asseco Aimtec murr

Firmy urovnávají patentové spory ve prospěch rozvoje technologií

Zatímco uplynulé roky byly většinou ve znamení patentové války a soubojů mezi technologickými firmami, které se navzájem obviňovaly ze zneužívání svého duševního vlastnictví, a snažili se blokovat uvádění konkurenčních produktů na základě obvinění z porušování patentů, s nástupem nového letopočtu 2014 se situace začíná výrazně měnit. Letošní rok se zatím odehrává ve spíše smířlivém duchu. 

 

Namísto vleklých soudních sporů a verdiktů o zákazu prodeje určitých modelů mobilů či tabletů na vybraných trzích se začíná prosazovat zdravý rozum, kdy si firmy, zdá se, konečně uvědomily, že je lepší investovat peníze raději do vývoje místo do právníků, z čehož by měli mít užitek hlavně zákazníci. Například firmy Google a Apple utratily údajně minulý rok více peněz za právníky a patentové spory než za vývoj nových produktů – což už je skutečně na pováženou.
Rivalové se smiřují
Právní spory okolo chytrých telefonů se týkaly (a postihovaly tak) zejména firmy Samsung, Sony, RIM, LG, Motorola a Google, Apple, ale i řadu dalších. K asi nejznámějším patří patentová válka mezi firmami Apple a Samsung. Apple ještě za vedení Steva Jobse obvinil Samsung, že některé jeho modely kopírují design a řadu funkcí iPhonu, a v roce 2011 korejského konkurenta zažaloval. Samsung následně reagoval protižalobou za porušení především technických patentů. Mezi oběma firmami se rozpoutala skutečná patentová válka, v níž obě strany zaznamenávaly střídavé úspěchy - ale s nepříjemným dopadem na zákazníky, kteří kvůli zákazu prodeje dotčených modelů měli zúžený výběr. Od loňského roku však probíhají jednání, která by mohla vést ve finále k ukončení „válečného stavu“ mezi oběma rivaly: Samsung navrhuje komplexní dohodu, podle níž by si formy otevřely přístup k patentům. Není však ještě zřejmé, zda by měl Apple o takovéto řešení zájem.
Na ostatních frontách se však už objevily první úspěchy: Nejdříve se dohodly společnosti Samsung a Ericsson, k nim se později připojily vzájemnou dohodou Google a Cisco, a následují další. Nejnověji např. patentové spory ukončily Nokia a HTC, které na počátku února letošního roku uzavřely dohodu týkající se patentových portfolií. Zároveň se zavázaly ukončit všechny soudní spory. Ve smlouvě jsou zahrnuty i nejrůznější technologie, jako jsou např. patenty LTE od firmy HTC.
Přednost dostal technologický pokrok
Nový trend v elektronickém průmyslu vyjadřuje nejlépe výsledky jednání, které vedlo k urovnání vleklých patentových sporů mezi firmami Nokia a HTC. Nokia, veterán v segmentu mobilního průmyslu, je držitelem řady řešení v klíčových technologiích mobilní telefonie, a nerada by se rozloučila se svou dřívější pozicí mobilního lídra. Konkurenční HTC jako nový ambiciózní dravec v oboru se zaměřuje na nejmodernější systémy typu LTE, které však také stavějí na dosavadním vývoji a jsou na něj vázány. Řešení, na něž si činí výhradní nárok ta či ona strana se tak mohou nezřídka dostat do střetu. Zástupci obou společností se však nyní po letech právnických třenic shodli, že je důležitější pokrok technologií, než nějaké soudní spory o patenty, které vše zdržují a komplikují, a mělo by dojít spíše k většímu provázání výrobců, kteří budou moci vzájemně využívat patenty a technologie.
 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 3180 článek mě zaujal 826
Zaujal Vás tento článek?
Ano