asseco Aimtec murr

Úžasný svět tisícin sekundy

Olympus představil nejnovější přírůstky do své nabídky digitální fotografické techniky řady OM-D, pro které se vžil název “bezzrcadlovka“ (tedy „zrcadlovka bez zrcadla“). Rodinu této řady rozšířily dva přístroje reprezentující nejvyšší a nejpřístupnější model “mirorrless” kategorie této značky.

 

Jde o nové systémové kompakty Olympus standardu MFT (Micro Four Thirds) s vestavěným elektronickým hledáčkem, kde E je právě označení 4/3 formátu, které nabízejí obrazovou kvalitu zrcadlovky, ale rozměry a váhu kompaktu. Model s označením E-M1 je profesionální přístroj. Další v řadě OM-D, úplně čerstvá novinka E-M10, představuje zase jednodušší model řady. Nicméně pod slovem jednodušší není rozhodně míněno označení něčeho, nad čím by zkušenější fotografové měli ohrnovat nos. Naopak, jde o špičkový přístroj své kategorie, kterou je řada OM-D sama o sobě. Je určen lidem, pro něž by vlajková loď, model E-M1, byl cenově nedostupný, ale rádi by využili přístroj nabízející mnohé z jeho možností za přijatelnější cenu. Toho výrobce dosáhl u E-M10 vynecháním či zjednodušením některých parametrů, za něž jsou profesionální uživatelé ochotni platit nemalé částky, jako je např. odolnost vůči prachu a vlhkosti, ještě pokročilejší systém již tak vyspělé stabilizace, apod., nicméně některé funkce jsou (vzhledem k tomu, že jde o novější model) naopak vylepšené.

Specialisté pro všechny případy
Oba modely obsahují v těle z hořčíkové slitiny pokročilý 16mpix MFT CMOS čip 17,3 x 13 mm, a procesor TruePic VII, zástupce nejnovější generace této řady, který lépe zvládá práci se světly a stíny. Profesionální E-M1 umožňuje využít optiky původní E řady Olympusu. TruePic VII rozezná, zda je objektiv z řady Zuiko nebo M-Zuiko a proces Fine Detail II, který obsahuje profily pro každý objektiv, nastaví maximální přizpůsobení konkrétnímu objektivu i cloně, má i speciální algoritmy pro potlačení efektu moaré, efekt difrakce při extrémních clonách a odstraňuje barevnou vadu.
K jejich výbavě patři i funkce Live Time a Live Bulb, umožňující delší expoziční časy (Live Time po dobu než je spoušť stisknuta opětovně podruhé, a Live Bulb exponující po dobu držení spouště do jejího uvolnění), kde lze v hledáčku efektně sledovat, jak se výsledný snímek přizpůsobuje době expozice. K dispozici je i speciální režim Live Comp (composite, tzn. složený), který umožňuje na již exponovaný snímek nanášet a přidávat další světlejší prvky, tedy v podstatě „malovat světlem”. Ovládání expozičních možností i řady dalších funkcí fotoaparátu lze provádět i na dálku prostřednictvím vestavěného WiFi připojení pomocí mobilu nebo tabletu, poté, co si uživatel naskenuje QR kód pro aplikaci Olympus Image Share.

Přehlídka fotografických možností
Dražší E-M1 vybavený novou generací Live MOS senzoru je odolný vůči prachu a vlhkosti, nevadí mu skropení vodní sprškou, a odolává i mrazu do -10 °C což umožňuje jeho používání i v drsných podmínkách v terénu. Využívá hybridní dvojitý systém ostření, a jeho mechanická závěrka dosahující rychlost 1/8000 s, umožňuje sériové focení 10 fps s jednorázovým ostřením a 6,6 fps s průběžným ostřením. Pro automatické zostřování je použit revoluční systém Dual Fast. Jak už napovídá jeho název, jde o rychlý hybridní systém, kdy pro objektivy standardu 4/3 je využit princip fázové detekce, pro objektivy mikro 4/3 pak porovnání kontrastu. Díky 81 zaostřovacím bodům není ani problém zachytit rychle se pohybující objekt, např. zvíře v běhu, sportovní scény apod. Stejně tak lze naopak pomocí sekvenčního snímání a funkce Time Lapse pořizovat naopak dlouhé časosběrné záběry.
Kromě špičkového elektronického hledáčku (1,3krát většího než nabízejí běžné zrcadlovky) lze velmi dobře ostřit i přes třípalcový výklopný dotykový displej. Nastavování parametrů clony a expozice je řízeno dvěma otočnými voliči, po přepnutí páčky se úplně stejným způsobem nastaví ISO a vyvážení bílé - pro zkušeného fotografa je vše dílem vteřiny.
E-M1 má ve své výbavě i unikátní technologickou novinku, systém stabilizace v pěti osách, který koriguje veškeré pohyby fotoaparátu - nahoru, dolů, dopředu, dozadu i naklápění a chvění. K přístroji je i bohatá škála systémového příslušenství, a speciální podvodní pouzdro umožňující fotografování pod vodou do hloubky 45 m.

“Malej, ale šikovnej...”
Legendární hláška čertíka z kultovní české pohádky vystihuje snad nejlépe charakteristiku poslední novinky OM-D E-M10, který je o něco menší než jeho dražší bratříček, a zhruba o třetinu menší než běžné zrcadlovky. Rozměry přístroje činí 119,1 × 82,3 × 45,9 mm, hmotnost těla je 350 g (s baterií a kartou 396 g). S novým pancake (“palačinkovým,” od jehož tloušťky či spíše tenkosti dostal i název) zoomem 14 - 42 mm měří fotoaparát na délku pouze 63,9 mm!
Používá stabilizaci ve třech osách, rozsah citlivosti sahá od ISO 200 do 25600 (v režimu rozšíření je nově k dispozici i ISO 100), expoziční časy od 1/4000 s do 60 s, Bulb režim může končit až na 30 minutách. Korekce expozice (EV) má rozsah od -5 do +5 EV. Režim bracketing umí pořídit sekvenční kolekce několika snímků s postupnou korekcí expozice, podporována je i vícenásobná expozice ze dvou nebo tří snímků.
Kromě statických snímků nabízejí oba přístroje samozřejmě i záznam videa. Podporovány jsou Full HD videosekvence s rozlišením 1920 × 1080 pixelů, využít lze i formát AVI v HD rozlišení 1280 × 720 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Zvuky jsou zaznamenávány stereo mikrofony.
 

 
Publikováno: 12. 5. 2014 | Počet zobrazení: 2825 článek mě zaujal 669
Zaujal Vás tento článek?
Ano