rossleor asseco murr

METAL MEETS MEDICAL: Letošní METAV se zaměřil na aplikace pro zdravotnictví

METAV patří k renomovaným evropským veletrhům se zaměřením na výrobní techniku a automatizaci. Letošní ročník byl doplněn o dvě paralelní akce související s novými technologiemi a obráběním součástek pro zdravotnictví a také kompozitních materiálů. Byly jimi specializovaný veletrh METAL MEETS MEDICAL a fórum COMPOSITES.

 

Na düsseldorfské výstaviště jezdí hlavně zájemci o nové obráběcí a tvářecí stroje, přesné nástroje, výrobní a řídicí systémy, automatizační prvky, měřicí techniku a doplňkové příslušenství. Letošní ročník přilákal více než 31 400 návštěvníků především z řad odborníků. Závěrečná bilance organizátorů uvádí celkem 600 firem, prezentujících od 11. do 15. března nabídku svých produktů, služeb a řešení. Významnou část z toho tvořila letos specializovaná část METAL MEETS MEDICAL, zahrnující na dvě desítky expozic specializovaných firem, zaměřených na technologie výroby medicínských prvků, dokončovaných hlavně třískovým obráběním. Mezi nimi figurovaly renomované značky a instituce jako 3D Laser, AHC-Oberflächentechnik, Agie Charmilles, Citizen, DMG Mori, Heidenhain, FIT-Fruth Innovative Technologien, Forecreu, Fuchs, Paul Horn, Renishaw, Sandvik, Schunk, Siemens, SolidCam, Trumpf, Zapp, i přední výzkumné ústavy a technické univerzity jako Fraunhofer FEP Dresden, IFW, IW, IFUM Leibniz Universität Hannover, Laserzentrum Hannover a další.

Lepší funkčnost, nižší náklady
Pozornost v aplikacích pro zdravotnictví byla přirozeně věnována vývoji vlastních prvků s cílem zvýšit úroveň funkčnosti a prodloužit dobu životnosti v organizmu, a to vše při minimalizování výrobních nákladů. Z výrobních zařízení asi nejvíce zaujaly 5osé obráběcí stroje DMG Mori se zabudovaným systémem Ultrasonic, umožňující obrábět většinu dnes používaných medicínských náhrad. Tato zařízení zvládají prostorové tvary s rozměrovou přesností < 10 µm při Ra < 0,1 µm na součástkách z velkého spektra materiálů - zerodur, zirkonoxid, rubín, SiC, Si3N4, kovy, plasty, ale i kompozity CFK a GFK atd. Díky minimálním silám vznikajícím při obrábění lze dokončovat jak velmi tenké stěny, tak i otvory o délce až 25násobku jejich průměru. Tyto stroje nalézají uplatnění mimo medicínskou výrobu také v hodinářském průmyslu a obecně v mikromechanice, včetně měřicí techniky.
Vcelku nepřekvapuje, že se firmy, dříve orientované na měřicí techniku a výrobu hodinek, uplatňují i při výrobě náhrad. Na veletrhu byly tři takové firmy - Renishaw, Heidenhain a Citizen. Společnost Renishaw prezentovala unikátní kontaktní a bezkontaktní skenery pro dentální prvky, Heidenhain vedle svých odměřovacích prvků i řídicí systémy a Citizen řadu zejména speciálních soustružnických automatů. Řídicí systémy se zaměřením na medicínskou techniku přirozeně prezentovala i společnost Siemens. Silným oborem jsou i šrouby a k precizní výrobě jejich závitů se používají na dlouhotočných automatech speciální hlavice např. od firmy Horn. Novinky a možnosti v povlakování prezentoval Fraunhoferův institut a AHC  Oberflächentechnik.

Implantáty: obrábění s extrémní přesností
Především výroba kloubních náhrad klade velké nároky na kvalitu funkčních ploch (kovových i keramických) a 100% kontrola na úchylky tvaru, drsnosti, ale i povrchové vady patří ke chráněným know-how výrobců těchto prvků.
Pro návštěvníky byly velmi zajímavé i trendy budoucího vývoje implantátů. Hannoverské firmy Leibnitz-Universität a Medizinische Hochschule se zaměřují např. na vývoj nových kolenních endoprotéz. Jen v Německu se ročně implantuje 170 000 klasických kolenních endoprotéz, ale provede se také cca 10 000 reoperací. Mezi pacienty jsou stále častěji i mladí sportovci a je přirozeně snaha o co nejdelší životnost implantátů. Keramika, která je již dnes běžná u kyčelních náhrad, nalezne v budoucnu uplatnění i u kolenních endoprotéz. Realizace tohoto záměru přináší celou řadu technických problémů - novým tvarem obou dílů počínaje a superkvalitním povrchem konče. Obrábění musí být provedené kompletně na jedno upnutí, broušením se musí docílit Ra 0,1 µm a leštěním 0,01 µm!!!
Takové prvky se musí ověřovat na speciálních valivě-kluzných zkušebních stanicích. Zařízení používaná v dosavadních technologiích nejsou použitelná. Vše je nutné vyvíjet znovu.
Celá výstavní akce byla bez diskuse přínosná pro odborníky a běžné technické veřejnosti naznačila, že vývoj prvků pro zdravotnictví rychle letí kupředu a problémy, které pacienti třeba ještě dnes po operacích kloubů mívají, budou snad brzy minulostí.   
Jan Kůr, Düsseldorf    
 

 
Publikováno: 12. 5. 2014 | Počet zobrazení: 2388 článek mě zaujal 542
Zaujal Vás tento článek?
Ano