asseco Aimtec murr

Nástroje pro vrtání a závitování

Běžné strojní závitníky jsou jednoduchým a vyhovujícím nástrojem pro výrobu závitů. Pro použití závitníku není třeba žádných speciálních zkušeností obsluhy stroje. Vlastní cyklus je kratší než při frézování závitů a také nástroj je nepoměrně příznivější ceny.                                                                                                                   

 

Avšak pro dosažení správné kvality závitu je třeba brát ohled na některé neopomenutelné faktory. V první řadě si pro volbu závitníku musíme stanovit typ aplikace závitu. V základě je několik běžných geometrií odpovídajících specifickým aplikacím:
Matkový závitník – používaný do průchozích otvorů. Levá šroubovice v předním náběhu závitníku tlačí třísky ven z otvoru a zajišťuje čistý řez. Mělké drážky optimalizují tuhost závitníku, výkonnost procesu a snadný přístup chlazení do místa řezu.
Závitníky s přímou drážkou – používají se jak pro průchozí tak i pro slepé otvory. Jsou vhodné pro drobivé materiály.
Závitníky se šroubovitou drážkou – šroubovitá drážka lépe odvádí třísky z otvoru ven a zajišťuje tak čistý řez bez nebezpečí pěchování třísek.
Tvářecí závitníky – nejsou určeny pro třískové obrábění, ale závit se vytváří plastickým tvářením. Takový způsob výroby závitů je možný použít u materiálů s pevností ne vyšší než 1200 N/mm2.
Za další je třeba si definovat, jaký materiál budeme obrábět, abychom vybrali správný závitník také po stránce jeho povrchové úpravy (povlaku):
- povlak TiN – vyznačuje se tvrdostí přibližně 2300 HV a je odolný teplotám do 600 °C. Je to velmi dobrý typ povlaku pro všeobecné použití.
- s tak zvanou ST úpravou (Steam tempered) – v povlaku je obsažen oxid Fe3O4. Ten výrazně redukuje tření mezi nástrojem a obráběným materiálem a snižuje riziko tak zvaného studeného svaření.
- Nitridace – používá se u závitníků určených pro výrobu závitů do materiálů s vyšší abrazivností, jako je šedá litina, hliník s vyšším obsahem křemíku (nad 10 %).

Tak například na díl z nerez oceli použijeme matkový závitník s levou šroubovitou drážkou vyrobený z HSS oceli s vyšším obsahem kobaltu a ST povrchovou úpravou. Na druhé straně pro díly ze šedé litiny použijeme závitník s přímou drážkou a nitridovou povrchovou úpravou.
Ve snaze maximálně zjednodušit volbu závitníku, přichází firma ISCAR s novým konceptem nástroje. Tato řada nových závitníků se jmenuje ONETAP a má optimální řeznou geometrii, pro univerzální použití na širokém rozsahu obráběných materiálů.                                                                                                                                    Strojní závitníky ONETAP nejen zjednodušují volbu nástroje, ale také snižují potřebu skladových zásob při stejné dostatečnosti a výkonnosti pro vlastní výrobu.                                                                                                                                Nové závitníky byly vyvinuty na základě dlouhodobých zkušeností a nových technologií. Díky unikátní geometrii se vyznačují těmito vlastnostmi:
- vykazují nižší řezný odpor
- dosahují vysoké kvality drsnosti povrchu vyrobeného závitu
- vykazují výrazně vyšší životnost
Vyrábějí se ve dvou provedeních. S přímou drážkou pro průchozí otvory mají označení TPST a se šroubovitou drážkou pro slepé otvory s označením TPS.                                                                                           Řadu ONETAP můžeme použít jak pro obrábění litiny, tak i pro nerez ocel se stejnou životností i přesností vyrobeného závitu.   
V dalším kroku správné volby je třeba řešit vyhovující osový upínač, který vede závitník přesně v ose otvoru (případně povoluje částečnou kompenzaci i v radiálním směru). Na strojích, kde není zajištěna úplná synchronizace posuvu vřetena se stoupáním závitu, se doporučuje použít závitovací držák s axiální kompenzací (ISCAR GTI, GTIN pouzdra). V takovém případě se také doporučuje programovat posuv vřetena o 5 - 10 % menší, než je stoupání závitu. V případě použití tvářecího závitníku, který vyžaduje vyšší krouticí moment než běžný řezný závitník, je třeba zvýšit upínací kapacitu kompenzačního pouzdra o 25 %.
Správná volba průměru a typu vrtáku pro předvrtání otvoru závitu také není zanedbatelná. Je třeba si uvědomit, že sám závitník musí utvářet malý průměr závitu. Proto předvrtaný otvor musí být v patřičné toleranci odpovídající malému průměru závitu.
Všechny závitníky ISCAR jsou svojí tolerancí vhodné pro závity standardního stoupání. Monolitní karbidové jsou v toleranci m7 a vrtáky s výměnnými destičkami jsou vyráběny v toleranci k7.                                                                                 Tolerance otvoru vyrobeného těmito vrtáky je vyhovující (0/+0,05 mm). To je pro operaci předvrtání závitů dostatečně přesná výroba splňující předpoklad výroby dobrého závitu.
Většinou je požadavek, aby při předvrtání otvoru pro závit bylo současně zhotoveno i dostatečné sražení hrany otvoru, pro dobrý náběh závitníku. K tomu lze s výhodou použít monolitní vrtáky SCDT. Ty jsou určené pro předvrtání závitů v rozsahu M3, M4, M5, M6, M8 a M10. Pro větší průměry pak lze použít nástroje řady PRE-THREAD. Jde o ocelové těleso opatřené výměnnou vrtací hlavicí a výměnnou srážecí destičkou. S těmi lze obsáhnout rozsah závitů M8, M10, M12, M14, M16, M20 a M24.
Hovoříme-li o závitech a šroubech, dovolíme si ještě upozornit na další typ vrtáků SUMO UNI CHAM. Jedná se o novou řadu vrtáků s výměnnou vrtací hlavicí, vkládaných do dutiny srážecího kroužku CHAMRING. Takový nástroj slouží především pro zhotovování průchozích otvorů pro šrouby, včetně sražení nebo zapuštění pro hlavu šroubu.

Více na www.iscar.cz
 

 
Publikováno: 11. 5. 2014 | Počet zobrazení: 4802 článek mě zaujal 598
Zaujal Vás tento článek?
Ano