asseco Aimtec murr

Elektrárny, které se vznášejí ve vzduchu

Na Aljašce, nedaleko města Fairbanks začaly na jaře letošního roku testy unikátní větrné elektrárny. Zařízení, které je dílem mladé americké společnosti Altaeros Energies, může operovat i ve velkých výškách umožňujících využít maximum z podmínek větrných proudů. Přitom ale nepotřebuje žádný stožár limitující umístění tradičních větrných turbín.

 

Spin-off firma Altaeros Energies vznikla v roce 2010 na Massachusettském technologickém institutu (MIT) se zcela revolučním nápadem: Místo na vysoký stožáru umístili větrnou turbínu do tunelovitého nafukovacího balónu, který se může sám vznášet. Vzdušná elektrárna s názvem BAT tak dokáže využívat silných, stále vanoucích větrů ve velkých výškách, které jsou běžným větrným elektrárnám na stožárech nedostupné. K zemi je elektrárna BAT připoutána kotvicími lany, které zároveň slouží pro přenos vyrobené elektrické energie do pozemních sběrných středisek či rozvodných sítí.
Zásadní výhodou větrné turbíny typu BAT je, že odpadají náklady na stavbu vysokého stožáru a s tím související přepravu materiálu a strojů. Díky tomu, že může využívat silný, stálý vítr proudící ve velkých výškách, je vznášející se elektrárna výkonnější než její na stožárech umístěné protějšky, což znamená i rychlejší návrat investice.
Během jedenapůlročního testovacího období se turbína bude vznášet ve výšce 300 m nad zemí v nafukovacím nosiči, který je naplněn heliem, podobně jako meteorologické balóny nebo moderní vzducholodě. Princip je převzat z aerostatů, průmyslových vzducholodí, které se používají po celá desetiletí ke zvedání těžkých komunikační zařízení do výšek. Moderní aerostaty jsou konstruovány tak, aby byly schopny přežít větry na úrovni hurikánu a mají bezpečnostní prvky, které zajistí pomalý sestup na zem. Také létající BAT dokáže odolávat větrům o rychlostech až 160 km.h-1, a je vybavena inteligentním řídicím systémem, který v případě, že vyhodnotí riziko hrozícího nebezpečí, zajistí, že se zařízení bezpečně samo snese k zemi. Pokud testy proběhnou úspěšně a potvrdí předpoklady konstruktérů, mohly by elektrárny BAT operovat ve výškách až 600 m.
Altaeros navrhl BAT k vytvoření konzistentní, nízkonákladové výrobě elektrické energie pro dálkové napájení a potřeby tzv. microgrid trhu, kde se v současné době využívají drahé dieselové generátory. Předpokládanými uživateli vzdušných elektráren jsou vzdálené a ostrovní komunity, základny pro těžbu ropy a zemního plynu, zemědělství a telekomunikační firmy, organizace pomáhající při živelných katastrofách a vojenské základny.
 

 
Publikováno: 25. 9. 2014 | Počet zobrazení: 2336 článek mě zaujal 546
Zaujal Vás tento článek?
Ano