Našinci ve 3D
V segmentu 3D tisku, resp. 3D tiskáren jsou poměrně aktivní i české firmy. Ty se brzy staly nejen uživateli 3D tiskáren, ale i jejich výrobci. A to jak malých, cenově příznivých modelů určených pro nejširší okruh uživatelů, tak dokonce v segmentu největších průmyslových zařízení.
Společnost be3D.cz představila loni svůj druhý model tiskárny, vyvinutý a postavený ve vědeckém inkubátoru ČVUT. Model DeeRed, jehož sériová výroba začala letos na jaře, je profesionální 3D tiskárna určená pro průmyslové podniky a svými tiskovými rozměry 800 x 400 x 400 mm podle svých tvůrců aspiruje na titul největší sériově vyráběné 3D tiskárny na světě. „Její vznik vzešel z požadavků vývojářských a průmyslových firem na cenově dostupnou a kvalitní tiskárnu objemných modelů pro účely prototypování. Díky speciálnímu uložení pohybového mechanismu tiskové hlavy zvládá i nejsložitější modely s nejvyšší mírou detailů, ale v cenovém porovnání je výrazně levnější než konkurenční zařízení ve stejné kategorii,“ říká David Miklas, zakladatel be3D.cz. „Z výzkumů a testování jsme zjistili, že tiskový prostor 800 x 400 x 400 je největším možným rozměrem, který je pro danou technologii využitelný, a zároveň je nejvýhodnější z pohledu technologické náročnosti, praktické využitelnosti a koncové ceny, protože větší tisková plocha klade výrazně zvýšené nároky na cenu tiskárny a dobu tisku.“
Tisková hlava DeeRed se dvěma tryskami umožňuje využívat dva různé materiály či barvy najednou. Modely lze do tiskárny poslat prostřednictvím USB kabelu nebo SD karty, Ethernetový port pro připojení k síti umožňuje nejen přenos dat a posílání CAD modelů do tiskárny na dálku, ale i online sledovat průběh tisku prostřednictvím kamery.
Čerstvou novinkou z vývoje be3D.cz, je nová česká plně automatická 3D tiskárna DeeGreen. Navazuje na průkopnický model DeeOrange, jímž firma otevřela možnosti trojrozměrného tisku i uživatelům, pro něž byla tato technologie dosud cenově nedostupná. Dokáže tisknout objekty o rozměrech 150 x 150 x 150 mm, a oproti DeeOrange nabízí dvojnásobnou rychlost a vyšší kvalitu tisku i větší tiskový prostor. Práci výrazně zjednodušuje automatická kalibrace podložky.
Strážnická firma Aroja, resp. její značka 3Dfactories je výrobcem desktopové tiskárny Visions3Dprinter, která je svou cenou právě tím typem zařízení, které zpřístupňuje 3D tisk i menším firmám a domácnostem. Hlavní pozornost na sebe Aroja však upoutala na strojírenském veletrhu v Brně, kde prezentovala další ze svých pozoruhodných výrobků: největší 3D tiskárnu s technologií FDM na světě. Unikátní Maxi3D Printer umožňuje tisk velkých 3D objektů o rozměrech až 1000 x 1000 x 1000 mm (s volitelným rozšířením až na 6000 mm). Zařízení disponuje inovovanými tryskami i přepracovanou konstrukcí a nabízí i další technologické inovace jako např. vlastní řízení, hlídání konce materiálu, vytápěný prostor, precizní polohování ±0,02 mm a vysokou rychlost posuvu.
Produktové portfolio firmy zahrnuje hned několik typů zařízení pokrývajících celé spektrum 3D tisku: tiskárny hobby kategorie zastupují modely Easy3DMaker rozměrem tiskové plochy 200 x 200 x 230 mm, pro profesionální uživatele jsou pak určeny modely Profi3DMaker (s prostorem 400 x 260 x 190 mm) a PRO-Profi ( 700 x 400 x 300 mm) s dvojitou tiskovou hlavou, umožňující tisk i bez připojení na PC, tisk z SD karty, a konečně již zmíněný model Maxi3D Printer.
Vývoji a výrobě 3D tiskáren se už 5 let věnuje i Josef Průša, který je začal vyrábět ještě jako student (a nyní o nich přednáší na univerzitě a renomovaných mezinárodních fórech). Ve své firmě Prusa Research vytvořil celou řadu pozoruhodných řešení od jednoduchých zařízení pro domácí uživatele a školní výuku po sofistikované systémy, které lze charakterizovat jako “tiskové farmy” tvořené z více spojených tiskáren.
“U opravdu velkých tisků narůstá doba tisku na řady dnů a několik cívek materiálu. Pokud se cokoliv stane, na 99 % přijde uživatel o celý výtisk. Nejlepší řešení je mít několik 3D tiskáren s tiskovou plochou do 30 x 30 cm, objekt rozdělit na části a tisknout současně víc částí najednou. Při čtyřech tiskárnách bude celkový tisk trvat 1/4 času a čtyři 3D tiskárny s plochou 20 x 20 cm stojí řádově méně než jedna s plochou 40 x 40 cm. A při poruše, třeba kvůli kontaminovanému filamentu, přijde uživatel jen o jednu část a zbylé tiskárny můžou tisknout dál," komentuje výhody takovéhoto systému Josef Průša. Preferuje standardizované otevřené zdroje pod nerestriktivní licencí (tiskárny projektu RepRap, který začal na University of Bath jako vůbec první projekt Open Source 3D tiskárny, a nyní sdružuje komunitu stovek vývojářů a desítek tisíc uživatelů), vzhledem k tomu, že umožňují neomezovanou kreativní tvorbu nejlépe odpovídající využití pro požadovanou aplikaci. “Moje práce v této oblasti je Open Source - volně dostupná pro jakékoli použití - v rámci projektu RepRap. Tiskárny se umí i částečně replikovat, tzn. tisknout součástky na další tiskárny, a také tak činí,” konstatuje Josef Průša na svém webu josefprusa.cz, který obsahuje i řadu užitečných informací a odpovědí na otázky kolem 3D tisku.