asseco Aimtec murr

Neprůstřelná móda

Jsou elegantní, vytříbeného stylu, na první pohled nerozeznatelné od renomovaných oděvních značek. A rovněž podobně drahé, dokonce často i dražší, jenže na rozdíl od nich, umí tyto obleky či oděvní doplňky ještě něco navíc: ochránit svého nositele před potenciálním ozbrojeným útokem. Obleky ve stylu Jamese Bonda či Supermana jsou realitou.

 

Podobné speciality jsou určeny lidem, jako jsou bankéři, podnikatelé, speciální agenti apod., kteří jsou vystaveni nebezpečí, ale potřebují vypadat nenápadně, a i když by situace vyžadovala spíše tradiční neprůstřelnou vestu, není pro ně z nejrůznějších příčin - nejčastěji nutností reprezentativního oblečení či dress code - vhodná. Nemohou prostě chodit na obchodní jednáni či schůzky oblečeni v balistických vestách. Speciální ochranné obleky tohoto typu jsou však dnes v podstatě už dostupné každému, kdo si je může dovolit.

Když na vzhledu opravdu záleží
K posledním novinkám patří např. oblek Diamond Armor firmy SuitArt, představený loni na hodinářském veletrhu BaselWorld 2013. Jeho základem je neprůstřelná vesta specializované firmy Croshield, která splňuje podmínky pro bezpečnostní certifikát NATO stupně II. Díky použití nanotechnologie je vybavena nepromokavou povrchovou úpravou firmy Schoeller Technologies fungující i proti znečištění (takže nevadí např. polití vínem či kávou) a navíc má vestavěný i výkonný klimatizační systém (produkt firem EMPA a UNICO Swiss Tex). Exkluzivitu obleku (a také zřejmě hlavní položku na jeho cenovce 3,2 mil. dolarů, tzn. téměř 64 mil. Kč) dotváří 880 černých diamantů o celkové hmotnosti 140 karátů. Knoflíky jsou vyrobeny ze švýcarské hodinářské oceli 316L s DLC potahem a dalšími 280 černými diamanty na povrchu. Doporučeným doplňky jsou kravata Weisbrod z černého hedvábí a 24karátového zlata a hodinky limitované série švýcarské značky Carl F. Bucherer. Nicméně Diamond Armor je jako vůbec nejdražší oblek na světě spíše mediálně atraktivní módní výstřelek a výzva k přepadení a oloupení majitele. Dodavatelé skutečné balistické haute couture si na extravagance nepotrpí a zaměřují se spíše na decentní eleganci a praktickou stránku věci.

Inspirace armádou i gangstery
Podobný neprůstřelný oblek vyrábí a prodává torontská firma Garrison Bespoke. Je ovšem o poznání levnější - k mání za zhruba 20 000 (kanadských) dolarů. Speciální vlákna, která jsou v něm použita, spolehlivě zastaví náboje Colt .45 a 9 mm, a podle výrobce by měl stejně dobře zabránit i zásahu způsobeném bodnutím chladnou zbraní. Výrobce zakázkově pracoval po boku dodavatelů amerických speciálních sil (19. US Special Forces) na vývoji vlastního neprůstřelného obleku. Pomocí nanotechnologie je vyroben ze stejných uhlíkových nanotrubic, jaké se používají pro balistickou výstroj amerických vojáků v Iráku. Patentovaný materiál obleku je mnohem tenčí a flexibilnější, o polovinu lehčí než kevlar, který se obvykle používá pro výrobu neprůstřelných vest. Celý oblek v podstatě funguje jako štít z nanotrubic zpevňujících látku, jehož úkolem je blokovat sílu pronikající skrz.
Dalším specialistou na neprůstřelnou módu je v Mexiku působící kolumbijský módní návrhář Miguel Caballero - k výrobě balistických oděvů ho inspirovaly životní zkušenosti z prostředí, kde jsou únosy či útoky na podnikatele na denním pořádku. Vyvinul proto speciální látku, která je velmi lehká a dokáže zadržet kulky. S využitím speciálních materiálů vyrábí neprůstřelné kožené bundy, neprůstřelná polo trička s límečkem, větrovky, sportovní bundy s kapucí a dokonce bílé smokingové košile, vypadající na první pohled zcela nenápadně jako běžné oblečení, ale na rozdíl od něj schopné zadržet střely z krátkých ručních palných zbraní i dávku z lehké automatické zbraně, jako je např. samopal mini Uzi.
 

 
Publikováno: 22. 7. 2014 | Počet zobrazení: 3144 článek mě zaujal 618
Zaujal Vás tento článek?
Ano