následujících číslech TechMagazínu.
Josef Vališka, Pfronten
 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 2442 článek mě zaujal 507
Zaujal Vás tento článek?
Ano