asseco Aimtec murr

Ekonomika se zvedá, ale firmy nadále šetří

Malé a střední firmy po dvou letech opět realizují odložené či nové investice. Podle mluvčího společnosti UniCredit Petra Plocka je během prvního čtvrtletí letošního roku v segmentu malých a středních podniků znát vyšší zájem o investiční úvěry, meziroční nárůst činí 27 %. 

 

Nicméně i když si malé a střední podniky v prvním letošním čtvrtletí nové investiční úvěry braly, jejich podíl na celém objemu firemních úvěrů je relativně malý - podle odhadů bankovních expertů nepřesahuje 10 %. Trh korporátních úvěrů bezprostředně závisí na investiční aktivitě velkých společnosti, a ta je zatím mizivá. Za stagnací poptávky po úvěrech stojí právě velké korporace, které jsou ve svých investicích výrazně obezřetnější.
České podniky odkládají peníze na horší časy a šetří dokonce více než domácnosti. Během loňského roku narostly podle údajů ČNB vklady tuzemských firem u bank o 7,9 % na 653,2 mld. Kč, zatímco české domácnosti měly na konci loňského prosince u finančních domů uloženo jen o 2,2 % více než o rok dříve, tedy 1,69 bilionu. Firmy tak, obrazně řečeno, sedí na balíku hotovosti. Firemní depozita u finančních domů se sice od konce loňského roku do letošního března snížila podle bankovních údajů na 614,2 mld. Kč, nicméně kumulace vkladů na konci roku a následný výběr na začátku nového roku je, jak ukazují historická data, běžnou praxí. Současný stav tedy vypadá tak, že českým firmám se v bankách kupí hotovost, protože v nejistém ekonomickém prostředí odkládají investice, a jejich zájem o nové úvěry je u rozhodujících hráčů téměř nulový.
Také trh firemních úvěrů vykazuje v posledních letech z pohledu finančních institucí neutěšenou situaci. V roce 2012 rostl objem půjček firmám jen o 0,9 %, loni to bylo 3,8 %. Ale nebýt intervence ČNB, byl by loňský výsledek horší. „Na trhu je stále relativně velká část cizoměnových úvěrů. Kdybychom loňský růst očistili o měnový efekt, dostaneme se asi na dvě procenta,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 ředitel pro korporátní klientelu UniCredit Roman Šilha.
A přestože jsou firmy i banky ve své úvěrové politice obezřetnější, podíl nesplácených firemních úvěrů se nadále drží vysoko nad předkrizovými čísly. Zatímco na konci roku 2008 hodnotily banky jako problémové jen 4,17 % úvěrů, na konci letošního března to bylo více než 1,5krát tolik: 7,24 %.
 

 
Publikováno: 22. 7. 2014 | Počet zobrazení: 2791 článek mě zaujal 644
Zaujal Vás tento článek?
Ano