rossleor asseco murr

Windows XP expired! Konec jedné éry?

Od 8. dubna letošního roku ukončil Microsoft oficiální technickou podporu svého, možná zatím historicky nejúspěšnějšího, operačního systému Windows XP. Zkratka, která se v anglosaském technickém světě používá obvykle k označování testovacích verzí či prototypů (eXPerimental) se stala ve finále oficiálním označením systému, který se na našich počítačích zabydlel už více než 12 let, několikanásobek doby, v níž zpravidla Microsoft přichází s novými verzemi svých systémů. 

 

„XPčka“ byl první systém, který místo nadstavby DOSu plně využíval jádro NT, vyvinuté původně pro pracovní stanice a servery. Díky svému uživatelsky přívětivému ovládání, přehlednosti a stabilitě, která jinak bývá častým terčem kritiky operačních systémů Microsoftu, tak přežily několik svých nástupců: Visty, Windows 7, a dokonce i v éře nástupu masivně podporovaných Windows 8 se jich mnozí uživatelé odmítají vzdát.

Co dále s XPčky?
Oficiální ukončení podpory znamená, že Microsoft už nebude dále pro tento systém uvádět aktualizace a upgrady (obvykle v podobě tzv. opravných balíčků, Service Packs - XP se dočkaly celkem tří upgradů SP a bezpočtu aktualizačních doplňků). Neznamená to tedy, že od dubna počítače s Windows XP přestanou fungovat. Stanou se však výrazně zranitelnější vůči kyberútokům v případě, že se objeví nějaká bezpečnostní skulina, u software celkem běžná záležitost. Ta se řeší pomocí tzv. záplat, které příslušnou aktualizací problém odstraní - v tomto případě se už však uživatelé verze XP nápravy od Microsoftu nedočkají. Což však neznamená, že to za něj neudělá někdo jiný, ochrana počítače je dnes do značné míry spíše záležitostí specializovaných dodavatelů antimalwarového software.
Dalším problémem je ale kompatibilita, na starých XP tak zřejmě nebudou fungovat ovladače pro některé moderní zařízení, která se časem na trhu objeví - i když i tady je určitá pravděpodobnost, že v zájmu zpřístupnit novinky co nejširšímu počtu potenciálních zákazníků (tedy i uživatelů Windows XP) výrobci těchto zařízení zpětnou kompatibilitu nějak zaonačí.
Z obdobného důvodu - úsilí zabránit odchodu významných, zejména velkých korporátních zákazníků, kteří tvořili podstatnou část uživatelské komunity Windows XP a zatvrzele odmítají opustit léty zavedený systém, by hrozilo riziko, že s přechodem na nový systém zvolí jinou alternativu než Microsoft, jsou nezřídka dodavatelé ochotni (i když to příliš veřejně neprezentují) poskytovat do určité míry podporu XP nadále formou speciálních placených servisních smluv. Přinejmenším do doby, než je přesvědčí k přechodu na novou verzi. Zdá se tedy, že nejen Lenin může být věčně živý…

Nejčerstvější být nemusí, a kancelář lze mít i zadarmo
Otázkou ovšem je, zda se to vyplatí, vzhledem k omezeným možnostem využívání nejnovějších technologií, které už XP příliš nepodporují, a nenahradit je např. modernějšími Windows 7. Ty budou dosavadním uživatelům zjevně bližší než nejnovější, leč zatím nepříliš oblíbené „osmičky“, a s moderními technologiemi posledních let si přece jen rozumí podstatně více. To se Microsoftu, preferujícímu své nejmladší dítko Windows 8 sice také příliš nelíbí, ale někteří výrobci při nákupu nového počítače dokonce přímo nabízejí možnost „downgrade“ na tento OS místo Windows 8, které jsou už příliš zaměřené na tablety a dotekově ovládaná mobilní zařízení.
Společně s Windows XP končí i rozšířená podpora kancelářského balíku Office 2003, který byl postupně nahrazen verzemi 2007, 2010 a aktuálně 2013 a předplatným 365. Právě předplatné je trend, který se Microsoft nyní snaží pro Office prosadit. To však uživatele na rozdíl od oblíbené verze Windows příliš trápit nemusí, protože na trhu je řada alternativních produktů, které MS Office dokážou plnohodnotně zastoupit, a některé z nich (Open Office, Kingsoft Office apod.), resp. aspoň jejich základní verze jsou dokonce k dispozici zcela zdarma.
 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 2058 článek mě zaujal 544
Zaujal Vás tento článek?
Ano