DMG Mori představuje další technologickou novinku
Jedním z exponátů, které budily na Open House v Pfrontenu mezi novinkami v nabídkovém portfoliu společnosti DMG MORI největší pozornost, byl LaserTec 65 AdditiveManufacturing. Kombinuje vysoce kompaktní 5osé frézování a procesy laserové depozice kovů pro aditivní výroby a nabízí unikátní možnost aditivního a subtraktivního obrábění na jedno upnutí.
Popularita tzv. aditivní výroby na trhu neustále roste. Otevírá zcela nové možnosti pro vysoké složitosti a individuality ve výrobě, např. integrální součásti a podobné lehké komponenty vyrobené z vysoce výkonných kovových materiálů. Až dosud byly však technologie využívající aditivní procesy omezeny na výrobu prototypů a malých částí, které by jinak nebylo možné vyrobit pomocí jiných konvenčních technologií.
To nejlepší z různých světů
Představený LaserTec 65 AM (Additive Manufacturing) přináší poprvé aditivní výrobu integrovanou do úplného 5osého frézování. Toto inovativní hybridní řešení je na světovém trhu unikátní. Kombinací přídavných a obráběcích procesů v jednom stroji může aditivní technologie významně doplnit a posílit spektrum tradičních obráběcích metod. Proces používá práškový kov podobně jako další z nyní populárních nových metod, laserové spékání (laser sintering), ale jiným způsobem, který je mnohonásobně rychlejší.
Koncept LaserTec 65 AM, který byl vyvinut společností SAUER Lasertec ve Pfrontenu ve spolupráci s DMG MORI, je založen na stroji MonoBlock DMU 65. Na rozdíl od zařízení, z něhož je odvozen, má však LaserTec 65 AM místo řezného nástroje namontován 2kW diodový laser a materiál se přidává rozprašováním kovového prášku do laserového paprsku, což umožňuje natavení prášku ve vrstvách do základního materiálu.
Tímto způsobem mohou být zpracovány prakticky všechny běžné kovové prášky, včetně oceli, slitin niklu a kobaltu, mosazi či titanu. Ochrana proti opotřebení vrstvy může být také použita na základní materiál. Síla tohoto procesu tkví v tom, že může být použit k vytvoření více podobných (nebo i rozdílných) kovových vrstev, které pak mohou být následně před přidáním další vrstvy obrobeny s požadovanou přesností, a to i v oblastech, které jinak nejsou pro frézy, nebo jiné řezné nástroje přístupné.
Pro integrální části, které jsou tradičně obráběny s objemem odpadního materiálu až 95 % i více, může být dosažena významná úspora nákladů, a podíl odpadů může být snížen až o 5 %.
Unikátní kombinace laserové depozice kovového prášku pomocí trysky na jedné straně, a vysokovýkonného frézování na druhé, výrazně urychluje výrobní proces. Kompletní obrobky mohou být při spotřebě 3,5 kg práškového kovu za hodinu vyráběny až 20krát vyšším tempem ve srovnání s procesem používajícím práškové lože. Nejde však jen o rychlost a efektivitu jako takovou, ale celkové možnosti, které komplexní pojetí stroje nabízí. Toto zařízení umožňuje realizovat unikátní, na konvenčních strojích dříve nedosažitelné obráběcí operace jako např. výrobu geometrických prvků s negativními úhly. Je možné vyrobit prakticky veškeré komponenty, mohou být vytvářeny nejrůznější 3D geometrie, včetně podříznutí. Díky těmto vlastnostem otevírá aditivní výroba nové perspektivy při obrábění velkých obrobků požadovaných leteckým a kosmickým průmyslem i řadou dalších průmyslových odvětví.
Nové možnosti, široké použití
Jak zdůrazňuje výrobce, unikátní inteligentní kombinace laserové aditivní technologie s integrovaným dokončovacím frézováním zajišťuje výsledky s dosažením nejlepších povrchů a vysokou přesností vyráběných součástek. Stroj zvládá i opravy či povlakování, a to i u jinak obtížně obrobitelných materiálů, což nabízí nové možnosti uplatnění např. při opravách částí turbín, včetně nástrojů a forem, aplikace speciálních povrchových úprav apod.
Novinka není první aktivitou DMG MORI v oblasti kombinace laserového a konvenčního obrábění. Firma patří k průkopníkům těchto sofistikovaných řešení - už dříve vyvinula obdobné zařízení, které v sobě spojovalo kompaktní 5osé frézování kombinované na jednom stroji s laserovým obráběním povrchových struktur pro výrobu forem pro odlévání plastů vstřikováním. Tento systém s označením LaserTec 65 Shape, který znamenal malou revoluci ve výrobě forem (laser umožňuje vytvořit geometricky definované struktury povrchu forem, díky tomu je možné zhotovovat formy pro odlitky s téměř všemi povrchovými strukturami), měl světovou premiéru před třemi roky na veletrhu EMO 2011. Nově představený LaserTec 65 AM nyní navazuje na jeho úspěch s nejpokročilejší technologií současné doby - laserového spékání, resp. laserové aditivní výroby. Jeho sériová výroba je plánována na podzim letošního roku.