asseco Aimtec murr

Simulace jízdy pod vlivem alkoholu

Automobilka Ford nechala vyvinout vědcům z německého Meyer-Hentschelova institutu speciální tzv. „opileckou kombinézu“, pomocí které chce demonstrovat, nakolik je zhoršené řízení auta po požití alkoholu. Díky kombinéze si jednotlivci můžou živě představit, co by se mohlo stát, kdyby řídili pod vlivem alkoholu.

 

Jde o další projekt, jímž se automobilka snaží pomáhat v předcházení nehodovosti na silnicích. V minulosti vyvinula tzv. „kombinézu třetího věku“ a „kombinézu těhotné ženy“, pro lepší pochopení potřeb starších řidičů a nastávajících maminek.
V první fázi nechal Ford v loňském roce, aby lépe porozuměl postoji mladých řidičů k problematice za volantem, vypracovat průzkum. Podle odpovědí asi 5000 řidičů ve věku 18 až 24 let z Francie, Německa, Itálie, Španělska a Velké Británie vychází, že až 74 % mladých Španělů řídí pod vlivem alkoholu, nebo to vidí u svých známých, v Německu je to 65 % a ve Francii 64 %. Z odpovědí respondentů také vyplynulo, že 32 % dotazovaných někdy nastoupilo do vozu, jehož řidič byl podnapilý a 66 % respondentů nevědělo, jakou hladinu alkoholu v krvi povolují zákony jejich země. Evropská komise uvádí, že až 25 % smrtelných nehod v Evropě se nějakým způsobem pojí s alkoholem, který navíc často hraje roli při smrtelných nehodách, jejichž účastníky jsou mladí řidiči.
„Řízení a alkohol je potenciálně smrtelná kombinace. Výsledky našeho průzkumu ukazují, že bychom tuto skutečnost měli zvláště mladým řidičům zdůrazňovat,“ říká Barb Samardzich, provozní ředitelka Ford of Europe. Proto nyní přichází s „opileckou kombinézou“, která simuluje vliv alkoholu na vidění, koordinaci a rovnováhu. Užitečná pomůcka se skládá z brýlí tunelového vidění, klapek na uši, závaží na zápěstí i kotníky a zábran, které omezují volnost pohybu v loktech, krku a kolenech. Díky této speciální kombinéze může střízlivý člověk poznat na vlastní kůži, jaký vliv může působit alkohol na jeho řízení automobilu a dozví se, o kolik těžší je řešení jednoduchých úkolů, naučí se vnímat nebezpečí spojená s řízením pod vlivem alkoholu.
Kdo si „opileckou kombinézu" oblékne poprvé zjistí, že nejenže nezvládá úkony, nad kterými jinak vůbec nepřemýšlí, jako je např. zvednutí šálku s nápojem nebo vytočení telefonního čísla, ale i prosté činnosti, jako je běžná chůze, jsou najednou mnohem náročnější.
 

 
Publikováno: 12. 5. 2014 | Počet zobrazení: 2691 článek mě zaujal 606
Zaujal Vás tento článek?
Ano