rossleor asseco murr

Tesla uvolnila své patenty

Automobilka Tesla Motors vydala na svém blogu prohlášení, v němž oznámila, že dává k dispozici všechny své patenty. Z pohledu historie automobilového průmyslu jde o podobný zásadní krok, jako když Volvo dalo v 50. letech minulého století v zájmu bezpečnosti k dispozici ostatním výrobcům své patenty na bezpečnostní pásy.

 

V polovině června oznámil multimiliardář Elon Musk, že se rozhodl uvolnit veškeré patenty své firmy Tesla Motors jako open source a dát je v zájmu rozšiřování elektromobility k dispozici i přímé konkurenci. Mnozí to považovali za „úlet“, ale nyní může kdokoliv získat a vylepšit si své elektromobily či hybridy patentovými technologiemi, a posunout tak odvětví kupředu. Kromě úspěšných technologií v automobilismu se Elon Musk neméně úspěšně prosazuje např. i v kosmickém průmyslu. Podle prohlášení firmy Tesla původně své nápady zaregistrovala jako patenty z obavy, že je velké automobilky okopírují a malého výrobce zničí, což se však nestalo, a toto riziko už Tesle, o jejíž výrobky je značný zájem, nehrozí.
„Ještě včera jsme měli v centrální hale Palo Alto umístěny naše patenty. To je ale již minulostí. Byly odstraněny, ve víře svobodného přístupu k informacím a pro rychlejší vývoj technologií elektrických automobilů. Tesla nebude podnikat žádné právní kroky proto nikomu, kdo v dobré víře použije jejich technologie. Když jsem začínal se svoji první firmou Zip2, myslel jsem si, že patenty jsou dobrá věc a dost tvrdě jsem pracoval na tom, abych je získal. A možná byly před časem i dobré, ale dnes už jen brzdí vývoj, upevňují pozice gigantických korporací na trhu a obohacují advokáty, místo investorů. Po Zip2 jsem si uvědomil, že získání patentu se rovná výhře lístku na zaručený soudní spor a od té doby jsem se jim vyhýbal všude, kde se to dalo,“ konstatuje Elon Musk ve svém prohlášení. „Být technologickou špičkou nestojí na patentech. Bývá to jen malou ochranou proti odhodlané konkurenci. Klíčová je snaha přilákat a motivovat nejtalentovanější inženýry. Jsme přesvědčeni, že filosofie open source aplikovaná na naše patenty pozici Tesly spíš posílí,“ dodává Musk v oficiálním sdělení. Nevěřící Tomášové jej mohou najít na www.teslamotors.com/blog/all-our-patent-are-belong-you.
Musk rovněž znovu připomenul nabídku, že Tesla nabízí své rychlodobíjecí stanice Supercharger i pro konkurenci, která dokáže postavit elektromobil s dostatečně výkonnou baterií, jíž bude možno nabíjet plným výkonem SuperChargerů (135 kW). Nabíječky Tesla jsou právě díky vysokému nabíjecímu výkonu a tím dané rychlosti, považovány za jedny z nejlepších. Nejde ovšem o čistou dobročinnost: Zpráva o zpřístupnění nabíječek Tesla Supercharger obsahuje mj. i to, že jiný výrobce, který bude chtít tuto infrastrukturu využívat, bude muset do ceny svých elektroaut zahrnout rovněž doživotní nabíjení na těchto stanicích zdarma, jako Tesla.
V době, kdy s větší či menší intenzitou probíhají patentové války, anebo naopak částečné zakopávání válečné sekery mezi vlastníky nejrůznějších průmyslových patentů, působí krok společnosti Tesla Motors trochu jako z říše sci-fi. Klíčovým je zde ale po podrobnějším prostudování pojem „dobrá víra“, jelikož Tesla se tak efektivně nevzdává úplně všech práv, ačkoli Elon Musk ve svém prohlášení zmínil, že hlavním intelektuálním majetkem firmy nejsou patenty, ale inženýři, kteří tvoří a inovují. Přesto jde rozhodně o odvážný krok, který asi nemá mezi technologickými firmami, hašteřícími se nyní naopak o své patentová řešení, obdoby. A který asi nelze od společností jako Apple či Microsoft, které důsledně lpí na svém, očekávat.
Prohlášení vzbudilo logicky řadu různorodých reakcí. Kromě nadšených ohlasů, které tento krok vítají, i podezřívavé hlasy, spekulující proč k takovémuto kroku Musk přistoupil a co má Tesla vlastně za lubem. Objevil se i názor, že Tesla vlastně nic zásadního nevymyslela, a její patenty v podstatě příliš velkou cenu nemají. Četné ohlasy, které rozhodnutí uvolnit patenty pro všechny vítají, hovoří o tomto rozhodnutí jako o altruistickém. Možná - ale třeba si Elon Musk naopak zcela racionálně propočítal, kolik by mohla firma ušetřit právě tím, že se nebude muset zabývat všemi právními kličkami a spory…
 

 
Publikováno: 25. 8. 2014 | Počet zobrazení: 3280 článek mě zaujal 698
Zaujal Vás tento článek?
Ano