asseco Aimtec murr

Zelené plíce uhlíkového rezervoáru

Ve dnech 7. - 9. dubna vědci na 14. vědecké a technické radě uhlíkového rezervoáru Peugeot-ONF v brazilském státě Mato Grosso zhodnocovali dosažené výsledky a očekávané budoucnosti dlouhodobého environmentálního a vědeckého projektu. Projekt započal v roce 1999, kdy se automobilka Peugeot společně s francouzským Národním lesnickým úřadem (ONF) rozhodly realizovat ambiciózní projekt naplánovaný na 40 let, tzv. Uhlíkový rezervoár Peugeot-ONF.

 

Vědecká a technická rada lesního uhlíkového rezervoáru se konala těšně po vydání nejnovější zprávy Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC), pro podporu odborníků IPCC a k jejich tvrzení, že „K boji proti změně klimatu je na jedné straně třeba snížit emise u zdroje výrazným snížením spotřeby fosilních paliv a na druhé straně aktivovat veškerá možná úložiště uhlíku“ (pojem „úložiště uhlíku“ zahrnuje jakýkoliv přírodní nebo uměle vytvořený systém, který absorbuje více uhlíku, než produkuje).
Původním cílem projektu rezervoáru pro uhlík v jihovýchodní části amazonského pralesa bylo zkoumat stávající vztah mezi znovuzalesňováním, odbouráváním uhlíku v atmosféře a regulací klimatu. Po více než 14 letech existence představuje projekt významný úspěch: na ploše 2000 ha bylo vysázeno celkem 2 000 000 stromů z více než 50 různých původních druhů. V biomase tohoto rostoucího lesního ekosystému bylo uloženo přes 384 650 tun CO2.
Do projektu se zapojuje i místní obyvatelstvo. Rezervoár v rámci programu enviromentální výchovy navštíví každoročně stovky žáků základních škol okolních vesnic. Vysokoškolští studenti zde navíc zpracovávají své vědecké práce. Uhlíkový rezervoár slouží jako skutečné zelené plíce pohlcující obrovské množství CO2 a demonstruje vůli automobilky Peugeot jako jediného automobilového výrobce trvale bojovat proti zhoršování skleníkového efektu nejen u zdroje, ale i v navazujících oblastech. /kp/

 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 2065 článek mě zaujal 559
Zaujal Vás tento článek?
Ano