asseco Aimtec murr

Internet věcí a služeb

Věci denní potřeby již můžou být online a reálný svět tak postupně splývá s virtuálním. Není to scifi, jak by se mohlo zdát, ale současnost. Jak již známe např. inteligentní domy či továrny, které díky bezdrátovým technologiím dokážou přimět automatizované řídicí systémy, aby spolu komunikovali a kontrolovali se navzájem.

 

Mění se celý proces výroby, inteligence průmyslových zařízeních používaných v továrnách výrazně vzroste. Jde o tzv. Průmysl 4.0, jehož základ budou tvořit    kyberfyzikální systémy složené ze senzorů, procesorů, nového softwaru a komunikačních technologií. Řada technologií a prvků již dnes sloužících, budou vkládány do existujících zařízení a materiálů, aby mohly v reálném čase komunikovat mezi sebou a vyměňovat si data. Umožní tak plně zautomatizovat výrobu.
Podle dostupných studií bude do roku 2015 připojeno k internetu přes 6 mld. věcí, od vozidel a chytrých telefonů až po stroje. Vzniknou zcela nové služby, které přemění každodenní život lidí, a budou záviset na chytrém propojení zařízení v rámci širších systémů

Bosch Connected Devices and Solutions
Společnost Bosch založila novou firmu, jejímž hlavním zaměřením je právě internet věcí a služeb. Pod názvem Bosch Connected Devices and Solutions GmbH bude dodávat kompaktní elektronické produkty a vytvářet inteligentní zařízení s webovým rozhraním napříč širokým spektrem aplikací. Zpočátku se firma zaměřuje na senzorové aplikace jak pro inteligentně propojené domácnosti (inteligentní budovy), tak i pro oblasti dopravy, přepravy a logistiky. Jde o důležitý krok ve strategii společnosti. Firma se sídlem v německém Reutlingenu bude mít pobočky v Indii a Číně a hlavní specializací bude vývoj síťových čidel a aktuátorů.

Miniaturní součástky pro propojený svět
Po mnohaletých zkušenostech ve vývoji a výrobě elektroniky a senzorové technologii je Bosch největší dodavatel senzorů Mems. Zavedení těchto senzorů v automobilové elektronice v 80. a 90. letech 20. století znamenalo první vlnu růstu. Druhá vlna přišla začátkem 21. století rozšířením do chytrých telefonů, tabletů a herních konzolí a třetí vlna patří nyní internetu věcí a služeb. Čidla, zpracování signálu, akumulátory a snímače se zminiaturizovali, jsou energeticky úsporné a levné.
Senzory Mems, s mikroskopicky jemnou strukturou, lze využít pro měření zrychlení, tlaku vzduchu, magnetického pole Země, vychýlení, hluku nebo teploty. Díky naprogramování „inteligence“ senzorům pomocí algoritmů a vybavení je jednočipovým počítačem, miniakumulátorem a malými rádiovými čipy, jim umožní poslat naměřená a zpracovaná data přes internet do jiných zařízení jako je např. chytrý telefon. Díky tomu mohou být věci denní potřeby online.

Aplikace nejen pro větší pohodlí
Na veletrhu spotřební elektroniky CES 2014 v Las Vegas představil Bosch mnoho možností pro domácnosti, které internet věcí a služeb nabízí. V kombinaci s rádiovou sítí čidla dokážou neustále zaznamenávat a sdílet informace o svém bezprostředním okolí, zda jsou otevřené nebo zavřené dveře, jak je prostředí hlučné či jak se v průběhu dne měnila teplota, tlak a vlhkost. Díky čidlům a softwaru bude např. inteligentní domácnost schopna odhalit otevřená okna v patrech domu a spojit si tuto informaci s předpovědí počasí na internetu a okna před vypuknutím bouřky zavřít a zatáhnout rolety. Chytré zásuvky zas lze použít např. k regulaci závlahy v zahradnictví na základě vlhkosti půdy. Čidla zabudovaná v zásilkách a ve zboží umožní sledování jejich přepravy. Data také ukážou, zda-li se zbožím nebylo zacházeno hrubě, zda nebyly ponechány na dešti nebo vystaveny neobvyklým teplotám a bude se dát konkrétně zjistit, kdo je za to odpovědný.
 

 
Publikováno: 21. 8. 2014 | Počet zobrazení: 2408 článek mě zaujal 562
Zaujal Vás tento článek?
Ano