rossleor asseco murr

Hannover Messe opět rekordní

Přes 180 000 návštěvníků z téměř 100 zemí, taková je závěrečná bilance mezinárodního veletrh Hannover Messe 2014, poté, co se po pětidenním  veletržním maratonu definitivně zavřely brány hannoverského výstaviště, kde tato tradiční prestižní akce ve dnech 7. – 11. dubna probíhala. 

 

Komplex průmyslových veletrhů tak dosáhl úrovně srovnatelné s akcí v roce 2012 a navíc přesvědčil výraznou odbornou kompetencí návštěvníků i mírou jejich pravomocí při rozhodování. Více než každý čtvrtý návštěvník přijel ze zahraničí – většina z nich z EU (57 %), jižní, východní a střední Asie (20 %). Nejvíce zahraničních návštěvníků dorazilo z Nizozemska, které bylo partnerskou zemí letošního ročníku, na druhém místě byla Čína. Také počet nizozemských vystavovatelů – 250 firem – dosáhl rekordní hodnoty. 
Už během slavnostního zahájení veletrhu bylo zjevné, že Nizozemsko se hodlá zhostit své úlohy jako sebevědomá a sympatická partnerská země. Jeho premiér Mark Rutte, při této příležitosti, kdy německá kancléřka dostala jako tradiční nizozemský symbol - tulipán - od humanoidního robota prohlásil: „Nizozemsko nebývá hned napoprvé spojováno s technologickým pokrokem. Ale to neodpovídá skutečnosti. Pokud jezdíte autem s automatickou převodovkou Hightech-Automatik, bude se 75procentní pravděpodobností z Holandska.“ A Nizozemsko také dokonale využilo příležitost, aby mohlo světu ukázat, že se společně účastní utváření budoucnosti průmyslu, a že je schopné nabídnout chytrá řešení.
Vystavovatelé i organizátoři zhodnotili letošní ročník Hannover Messe a jeho průběh pozitivně. „Nejvýznamnější světový průmyslový veletrh se zaměřil na ústřední téma budoucnosti a představil řešení pro inteligentní továrny. Jako jediný svého druhu ukazuje celé technologické spektrum - jednotlivé komponenty až po funkční chytré výrobní linky. Bylo zřejmé, že ´průmysl 4.0´ vystavovatelům otevírá dlouhodobé a zcela nové potenciály růstu a že zákazníci chtějí investovat,“ konstatoval Dr. Jochen Köckler, člen představenstva veletržní správy Deutsche Messe AG. 

Vize se stává skutečností: představuje se továrna budoucnosti
Komplex sedmi souběžných průmyslových veletrhů (Industrial Automation, Energy, MobiliTec, Digital Factory, Industrial Supply, IndustrialGreenTec a Research & Technology) byl letos zaměřen na hlavní témata: průmyslová automatizace a IT, energetické a ekologické technologie, průmyslové subdodávky, výrobní technologie a služby a výzkum a vývoj. Těžiště veletrhu tvořily pod heslem „Integrated Industry – NEXT STEPS“ chytrá samoorganizující se továrna a transformace energetických systémů. „Průmysl 4.0 přijde rychleji, než mnozí ještě před rokem považovali za možné. Na veletrhu Hannover Messe byl znát razantní pokrok minulých měsíců a vystavovatelé velmi působivě prokázali, že příští kroky čtvrté průmyslové revoluce budou uskutečněny rychle a důsledně. Mnoho demonstračních technologií si mohli návštěvníci ve veletržních halách doslova osahat.  Je zřejmé, že ´průmysl 4.0´ nastoupil cestu do budoucnosti,” řekl Dr. Jochen Köckler,” 
Vedoucí téma „Integrated Industry – NEXT STEPS“ hrálo významnou úlohu i v další sekci veletrhu zaměřené na oblast průmyslových subdodávek.  „Subdodavatelé jsou nepostradatelnými partnery při vznikání ´průmyslu 4.0´ a energetických technologií. Pro Smart Factories jsou nutné chytré komponenty, které zajišťují inovativní subdodavatelé a díky těsnému propojení se podniky subdodavatelského průmyslu už dnes stávají průkopníky integrovaných výrobních procesů,“ zdůraznil Köckler. 

Aktuální témata: standardizace a bezpečnost
Informace a své vize o průmyslu budoucnosti přijelo do Hannoveru prezentovat na 5000 vystavovatelů, kteří zde představili nejnovější výrobní a energetické technologie. Bylo prezentováno mnoho komponentů, které mají pro průmyslovou výrobu rozhodující význam. Také bilance Dr. Dietmara Hartinga, předsedy Rady vystavovatelů, byla pozitivní: „Digitalizace a propojení průmyslu počítačovými sítěmi jsou základem urychlení průmyslového rozvoje ve všech zemích naší planety.  Integrated Industry se proto stane také pro vystavovatele natrvalo prioritním tématem.“
Hannover odpověděl rovněž na velké výzvy současnosti jako je standardizace a bezpečnost IT ve výrobním procesu a vyzdvihl rovněž nyní vysoce aktuální téma bezpečnosti dat. O zabezpečení procesů a informací se diskutovalo nejen na fórech, kterých se zúčastnilo několik tisíc návštěvníků. Průmyslové podniky budou v budoucnu těsněji spolupracovat s mezinárodními firmami, které nabízejí Cyber Security-Software, aby se tak připravily na rozsáhlou digitalizaci.
V halách věnovaných energetice byla středem pozornosti transformace energetických systémů, tzn. oblast, kde je právě hostitelská země, Německo, nyní jakousi evropskou laboratoří umožňující získat cenné zkušenosti z přechodu od klasické energetiky k moderní udržitelné koncepci založené na intenzivním prioritním využívání obnovitelných energetických zdrojů (OZE) – i z problémů s tím souvisejících. Diskutovalo se především o dalším prosazování obnovitelných zdrojů energie, decentrálních dodávkách energie a inteligentních rozvodných sítích. Dalším stěžejním tématem byly inovační technologie, které umožňují ukládání přebytečné energie, kterou lze využít v časech s větší poptávkou.

Česká stopa v Hannoveru
U českého stánku, který měla na světové průmyslové výstavě vládní agentura na podporu investic CzechInvest, se zastavila řada zájemců zejména z Německa, Spojených států, Rakouska nebo Švýcarska. Zástupci agentury zde odpovídali jednak na obecné dotazy ohledně českého investičního prostředí, projednali však i několik konkrétních poptávek na umístění investice či expandování v České republice. Řada návštěvníků českého stánku také projevila zájem o spojení s českými partnery, ať už jako subdodavateli či firmami, které by měly zájem o kapitálový vstup.
Ve spolupráci s agenturou CzechTrade vystavovaly v Hannoveru i další české firmy, jako např. Společnost Strojírny a stavby Třinec. Možnosti českého průmyslu zde prezentovaly slévárny UXA, Jindra, Železárny Štěpánov, i stěžejní strojírenské průmyslové firmy jako např. Vítkovice Machinery Group, Kovosvit MAS, ZPS Tajmac, Šmeral Brno, SBU Auto&Aero, divize České zbrojovky zabývající se subdodávkami do automobilového a leteckého průmyslu, dodavatelé pro sektor energetiky jako EGO, ZEZ Silko, či IT technologií a měřicí techniky Conel, Rittal Czech, Dinel, aj.

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 2389 článek mě zaujal 542
Zaujal Vás tento článek?
Ano