rossleor asseco murr

Svět se shodnul na omezení vysoce obohaceného uranu

Vrcholní představitelé 53 zemí světa se 25. března v Haagu shodli na snaze co nejvíce snížit využívání vysoce obohaceného uranu a na posílení spolupráce, aby jaderný materiál nemohl být zneužit. Jednání se kromě států zúčastnily také instituce, jako je Evropská unie, OSN, Interpol a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).

 

„Jde o globální problém, takže dohody musí být učiněny na globální úrovni," uvedl Mark Rutte, premiér hostitelského Nizozemska. V závěrečném dokumentu, přijatém po dvoudenním jednání, se účastníci summitu kromě minimalizace používání uranu obohaceného nad 20 % shodli také na pomoci zemím s jeho navracením či na posílení mezinárodní spolupráce a výměny informací, a nutnosti posílit kybernetickou bezpečnost a ochranu občanů, zaměstnanců i jaderné infrastruktury v případě nebezpečí.
Americký prezident Barack Obama připomenul, že 12 zemí a mnoho zařízení po celém světě se už vysoce obohaceného uranu zbavilo a posílily bezpečnost svých jaderných zařízení, vznikly i speciální týmy pro boj s pašováním jaderného materiálu. K zemím, jež se vysoce obohaceného uranu vzdaly již dříve, přibyly na haagském setkání Belgie a Itálie, které oznámily, že se rozloučily s vysoce obohaceným uranem a plutoniem, a Japonsko oznámilo spolupráci s USA na likvidaci jaderného materiálu.  V roce 2016 by se měl konat další z „nukleárních summitů“ o jaderné bezpečnosti, inspirovaných pražským projevem Baracka Obamy v roce 2009, tentokráte opět v USA.
 

 
Publikováno: 12. 5. 2014 | Počet zobrazení: 2542 článek mě zaujal 599
Zaujal Vás tento článek?
Ano