asseco Aimtec murr

Hledají se uklízečky pro plastová moře

Kromě řady pozitivních přínosů vytvořila expanze plastových výrobků i jeden velký problém: Jak se zbavit přibývajícího plastového odpadu, s nímž si zatím příroda není schopná vlastními silami poradit. Obzvláště jím trpí mořské ekosystémy a svět hledá proto řešení, jak plastový odpad z moře eliminovat. 

 

Mezi projekty, které dávají naději na zlepšení současné situace, jsou využití robotů, nebo mikroorganismů.

Mohou mikrobi pomoci s likvidací plastů…
Před několika lety byla provedena překvapující pozorování, která vedla k unikátnímu výzkumnému projektu. Všechno začalo obrázky pořízené výzkumníky T. Mincerem a G. Proskurowskim, které ukazují mikroby usazené v mohutných koloniích na povrchu plastových dílů plovoucích v oceánu. Toto pozorování vyvolalo otázku, zda tyto mikrobiální háje byly vyrobeny organismy a pokud ano, zda jsou mikroby schopny strávit a degradovat plasty.
Na konci roku 2012 vytvořil mezinárodní vědecký tým evropský projekt BIOCLEAN financovaný z evropských fondů, který se snaží tyto účinky mikrobů ověřit, a jehož cílem je vyvíjet řešení založené na získaných poznatcích. Projekt, do kterého jsou zapojeny dvě desítky institucí (firem, univerzit, asociací i výrobců plastů z evropských zemí a z Číny) provádí výzkum v oblasti biotechnologií zaměřený na degradaci a detoxikaci plastů v mořském prostředí, na skládkách a ve vyhnívacích nádržích. Mezi první milníky patří určit správnou kombinaci mikrobů a atmosférických degradačních faktorů, která by umožnila transformovat běžné plasty jako polyetylen, polypropylen a další na nejedovatý oxid uhličitý a vodu. Poté, co se podaří dosáhnout tohoto cíle, budou následovat nové testy, které by měly posunout projekt do další fáze.
Ve finále se BIOCLEAN zaměřuje na rozvoj inovačních, eko-efektivních poloprovozních či v terénu ověřených biotechnologických řešení pro degradaci rozložení (nebo zhodnocení) plastových odpadů. Konečné výsledky se očekávají v roce 2015.

…nebo vyčistí plastové moře roboti?
Z 6,35 mld. kg odpadu ročně vyhozeného do moře představují téměř 90 % plasty a za posledních 20 let se plastový odpad každoročně o 10 % zvyšuje. Odhazování neupravených a průmyslových odpadů přímo do moře je bohužel rozsáhlá praxe a desetina všech na Zemi vyprodukovaných plastů skončí v oceánu, což z něj ve finále dělá největší skládku na světě: Velká tichooceánská odpadková záplata (Great Pacific Garbage Patch), zabírá plochu odhadovanou na dvojnásobek velikosti Francie. Ani Středomoří není ušetřeno ostrovů plovoucích plastových odpadků. Zhruba 70 % z této stále rostoucí hromady plastu klesne na mořské dno. V roce 2006 odhadoval Program OSN pro životní prostředí, že každá čtvereční míle oceánu (1,609 km2) obsahuje 46 000 ks plovoucího plastu a v některých oblastech převažuje množství plastu nad množstvím planktonu v poměru 6:1.
Pro výrobu více než 29 mil. lahví vody, které koupí každý rok Američané, se používá 17 mil. barelů ropy ročně, což by mělo stačit na palivo, které by pohánělo milion vozů na silnici po dobu jednoho roku. Pouze 13 % z těchto lahví je recyklováno. Největší světovou ekologickou stopu na hlavu mají Spojené arabské emiráty, kde se nyní spotřebuje 25 % celosvětové produkce plastových sáčků.
Kromě toho, že způsobuje kvantitativní katastrofu v mořském ekosystému, má plast děsivé vlastnosti: Poté, co skončí v oceánu, není zatím žádný způsob, jak jej zcela biologicky rozložit. Místo toho podléhají plastové odpady fotodegradaci, v jejímž důsledku se rozpadají na stále menší a menší kousky plastových drobtů nazývaných „slzy mořské panny“. Tyto malé plastové částice se po nasátí mohou dostat do filtru krmítek a mořští živočichové, kteří je požijí, riskují otravu, která může vést až ke smrti. Plastové částice mají také tendenci absorbovat toxické chemické látky, jenž mají za následek proces, při němž se hromadí perzistentní organické znečišťující látky a koncentrace toxinů se zvyšuje tak, že se přesune až do kritické úrovně.
Jedním z řešení, které by mohlo pomoci tuto neutěšenou situaci změnit je nápad, s nímž přišla firma Elie Ahovi Industrial Design: mořské drony, které by sbíraly a odklízely plastový odpad. Tým inovativních průmyslových designérů navrhnul Marine Drone - speciálního plovoucího robota, který je schopen zachytit plasty unášené mořem. Myšlenka vychází z principu, že moře je v podstatě velký bazén – a ty už běžně čistí robotičtí uklízeči. Mořský úklidový robot je v podstatě „přerostlý“ bazénový čistič s vlastním pohonem – tichými a úspornými elektromotory - vybavený speciálními infrazvukovými senzory, které udržují v patřičném odstupu vodní živočichy, a vysoce výkonnými bateriemi, které mu umožňují zůstat ve vodě po dobu delší než 2 týdny. Díky sonaru by drony mohly vzájemně komunikovat a zlepšit tak systém sběru.
Zatím se však detailně neřešil problém, kolik plastu by každý dron mohl sesbírat a pojmout, a zda bude schopen zachytit zákeřné malé částice, které jsou největším problémem. A samozřejmě vyvstává i otázka s tím spojených nákladů.
 

 
Publikováno: 25. 9. 2014 | Počet zobrazení: 2340 článek mě zaujal 561
Zaujal Vás tento článek?
Ano