asseco Aimtec murr

Náplně do moderních 3D tiskáren se rodí na Hané

Když kdysi začalo ZD Slušovice podnikat v “nezemědělských” aktivitách, byla to revoluční změna. Forma tzv. Přidružené výroby se však stala mezi agrárními výrobci velmi rychle populární a v dřívějších úzkých mantinelech plánovaného hospodářství umožňovala družstvům realizovat často zajímavé projekty a výrobní aktivity, které byla pro řadu průmyslových podniků často kvůli byrokratickým předpisům prakticky nemožné.

 

Zemědělské družstvo z Haňovic na Olomoucku se před léty, podobně jako řada jiných, vedle tradiční živočišné a rostlinné výroby začalo zabývat přidruženou výrobou plastového sortimentu z měkčených i neměkčených materiálů, jako je PVC, HiPS, ABS, PP, PE, TPE a PP plněné minerálními plnivy. Tu pak loni ve svém areálu v obci Mladeč rozšířilo o další novinku: náplně do zařízení umožňujících tisk trojrozměrných předmětů, kde se zúročily dosavadní zkušenosti se zpracováním plastů. Linky na vytlačování a vyfukování plastových trubek, instalatérských prvků a svařovacích drátů doplnila speciální technologie na vláknové náplně pro 3D tiskárny a pro pracovníky přidružené výroby se začala nová kapitola.

Od experimentu ke standardní výrobě
Na počátku stála, podle vedoucího obchodní činnosti přidružené výroby Plasty Mladeč Lumíra Sedláře, v podstatě experimentální zakázka pro karlovarskou firmu, pro níž družstvo zkušebně vyrobilo první cívky s plastovou náplní do 3D tiskáren. Referece však úspěšně zafungovala a začali se ozývat i další zájemci z řad výrobců i uživatelů tiskáren, takže družstvo zjistilo šanci na uplatnění v novém perspektivním segmentu a rozhodlo se zainvestovat do nové výrobní linky. V loňském roce za 1,5 mil. Kč pořídilo moderní technologii na výrobu tenkých plastových drátů do 3D tiskáren. Investice by se měla družstvu vrátit do 5 let.
Zemědělci z Hané se tak stali prvními tuzemskými výrobci náplní do 3D tiskáren, které po světě zažívají velký rozmach. V Česku zatím nikdo jiný tento sortiment ve velkém nevyrábí. Náplň do 3D tiskáren tvoří tenký plastový drát navinutý na cívku. V Mladči vyrábí náplně v sedmi barevných variantách. Každý den vyrobí speciální linka na zpracování plastu několik set metrů barevného plastového vlákna, které se navíjí na cívky, aby sloužilo jako základní materiál pro aditivní výrobu ve 3D tiskárnách. Jde o standardně v 3D tiskárnách používané materiály: ABS, PLA (v měkčí variantě PLA A i tvrdší PLA D, ve zkušebním režimu pak i PVA.

Z Hané k domácím i do světa
Produkce náplní do 3D tiskáren v Mladči od podzimu rychle roste, loni se zde měsíčně vyrábělo 150 až 200 kg náplní. Letos by se mala produkce zdvojnásobit (což by družstvu mj. umožnilo zvýšit tržby z přidružené výroby až o 60 %) a postupně se dostat na plnou kapacitu výrobní linky, která je schopná zvládnout až 1200 kg náplní za měsíc. Výrobce už eviduje více než stovku odběratelů z Česka, Slovenska a Polska, včetně několika velkých firem. "Někteří naši odběratelé chtějí náplně dál exportovat do celé Evropy i Spojených států, kde mají být 3D tiskárnami vybaveny školy. Zároveň se ale snažíme udržet i drobné zákazníky," konstatuje Lumír Sedlář.
 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 2453 článek mě zaujal 534
Zaujal Vás tento článek?
Ano