asseco Aimtec murr

Na návštěvě u krále upínačů

Společnost Schunk je lídrem v oboru upínací techniky a automatizaci výrobních procesů – tak ji aspoň má zafixována většina uživatelů jejích produktů, ale možná méně známá je skutečnost, že patří rovněž do elitního klubu výrobců robotů. Všechno přitom začalo v rodinném domku v německém Laufenu, kde mimochodem „Familie Schunk“ sídlí dodnes. A stejně tak zůstala dodnes firma, jejíž jméno propaguje německá fotbalová legenda, ex-brankář Jens Lehmann, klasickým rodinným podnikem…

 

Jen působnost se od dob historických počátků výrazně rozrostla, a to nejen pokud jde o obory, v nichž je značka Schunk aktivní, ale i z hlediska výrobních kapacit. Původní výrobní haly v ulici u nádraží v Laufenu už přestaly stačit, a tak firma vybudovala nové výrobní provozy a kancelářské prostory v nedaleko vzdáleném městečku Brackenheim-Hausen. V červnu jsme měli možnost obě lokality navštívit a podívat se na výrobního zázemí.

Spořádaná rodina, německá kvalita
To, co zaujme pozornost při návštěvě ve firemní centrále i ve výrobních provozech prakticky hned od počátku, je důraz na mimořádnou kvalitu výroby, úzké nadstandardní vztahy se zákazníky a téměř osobní odpovědnost za kvalitu a rozvoj výrobků - včetně např. prosazování 100% finální kontroly. Klíčovým aspektem, na kterém firma dlouhodobě staví svůj program je snaha o zdokonalování a inovace výrobků. O významu, jakým firma přikládá technický rozvoj výroby i produktů vypovídá skutečnost, že ve výzkumu a vývoji pracuje na šest desítek inženýrů a techniků, přičemž téměř polovinu z nich tvoří specialisté na automatizační techniku. Na některých projektech spolupracuje firma i s univerzitním výzkumem - např. při vývoji software s UNI Bremen, v robotice se může pochlubit prototypem servisního robota vyvinutého v kooperaci s Fraunhoferovým institutem, apod.
Historická garáž za domem sice dodnes připomíná skromné počátky, ale ve své aktuální podobě už představuje Schunk moderní koncern s obratem přes 200 mil. eur a dvěma tisíci zaměstnanců. Své produkty dodává do více než 50 zemí světa (export představuje asi 60 % z celkové produkce), kde nyní funguje více než 2 miliony přesných nástrojových držáků, asi milion unášecích modulů, přes 16 milionů sklíčidlových čelistí a 100 000 soustružnických sklíčidel a upínačů obrobků, či více než 75 000 hydraulických upínačů podle návrhu uživatele.
Výrobní program se nyní soustřeďuje především na upínací systémy, manipulační (unášecí) systémy a produkci robotických i automatizačních prostředků. A to především na výrobu součástí a subsystémů, určených pro výrobce strojů a zařízení, kteří jsou hlavními zákazníky firmy. Schunk je největším světovým dodavatelem upínací techniky nástrojů a obrobků. Jedná se o systémy upínání nástrojů, soustružnická sklíčidla, upínače obrobků, sklíčidlové čelisti a prostředky speciální hydraulické expanzní upínací technologie. O rozsahu výrobního portfolia vypovídá nabídka více než 1200 typů čelistí pro sklíčidla (vůbec největší standardní program různých typů a provedení čelistí i pro různé výrobce sklíčidel), v rozsahu průměrů 80 až 1200 mm. Podobně široká je nabídka nástrojových upínačů, včetně kleštin, upínačů pro automatickou výměnu nástrojů apod., dále různých typů lunet a přípravků pro upínání obrobků.

Od mechaniky k mechatronice
V produktovém portfoliu ovšem figurují i nejrůznější další položky, např. z oblasti laserů (v roce 2010 byla založena společnost Schunk Laser, čímž se nabídka rozšířila o laserové technologie), průmyslové elektroniky, mobilních manipulačních systémů apod. primárně ovšem stále zaměřených především na hlavní obor firmy, kterým je rozvoj a výroba prostředků pro automatizaci a v poslední době také na robotizaci výroby a uplatnění mechatroniky. Tu reprezentuje v současné nabídce např. soubor výrobků s typovým označením Mechatronik3, který firma pojala jako kompletní spektrum prostředků pro mechanizaci manipulace se součástmi nebo mechanizaci montážních procesů na základě dlouhodobých vlastních zkušeností z výzkumu a výroby.
Filozofie konceptu zdůrazňuje, že Mechatronic3 stojí na třech základních pilířích, charakterizovaných pojmy alternativní – inteligentní – adaptibilní, přičemž pojem alternativní označuje přechod výrobků od vzduchového systému k elektrickému pro efektivnější manipulaci. Digitálně řízené mechatronické unášecí systémy kompatibilní s užívanými senzory představují progresivní náhradu existujících pneumatických modulů v sestavách. Výrobce zdůrazňuje, že díky plnému využití potenciálu mechatroniky umožní moduly zvýšit efektivitu procesů, jako jsou měření, detekce nebo adaptace. Aktuální nabídku tvoří unášeč WSG se dvěma čelistmi; výkonný kulový kloub ERB; miniaturní rotační modul ERD; rotační modul PRL; výkonné rameno LWA 4 s kulovými klouby; lehké rameno LWA 3; a výkonné rotační moduly.
Na letošním mezinárodním veletrhu Automatica v Mnichově bylo ústředním mottem firmy Schung „Gripping meest robotics“, neboli uchopování se setkává s robotikou, což výstižně charakterizuje aktuální zaměření značky.

Z garáže do světa
Počátky renomované značky byly v podstatě skromné a vznikly na základě běžné potřeby: V poválečných letech si zemědělci a firmy v regionu zhotovovali upínače na nejrůznější nástroje většinou sami z toho, co bylo po ruce. Až pan Friedrich Schunk, který si v roce 1945 v Lauffen/Neckar v garáži za domem založil mechanickou dílnu, učinil v této souvislosti krok, který zásadně změnil situaci v oboru: začal dbát na standardizaci (v některých případech dokonce výrobky Schunk vytvořily konstrukční či technologický standard samotný), a samozřejmě i na kvalitu. Tím si jeho upínače získaly věhlas a prorazily i do světa. Na jejich průmyslovou výrobu posléze navázaly logicky i další aktivity v souvisejících oborech.Tradičního lpění na kvalitě a dodržování a rozvoji standardů se značka samozřejmě drží dodnes.
K prvním významným objednávkám patřila výroba brzdových bubnů a setrvačníků pro automobilku NSU (předchůdce dnešní Audi) a přesných součástí pro Porsche. Zásadním přelomovým okamžikem v historii firmy bylo však spuštění výrobní linky na čelisti sklíčidel pro soustruhy (1966), považované za začátek nové éry v technologii upínání a orientace na rozvoj upínací techniky pro nástroje (klíčovým bylo hlavně uvedení revolučního polygonálního upínacího systému Tribos), na níž poté navazovaly další mezníky jako výrobní linka komponent pro automatizaci (1982), inovační program pro unášeče a další součásti určené pro automatizaci a robotizaci průmyslových procesů. Z poslední doby zaujala firma např. novou generací systému Tribos pro vysokorychlostní obrábění a rotačními akčními členy SRU, upínači nástrojů Sinot-T, či malými řeznými nástroji pro mikroobrábění, dalšího oboru, který rozšiřuje paletu jejích aktivit.

 

 
Publikováno: 20. 8. 2014 | Počet zobrazení: 2461 článek mě zaujal 559
Zaujal Vás tento článek?
Ano