asseco Aimtec murr

Firmám se blýská na lepší časy – investují

Podle výsledků České leasingové a finanční asociace (ČLFA) za první čtvrtletí letošního roku firmy získaly od členských společností na financování svých potřeb 31,1 miliardy korun. Celkově trh, včetně financování spotřebitelů, meziročně rostl o 15 %. Asociace očekává růst trhu za letošní rok mezi 15 až 20 procenty.

 

Z celkových 39,51 mld. korun poskytnutých za první kvartál letošního roku členy ČLFA bylo 31,10 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 8,41 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Ve všech sledovaných segmentech asociace zaznamenala větší objemy než ve stejném období loňského roku. „V oblasti financování firemních investic a provozu můžeme mluvit o výrazném růstu. Jde o velice dobrou zprávu – z výsledků vyplývá, že podnikatelé vidí další vývoj pozitivně a nebojí se investovat, což se příznivě projeví také na celkovém výkonu české ekonomiky,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA.

Nejvíce rostl faktoring
Polovinu částky plynoucí do firemní sféry šlo za faktoringovými obchody. Zdá se tedy, že i české firmy přišly faktoringu na chuť. Podle Jany Němečkové, předsedkyně představenstva společnosti Transfinance faktoringu paradoxně pomohla finanční krize. „Rezervovaný postoj bank k některým odvětvím nám přinesl nové zákazníky. Začali jsme například nově intenzivněji spolupracovat s firmami z automobilového či chemického průmyslu. Věříme, že se letos dostaneme na objemy realizované před krizí v letech 2006 a 2007,“ konstatuje Jana Němečková. Finanční krize a rostoucí konkurence na trhu donutily také většinu faktoringových společností v České republice i v Evropě snížit poplatky. Úrokové sazby tak v současné době kopírují rovinu krátkodobých úvěrů, podniky mohou navíc využívat doprovodné služby.

Financování s bonusem
České firmy faktoring stále častěji využívají právě kvůli jeho doprovodným službám, hlavně správě a inkasu pohledávek a zajištění proti kreditnímu riziku, čímž se chrání proti platební nevůli či neschopnosti odběratelů, a to až do výše 100 %. Podstatná je pro ně také možnost získat finance za pohledávku už za tři dny po jejím vystavení, přičemž faktoringová společnost poskytuje odběrateli možnost úhrady až do 120 dnů. Podle Indexu ČSOB Factoring, který dlouhodobě sleduje odchylky návratnosti pohledávek a úhrad pohledávek po splatnosti od dlouhodobého průměru, se loni mírně zvýšila doba úhrady faktur. Z aktuálních dat vydaných v březnu vyplývá, že české firmy hradily své závazky v průměru za 76 dnů, což je o den déle, než tomu bylo v roce 2012. Jde o nejhorší výsledek od roku 2009, kdy dodavatelé na své peníze čekali 77 dnů. Nic to však nemění na skutečnosti, že loni meziročně vzrost objem postoupených pohledávek o 17 % na 137 miliard korun.

Leasing versus úvěr?
Podle České leasingové a finanční asociace firmy stále častěji sahají při financování svých investic po nebankovních úvěrech. V porovnání s matadorem financování, v Česku už 20 let používaným leasingem, je skóre padesát na padesát. Objem leasingových obchodů realizovaných členy ČLFA v prvním čtvrtletí roku 2014 meziročně vzrostl o 17,5 procenta, nebankovní úvěry rostly dokonce o 18,1 procenta. V rámci leasingového trhu je už delší dobu patrný postupný přesun zájmu podnikatelů od finančního k operativnímu leasingu. Ačkoli podle objemu leasingových obchodů vykazuje finanční leasing stále ještě lepší výsledek, operativní leasing ho výrazně překonává v počtu nově uzavřených smluv: v roce 2013 podepsali členové ČLFA s podnikatelskými subjekty přes 15 000 nových kontraktů na finanční leasing a téměř 26 000 na operativní leasing.
Pokud jde o financované komodity, u podnikatelských úvěrů i u leasingu pro firemní klientelu pravidelně převládají dopravní prostředky. Loňský rok nebyl výjimkou. Největší objemy vykázaly osobní vozy včetně užitkových a nákladní automobily, následovalo financování investic do strojů a zařízení, zejména do kovoobráběcí a manipulační či skladové techniky.

Evropa čeká dobrý rok
Růst trhu očekává většina evropských leasingových firem. V anketě European Business ConfidenceSurvey, provedené Federací evropských leasingových asociací Leaseurope na přelomu loňského a letošního roku ve spolupráci s agenturou Invigors EMEA, vyjádřilo 74 procent respondentů důvěru v růst evropského trhu po dobu příštích šesti měsíců. Pouze 10 % oslovených manažerů očekává pokles. To představuje výrazné zvýšení důvěry ve srovnání s očekáváním zaznamenaným v polovině minulého roku, kdy růst předpovídalo jen 54 % dotázaných a naopak pokles pětina respondentů. Názory evropských firem tak kopírují predikce českých poskytovatelů nebankovního financování.
/red/
 

 
Publikováno: 20. 8. 2014 | Počet zobrazení: 2271 článek mě zaujal 528
Zaujal Vás tento článek?
Ano