asseco Aimtec murr

Oblačný svět SolidWorks

Počet uživatelů softwaru DS SolidWorks dnes čítá na 2,3 milionu. Přes 5500 z nich se sešlo koncem ledna v kalifornském San Diegu na konferenci SolidWorlks World, kde firma Dassault Systèmes představuje aktuality ze svojí nabídky.

 

Tradiční megakonference bývá kromě série certifikačních školení také oficiálním představením nových verzí nebo produktových novinek připravovaných na nadcházející období a ani letošní ročník nebyl výjimkou.

První aplikace SolidWorks na platformě 3DExperience
Zásadní novinkou a ústředním tématem letošního ročníku SolidWorks World byla nová aplikace SolidWorks Mechanical Conceptual na platformě 3DExperience. Řešení SolidWorks Mechanical Conceptual je již instalováno ve výrobních prostředích u řady klientů. Jde o cloudovou aplikaci, která reaguje na současné trendy, týkající se i světa navrhování. Konkrétně na výrazný příklon k „sociálním aspektům“, spoléhá ve větší míře na spolupráci a je konceptuálnější. Nemá však nahradit klasický desktopový návrhářský SolidWorks, ale nabídnout určitou (v tomto případě výkonnou cloudovou) alternativu a až donedávna nedostupné praktické funkce, které zdokonalují a usnadňují způsoby navrhování.
Dassault Systèmes tak nyní nabízí své výkonné aplikace, obsah a služby i komunitě SolidWorks, a výrobní průmysl tak může zcela poprvé využívat unikátní sociální platformu, která podporuje jak globální komunitu SolidWorks, tak novou generaci řešení pro obdobnou konstruktérskou komunitu systému Catia. Díky tomu se značně prohloubí možnosti jejich vzájemné spolupráce.
SolidWorks Mechanical Conceptual kombinuje špičkové technologie navrhování od Dassault Systèmes s přehledným rozhraním SolidWorks a významně zjednodušuje a zefektivňuje konceptuální technické navrhování.
K hlavním výhodám nového řešení založeného na platformě 3DExperience patří online spolupráce prostřednictvím zabudovaných cloudových funkcí. V rámci řešení je tak integrován sociální aspekt konceptuálního navrhování a rozhodování.
SolidWorks Mechanical Conceptual je modelovací prostředí zaměřené na čtyři klíčové prvky konceptuálního navrhování a konstruování:
Konceptuální: Uživatelé mohou vytvářet a rozvíjet nové výrobky rychle a bez překážek. Své nápady mohou automaticky zachytit a kdykoliv se k nim vrátit.
Instinktivní a intuitivní: Uživatelé mohou vytvářet návrhy s flexibilními a instinktivními nástroji a v nestrukturovaném modelovacím prostředí s přímou možností úprav.
Sociální: Důvěrně známé nástroje na spolupráci v interaktivním prostředí 3DExperience umožňují uživatelům čerpat ze společné informační databáze společnosti, zákazníků i prodejců.
Propojené: Spolupráci podporují možnosti automatického ukládání iterací, data zůstávají v bezpečí, aktualizovaná a přístupná odkudkoliv, kdykoliv a na jakékoli hardwarové platformě.

Nástup nové generace
SolidWorks Mechanical Conceptual je první z nové generace produktů, reprezentující celou sadu inovátorských konstruktérských nástrojů, zahrnující správu dat, simulace atd. Vznikla zcela nová produktová linie, postavená na softwarové architektuře V6, kterou sdílí s renomovanými profesionálními  průmyslovými produkty, jako je Catia nebo Simulia. Software Simulia je navíc přímo integrován v Mechanical Conceptual pro řešení analýz MKP v on-line prostředí této webové aplikace.
Novinky Dassault Systèmes letos rozšíří rovněž software SolidWorks Inspection pro kontrolu kvality, a již nyní je vyvíjen další navazující produkt SolidWorks Industrial Conceptual, určený pro snadnou tvorbu průmyslového designu. Umožní např. uživatelsky přívětivým způsobem vytvořit skicu budoucího výrobku a tu následně stejně jednoduše převést do fotorealistické 3D vizualizace.

První tiskárna na světě, která tvoří z uhlíkových vláken
Kromě prezentací mateřské firmy Dassault Systèmes je konference SolidWorks World i reprezentativní přehlídkou jejích partnerů, jejichž expozice je podstatnou součástí akce. K nejzajímavějším exponátům letošního ročníku patřila novinka společnosti MarkForg3D, která zde představila 3D tiskárnu Mark ONE - první, jež  dokáže tisknout jak prototyp z nylonu, tak i zcela funkční hotový výrobek zpevněný vlákny uhlíku.
Zařízení, jehož pořizovací cena startuje zhruba na pěti tisících dolarů (ca 100 000 Kč), je profesionální nástroj, který využívá principu FDM (Fused Deposition Modeling), kdy tisková hlava nanáší na sebe vrstvy nataveného materiálu, v tomto případě nylonu a plastu s uhlíkovými vlákny. Přesné označení technologie používané tiskárnou zní CFF (Composite Filament Fabrication).
Stavební prostor má rozměry 305 × 160 × 160 mm. Díky unikátnímu magnetickému tříbodovému uchycovacímu systému lze pracovní desku jednoduše vyjmout a vložit zpět s přesností na 10 mikronů, takže zachovává vůči tiskovým hlavám stále stejnou pozici. Tiskárnu není potřeba po každém tisku překalibrovávat.
Mark ONE má dvě tiskové hlavy a dvě zásobní cívky na materiál, kdy na jedné může být v případě kompozitního procesu umístěna nylonová struna a na druhé uhlíková. Nejvyšší dosažitelná přesnost jedné vrstvy je 100 mikronů, při tisku z kompozitních materiálů pak 200 mikronů. Karbonová vlákna jsou 20krát tužší než běžně používaný ABS plast a 5krát silnější. Tiskárna dokáže tisknout i z optických vláken a PLA (standardní levný, biologicky rozložitelný materiál, běžně používaný v 3D tiskárnách). S distribucí se počítá ve druhém pololetí letošního roku.
 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 3038 článek mě zaujal 754
Zaujal Vás tento článek?
Ano