Svět ve znamení supercloudu
Cisco ve spolupráci s partnery připravuje Intercloud, globální cloud cloudů, který propojí lokální oblačné systémy do obří celosvětové supersítě. V příštích dvou letech plánuje investovat do rozvoje cloudových služeb více než miliardu amerických dolarů
Snaha o nákladově efektivní a rychlé nasazení nových aplikací a služeb vede firmy stále častěji k využívání cloudu. Vzniká tak velké množství soukromých, veřejných i hybridních řešení. Společnost Cisco se rozhodla ve spolupráci se svými partnery vybudovat Intercloud, jakousi síť cloudů, která překonává limity a omezení dosavadních lokálních řešení.
Připravte se: nastupuje IoE - internet všeho
Globální Intercloud umožní rozvoj služeb vedoucích k naplnění konceptu Internet of Everything (IoE). Ten přináší nové požadavky na vznik globálně distribuovaných a bezpečných cloudových řešení. Téma Intercloudu bylo významnou součástí programu konference Cisco Connect, která proběhla v polovině dubna v Praze.
Propojení lokálních cloudů do globální sítě umožní vytvořit téměř neomezeně škálovatelnou, distribuovanou a bezpečnou architekturu pro aplikace s vysokou přidanou hodnotou či analýzy v reálném čase. Protože jde o propojení lokálních cloudů, je zároveň zajištěn plný soulad s právním prostředím v té které zemi. Intercloud je navíc prvním otevřeným řešením svého druhu, které nabízí dostupné vývojářské rozhraní (API). To umožní rychlý vývoj nové generace aplikací využívajících cloudových služeb pro podniky, poskytovatele služeb i prodejce.
„Cisco Intercloud představuje prvý skutečně globálně budovaný cloud, jejichž využívání strmě stoupá s narůstající mobilitou i dalšími trendy ve využívání informačních technologií. Přináší zcela novou kvalitu - téměř neomezenou škálovatelnost při lokální dostupnosti, především však prostředí pro budování bezkonkurenčního rozsahu aplikací a služeb,“ říká Jiří Devát, generální ředitel Cisco Česká republika.
Cisco Cloud Services budou nabízeny prostřednictvím partnerů. Na projektu Intercloud Cisco spolupracuje s více než desítkou společností, mezi které patří např. australský poskytovatel služeb Telstra, kanadský telekomunikační operátor Allstream, evropský dodavatel cloudových služeb Canopy či Logicalis Group, globální poskytovatel manažovaných služeb, a další.
Propojení partnerských datových center prostřednictvím globální sítě do Intercloudu umožní nabízet zákazníkům cloudové aplikace a služby s přidanou hodnotou, které pomohou urychlit prosazení konceptu IoE v reálném životě. Propojení uživatelů, dat, procesů a věcí vytvoří podle odhadů společnosti Cisco v následující dekádě celosvětově obchodní příležitosti v objemu až 19 bilionů dolarů (asi 378 bilionů korun).
Jak se tvořil Intercloud
Intercloud je mezinárodně propojený globální "cloud cloudů" a rozšíření "sítě sítí" internetu, na němž je tento koncept založen, konstatuje server Wikipedia s tím, že termín byl poprvé použit v roce 2007, kdy Kevin Kelly vyslovil představu, že "budeme mít intercloud ,cloud cloudů…". Pojem se stal populárním na začátku roku 2009 a také byl použit pro charakteristiku datového centra budoucnosti.
Scénář vychází ze základního konceptu, že každý jednotlivý cloud nemá nekonečné fyzické zdroje nebo všudypřítomný geografický dosah. Pokud naplní výpočetní a paměťové zdroje své infrastruktury, nebo je požadováno, aby využíval zdroje v místech, kde nemá účinný dosah, nabízí se možnost uspokojit takové požadavky žádostí o přidělení příslušné služby poslané jeho klienty. Intercloud by řešil situace, kdy by každý cloud mohl využívat výpočetní kapacity úložiště, nebo jakýkoliv druh zdroje z infrastruktury jiných cloudů. Jde v podstatě o analogii s tím, jak funguje internet v tom, že poskytovatel služby bude přistupovat (nebo zajišťovat provoz z/do zdrojové/cílové adresy) mimo svou oblast služeb pomocí směrovacích protokolů internetu s jinými poskytovateli služeb, s nimiž má nastavenou výměnu nebo peeringový vztah. Analogicky se způsobem, jakým mobilní operátoři zajišťují roaming, nebo jak funguje interoperabilita mezi dopravci.
V červenci roku 2009 odstartovala v Japonsku globální iniciativa nazvaná Inter - Cloud Technology Forum (GICTF) s cílem podporovat standardizaci síťových protokolů a rozhraní, jehož prostřednictvím mohou cloudové systémy vzájemně komunikovat mezi sebou, a umožnit spolehlivější služby. Během několik let už zahrnovala několik desítek členských společností a byla publikována četná technická dokumentace.
V roce 2011zahájila IEEE iniciativu připravující technické normy s názvem P2302 - Standard pro Intercloud interoperabilitu a federaci (SIIF), byla publikována referenční architektura NIST Cloud Computing, popisující hybridní cloudy apod. Na konci téhož roku NIST publikoval celou sadu technologických plánů Cloud Computing, včetně odkazů přístupu IEEE P2302, jako např. budoucí národní/globální federované cloud architektury.
Cisco již uvedlo první produkty zaměřené na Intercloud, umožňující propojení privátního cloudu do veřejného za předpokladu, že oba používají spínač Cisco V1000. Detailní popis tohoto hybridního cloudového řešení prezentovala firma v lednu roku 2014 s odkazem na koncept "svět mnoha cloudů“ (World of Many Clouds) představený před dvěma lety. Ten ovšem staví na proprietárních systémech, jež nereflektují vždy práci, vykonanou dosud institucemi jako GICTF, NIST, nebo IEEE, konstatuje Wikipedia.