asseco Aimtec murr

Chytré zbraně budoucnosti jsou tady

Pejsek naslouchající u trouby starodávného gramofonu „hlasu svého pána“ už není sám. Poznat svého regulérního majitele už dokáže i pistole, a bez jeho schválení se z ní nedá vystřelit. A co třeba puška, zaměřující svůj cíl na dálku prostřednictvím obrazu přenášeného pomocí WiFi připojení? Rodí se zcela nová generace zbraní, označovaných jako inteligentní - Smart Guns.

 

Pistoli, o které je řeč, vytvořila německá firma Armatix, dá se již koupit, ale zastřílíte si z ní zatím jen v Kalifornii. Ta je totiž momentálně jediným státem, jehož zákony používání pozoruhodné zbraně povolují. Což není na druhou stranu až tak překvapivé, uvážíme-li vstřícnost kalifornské legislativy k novým technologiím jako jsou třeba vodíkové automobily nebo autonomní robotická vozidla bez řidiče.

Zbraň, která pozná majitele
Speciální desetiranná pistole ráže .22 LR s označením iP1 umožňuje střelbu jen tehdy, pokud ji drží právoplatný majitel. Náboje jsou umístěny v kulatém zásobníku, který je mimo fázi připravenosti ke střelbě elektronicky odpojen. Na rozdíl od jiných řešení, která obvykle využívají různé biometrické systémy, vsadil výrobce v tomto případě na technologii RFID. Kontrolu totožnosti zajišťují náramkové hodinky umístěné na zápěstí majitele, vybavené stejně jako pistole radiovým RFID čipem. Povolení ke střelbě se aktivuje pomocí zadání kódu PIN v hodinkách. Aktivace je signalizována rozsvícením zelené kontrolky v zadní části zbraně. Pokud není zadán správný PIN kód a pistole se nenachází v těsné blízkosti identifikačního náramku (nejdále do ca 25 cm od něj), nevystřelí. Baterie v náramkových hodinkách údajně vydrží v pohotovostním stavu dostatečně nabitá po dobu zhruba jednoho roku. 
Nehrozí tedy nebezpečí, kdy by útočník střelci vyrazil zbraň z ruky a chtěl ji použít proti němu, nebo náhodný výstřel - pokud regulérní majitel ztratí fyzickou kontrolu nad pistolí, aktivace ke střelbě je okamžitě zrušena. Inteligentní zbraň vyžaduje, aby si střelec její použití řádně rozmyslel a teprve po provedení několika úkonů, které odblokují její zabezpečovací mechanismy, umožní výstřel. Tedy nic pro ostrostřelce pálící od boku instinktivně nazdařbůh po všem okolo. Pro mnohé bude překážkou i její poměrně vysoká cena (1400 dolarů za samotnou zbraň plus dalších 400 za identifikační náramkové hodinky s RFID čipem), která představuje zhruba trojnásobek ceny běžné zbraně tohoto typu, např. oblíbené pistole Glock.

Pokaždé přesný zásah
O samonaváděcí munici pro pušky jste si mohli již přečíst v jednom z loňských vydání TechMagazínu. Ale možná ji ani méně zdatní střelci nebudou potřebovat. Dalším pozoruhodným produktem totiž z této kategorie je puška TrackingPoint (která se představila na poslední přehlídce zbraní Shot Show v Las Vegas, a kterou už testuje armáda). Ta je sice sama o sobě ukázkou zbrojařské hi-tech, ale to, co ji činí skutečně výjimečnou a mimořádnou je speciální nástavec TrackingPoint. Zařízení o velikosti zhruba 40 cm dokáže i necvičenému střelci dodat schopnosti profesionálního odstřelovače. Ke zbrani se připojuje pomocí standardní univerzální montážní lišty Picatiny. Ta umožňuje přidávat ke zbrani různé doplňky a kombinuje v sobě hned celou řadu vyspělých systémů a technologií. Například laserový zaměřovač, balistický počítač, senzory snímání vlhkosti a teploty, zaměřovací optiku, USB připojení, WiFi server, mikrofon apod.
Nový systém s označením PGF (Precision Guided Firearms - Přesně naváděné střelné zbraně) je založen na patentovaných inovacích v optice a řízení palby. PGF zcela změní podmínky. Zkracuje časy pro správné zaměření cíle z minut na sekundy a dramaticky zvyšuje míru úspěšnosti. Významně také zkracuje dobu zaškolení potřebnou k dosažení mistrovství. "Výrobek je ve své současné podobě zaměřen na soutěže a sportovní a lovecký trh, ale mohl by stejně tak nalézt uplatnění v armádě a bezpečnostních složkách," řekl Jason Schäuble prezident firmy TrackingPoint. Vojáci je nyní ostatně už testují - armáda nakoupila několik modelů a doufá, že tyto zbraně by jim s výbavou tak pokročilých zaměřovacích technologií přes poměrně vysokou cenu (10 000 až 27 000 dolarů) pomohly ušetřit peníze na munici.

Pušky se už umí domluvit
Střelci, který používá inteligentní pušku, stačí v podstatě jen označit cíl viditelný na obrazovce, a interní počítačový systém mu pak na základě proměření všech potřebných parametrů přesně řekne jak držet zbraň a kdy stisknout spoušť. Linuxový počítač propojený se zbraní shromažďuje balistické a geofyzikální údaje, lokální podmínky, obraz bojiště, zaznamenává atmosférické podmínky, převýšení, sklon a dokonce i naklonění země v přesně daném okamžiku. Všechny tyto prvky a řada dalších jsou zobrazovány v HUD rozhraní spolu s rektifikačními značkami a ukazateli pohybu cíle. Jediný způsob, jak zaručit přesnost, je kontrolovat všechny proměnné. Významným faktorem, který zbraň nedokáže sledovat automaticky, je rychlost větru, kterou je třeba zadat ručně.
A to ještě není vše: "Pušky mohou komunikovat navzájem mezi sebou. Můžeme umožnit více informací pro řízený boj v tom smyslu, že můžete označovat cíle a vydávat povely k jejich zasažení někomu jinému, kdo má aktuálně lepší podmínky. K dispozici je celá vrstva komunikace, takže puška může určit a sledovat cíle," říká Oren Schäuble, z marketingu firmy TrackPoint.

Podívejte, co jsem ulovil…
Kromě asistence při zaměření cíle PGF také zaznamenává každý záběr. Záběry a informace mohou být živě přenášeny pomocí bezdrátového připojení do smartphonu, tabletu či notebooku, záznam lze stáhnout do chytrých telefonů a vestavěný mikrofon zachycuje hlasové nahrávky.
Možnosti této zbraně vzbudily sice nadšení mezi potenciálními zájemci, ale stejně tak obavy. Lovcům se nelíbí, že eliminuje dovednosti, na nichž si zakládají, a další, včetně vojáků se domnívají, že v civilním použití by tyto zbraně měly být přímo zakázány, protože hrozí nebezpečí jejich zneužití k trestným či teroristickým činům a střelce ovládajícího zbraň na dálku by bylo obtížné či nemožné odhalit.
Podobný systém využívající ještě pokročilejší měření atmosférických podmínek byl vytvořen v rámci programu agentury DARPA "One Shot XG" vyvíjeného od roku 2007. Přesně měří vzdálenost k cíli, atmosférické a geodetické podmínky a rychlost bočního větru s využitím neviditelného laserového paprsku.

K provedení dokonalého výstřelu s technologií Tag-Track-Xact firmy TrackingPoint označí střelec cíl jednoduchým způsobem point-and-click (zamiř a potvrď), následuje automatické nastavení výstřelu a systém začne trvale sledovat statický nebo pohybující se cíl. Pro dokonalé řešení střelby se okamžitě propočítá přes 20 balistických proměnných - např. rozsah, vítr, rychlost pohybu cíle, úhel záběru, převýšení zbraně, teplota, tlak a Coriolisovy síly. Střelec jen sladí záměrný kříž s označovacím bodem a stiskne spoušť. Spoušť naváděná systémem PGF je připojena ke sledovací optice, a je-li střelec nevyrovnaný, spoušť zvýší svou hmotnost (kladený odpor), a zpětně působí tlakem na střelce, aby odložil palbu, dokud není dokonale připraven.
 

 
Publikováno: 12. 5. 2014 | Počet zobrazení: 3590 článek mě zaujal 620
Zaujal Vás tento článek?
Ano