asseco Aimtec murr

V Bělojarsku už se množí atomy

Bělojarská JE spustila štěpnou řízenou reakci v reaktoru IV. generace BN-800 a zahájila tak zkušební provoz jednoho z nejmodernějších jaderných zařízení nové generace. A svůj podíl na jeho úspěšném zprovoznění mají i Češi. 

 

Vytažením regulačních tyčí z aktivní zóny reaktoru BN-800 byla 27. června spuštěna řízená štěpná jaderné reakce ve 4. bloku Bělojarské jaderné elektrárny.  Reaktor byl vyveden na tzv. minimální kontrolovanou úroveň výkonu (přibližně desetina procenta úrovně nominální). Probíhající jadernou reakci v reaktoru BN-800 na blokové dozorně potvrzují zvukové signály aparatury, která monitoruje tok neutronů v aktivní zóně reaktoru. Frekvence signálů se postupně zvyšuje v závislosti na jeho rostoucí intenzitě.

Začátek nové éry
„Fyzikální spuštění potvrdilo, že jaderné srdce nového bloku je životaschopné. Už nyní vidíme, že vše probíhá v souladu s předem vypočítanými projektovými hodnotami, takže jsme přesvědčeni, že BN-800 bude pracovat spolehlivě, stejně jako jeho předchůdce BN-600,“ říká ředitel Bělojarské jaderné elektrárny Michail Bakanov.
Spuštění jaderné reakce v BN-800 má mimořádný význam nejen v rámci Ruska, ale i v celosvětovém měřítku, protože oficiálně odstartoval éru „ostrého provozu” prvního zástupce moderních reaktorů na bázi rychlých neutronů, které představují perspektivní směr rozvoje jaderné energetiky. Tyto reaktory umožňují uzavřít jaderný palivový cyklus, a energetické využití štěpení dosud nevyužívaného izotopu uranu 237, což v důsledku výrazně rozšiřuje (téměř stonásobně !) palivovou základnu jaderné energetiky. Kromě toho umožní reaktory tohoto typu opakovaně využít vyhořelé jaderné palivo ostatních jaderných elektráren a minimalizovat množství radioaktivního odpadu tím, že dokonaleji „spálí“ některé izotopy s dlouhým poločasem rozpadu.
Tímto krokem byla zahájena druhá etapa fyzikálního spouštění reaktoru BN-800, v jejímž rámci budou prováděny testy a měření k ověření skutečných neutronových a fyzikálních parametrů reaktoru, potvrzení provozuschopnosti a správného fungování řídicích a bezpečnostních systémů, prověření hodnověrnosti údajů kontrolních systémů a registraci parametrů reaktorového zařízení.
Fyzikální spuštění se dělí na dvě etapy. První je zakládání jaderného paliva do reaktoru a testy před spuštěním jaderné reakce, a druhou pak vlastní spuštění řízené štěpné řetězové reakce a provedení nezbytných testů a měření při nízkém výkonu. V další fázi bude poté následovat energetické spouštění 4. bloku – připojení na energetickou přenosovou síť a výroba prvních kilowatthodin elektrické energie. Potom přijdou na řadu dlouhotrvající etapy postupného zvyšování výkonu a předání bloku do zkušebního a následně průmyslového provozu. Na nominální úrovni výkonu zahájí nový blok práci v roce 2015.
Při budování reaktoru BN-800 se využívá značných pozitivní zkušeností získaných z provozu jeho předchůdce - reaktoru BN-600, který pracuje v Bělojarské JE už od roku 1980. Jeho koeficient využitelnosti je nyní 78 %.

Česká stopa v Bělojarsku
Na úspěchu projektu mají svůj podíl i české firmy Arako, Mostro a Sigma Group, které jsou mezi dodavateli některých zařízení pro Bělojarskou JE. Arako vyrábí a dodává svou produkci na JE, budované podle ruských projektů, už od roku 1976. „V průběhu posledních tří let jsme pro Bělojarskou JE dodali celkem 1354 ks speciálních armatur,“ řekl obchodní ředitel Araka Tomáš Ondera.
Sigma Group dodala pro Bělojarskou JE v roce 2011 dva čerpací agregáty typu A200-QVD-300 systému automatického hašení požárů a pro ejektorovou stanici na této elektrárně čtyři čerpací agregáty typu A400-NQD-515. Dodané agregáty splňují požadavky na 3. a 4. třídu bezpečnosti,“ konstatoval marketingový ředitel Sigmy Miroslav Veselý.

Atom nové generace
Rychlý množivý reaktor (FBR - Fast Breeder Reactor) BN-800 patří do kategorie pokročilých reaktorů chlazených sodíkem. Jako palivo používá směs oxidu uranu a plutonia, umožňující při vyhořívání produkovat nový štěpný materiál. S výkonem 789 MWe je reaktor ve 4. bloku Bělojarské JE nejvýkonnějším aktivním zařízením svého druhu na světě. Historickým rekordmanem byl sice francouzský reaktor Superphénix o výkonu 1200 MWe, ten byl však uzavřen v roce 1997. Nově spuštěný blok překoná 3. blok, kde je rychlý reaktor o výkonu 560 MWe i japonský reaktor Monju s výkonem 246 MWe. Další rychlý reaktor je ve výstavbě v indickém Kalpakkamu - po spuštění letos na podzim bude produkovat 470 MWe. Také Rusko plánuje v Bělojarsku postavit další rychlý reaktor - výkonově větší verzi BN-1200, který by měl být uveden do provozu v roce 2020. Navíc spolupracuje s Čínou na tamní výstavbě dvou reaktorů typu BN-800.

 

 
Publikováno: 25. 9. 2014 | Počet zobrazení: 3243 článek mě zaujal 573
Zaujal Vás tento článek?
Ano