asseco Aimtec murr

Okuma ukázala zuby

Společnost Okuma ve své evropské centrále v německém Krefeldu uspořádala v květnu jednodenní seminář Gear Machining Workshop. Japonský výrobce obráběcích strojů zde ve spolupráci s partnerskými firmami představil možnosti a nejnovější trendy v tomto specifickém strojírenském oboru. Spolu s firmou Misan se jej měla příležitost zúčastnit i naše redakce.

 

Ozubené kolo, které se stalo typickou ikonou pro označování průmyslu a jeho aplikací, dnes najdeme v bezpočtu nejrůznějších zařízení. Nejde o jednoduchý výrobek (výrobní proces zahrnuje několik náročných operací od měkkého obrábění, přes tepelné zpracování až po tvrdé dokončovací obrábění, a vyžaduje specializované nástroje) a řada strojírenských firem se na produkty s ozubením zaměřuje jako na svou specializaci. Na rozdíl od minulosti se však při výrobě zhruba 4 mld. ozubených kol, která se ve světě ročně vyrobí, už neuplatňují výhradně specializované stroje, ale podstatná část z nich vzniká i na standardních víceúčelových zařízeních, jako jsou moderní obráběcí centra.

Výroba ozubení: univerzální vs. specializované stroje
Jak uvedl aplikační inženýr Jens Romberg, zodpovědný u společnosti Okuma za specializaci výroby ozubení, vše závisí na aplikaci, takže v některých případech, jako je třeba automobilový průmysl s velkou sériovostí výroby, se vyplatí specializované stroje na ozubení. Ale obecně ve srovnání s tradičními ozubárenskými postupy může nabídnout výroba na multifunkčních strojích celou řadu výhod – např. snížení nákladů (díky zkrácení výrobního řetězce, použití cenově výhodnějších strojů s vyšší produktivitou), vyšší flexibilitu. A v neposlední řadě možnost využití univerzálního strojového vybavení (na němž lze vyrábět různé produkty podle aktuální potřeby a využít je na maximum) místo nutnosti investovat do speciálních dedikovaných zařízení, použitelné jen pro určitý typ výrobku.
Například na multifunkčních strojích Okuma je ozubení možné vyrábět hned několika různými technologiemi: protahováním, frézováním s využitím různých nástrojů (dokončovací fréza, kulová, kuželová) či odvalovacím frézováním, výkonnostním loupáním (tzv. skiving) a metodou InvoMilling. K dispozici je tak výběr umožňující volbu optimálního řešení pro různé typy obrobků.
Kromě frézování v různých podobách se při výrobě ozubených součástí a kol uplatňuje technologie skiving, založená na ubírání (odlupování) tenkých plátků, resp. vrstev materiálu a vyžadující velkou přesnost, tzn. vysoce precizní systém odměřování.
K nejnovějším metodám výroby ozubení patří technologie InvoMilling, vyvinutá divizí Gear Solution společnosti Sandvik Coromant. Umožňuje vyfrézovat požadovaný tvar ozubení prakticky standardními kotoučovými frézami Coromill 161-2, jemné obrobení evolventních ploch se dosahuje CNC programem a souvislou interpolací na víceosých obráběcích centrech. Pro větší rozsahy zakřivení zubů a spirál byly pak vyvinuty speciální frézy (tzv. uP-Gear Technology).
Na přesné výrobě ozubení mají významný podíl také tvůrci a dodavatelé CAM a CAD softwaru, který umožňuje optimalizaci výrobního procesu a jeho součástí, a výrobu tvarově náročných typů ozubení. Nemenší význam má spolupráce s výrobci nástrojů a měřicích zařízení. I tyto firmy se na workshopu představily. Okuma si své partnery vybírá velmi pečlivě, a firmy, s nimiž spolupracuje, patří mezi špičku ve svém oboru. V případě dodavatelů nástrojů tak partnery reprezentovaly značky Sandvik Coromant, Kennametal, PWS a LMT Tools. Měření mají na starosti společnosti Zeiss a Zoller, v případě CAD/CAM softwarového vybavení spoléhá Okuma na firmy KissSoft a Euklid.
Součástí workshopu byla i nabídka poznatků z praxe, o něž se podělila ve své prezentaci finská firma ATA Gears, jenž dodává výrobky s ozubením hlavně pro loďařský průmysl, ale i pro průmyslové aplikace, automobilky či energetiku apod. Výrobou šikmých ozubených kol větších modulů (až do třímetrových průměrů) se zabývá od roku 1940 a právě v posledních letech výrazně investovala do pořízení výkonné obráběcí techniky v podobě 5osých obráběcích strojů Okuma.

Misan a Okuma – první rok spolupráce
V rámci návštěvy semináře se naskytla i příležitost k setkání a rozhovoru s představiteli managementu firmy Okuma. Při hodnocení situace na trzích ve východní Evropě konstatovali, že se situace rok od roku zlepšuje a to i díky zemím jako je ČR. Netajili se uspokojením nad spoluprací se společností Misan, která se loni stala výhradním dodavatelem strojů této značky na český trh. „Velmi pečlivě jsme zkoumali v Evropě vhodné možnosti pro zastoupení našich strojů. Misan byl skvělá volba. Musím přiznat, že změna v dealerské síti není snadná záležitost, a neděláme to často, s některými partnery spolupracujeme už přes 30 let. Známe jeden druhého velmi dlouho, je to už dlouhá historie a udělali pro nás velký kus dobré práce. A když říkám partnerství, myslím tím se vším, co to obnáší. S obchodními partnery diskutujeme o situaci na trhu a jeho potřebách, abychom došli ke konsensu a nastavili správná kritéria. Myslím, že Česká republika byl šťastný případ. Obě strany jsou spokojené a to je samozřejmě dobře.“ Konstatuje viceprezident Okuma Europe. pan Max Pieper.
 

 
Publikováno: 20. 8. 2014 | Počet zobrazení: 2465 článek mě zaujal 544
Zaujal Vás tento článek?
Ano