asseco Aimtec murr

České firmy se připravují na nápor „velkých dat“, který přinese Internet věcí

Fenomén „velkých dat“ nabývá mezi firmami na důležitosti, a to i u nás. Aktuálně se analýzou velkých dat zabývá 35 % českých firem, jak vyplývá z výsledků průzkumu, který uskutečnila společnost Intel mezi IT odborníky z 289 českých firem v rámci konference Cisco Connect, 2014 v Praze. 

 

„Počet firem využívajících analýzu tzv. „velkých dat“ poroste s tím, jak se závratně zvyšuje objem dat, která je třeba ukládat rychleji, efektivněji a s nižšími náklady. Roční nárůst zpracování dat v posledních letech vysoce přesahuje 50 %. Motorem boomu zpracování dat je rostoucí počet mobilních zařízení, jako jsou mobilní telefony, počítače a tablety. Například 500 smartphonů anebo 100 tabletů vytvoří potřebu jednoho nového serveru, říká Adam Raška ze společnosti Intel.

Bobtnající Internet věcí
Podle statistik společnosti Intel už před dvěma roky prošla přes každého z nás denně data v objemu více než 1 GB, v roce 2015 bude každý uživatel generovat denně více než 4 GB dat – tedy zhruba stejný objem jako dva dvouhodinové filmy v HD kvalitě. V blízké budoucnosti bude podstatně více „velkých dat“ generovat také podnikání v oblasti Internetu věcí: v roce 2016 bude k síti připojeno na 20 mld. zařízení (z toho jen 5 mld. těch „tradičních“ - počítačů, mobilních telefonů či tabletů), ale v roce 2020 již 200 mld. Jen pro představu: tato zařízení v roce 2016 vytvoří 12 000 exabytů dat, z toho ovšem 95 % bude nestrukturovaných.
Mezi největší „výrobce“ dat patří senzory a bezpečnostní kamery, družice a GPS systémy, skenery v digitalizovaném zdravotnictví či obchodních řetězcích, obrovská množství dat chrlí i sociální sítě. Zpracovávat větší a členitější datové objemy bude stále náročnější, ale pokud tato data dokážeme efektivně agregovat, filtrovat a dále hlouběji analyzovat, mohou firmy poté díky Business Inteligence (BI) profitovat z informací, které byly dříve nedostupné. Analýza velkých dat však může pomoci i v dalších oblastech, např. při analýze dopravních zácp, prevenci epidemií či předpovědi počasí apod. Firmy zabývající se poskytováním služeb mohou na základě získaných a utříděných dat poskytovat zákazníkům další služby, jako vzdálenou diagnostiku, výrobci energie získávat informace a odběrech v reálném čase a lépe řídit toky elektrické energie atd.

Z nestrukturovaných dat strukturovaná
Intel vyvíjíí infrastrukturu, která má umožnit získat maximum informací z miliard zařízení, které v sobě mají inteligenci a jsou zdrojem dat. Z nestrukturovaných dat vytváří hodnotnou informaci cloudová infrastruktura prostřednictvím inteligentních bran, jež propojují vzájemně nekompatibilní systémy a koncová zařízení a zajišťují jejich agregovanou komunikaci směrem do cloudu. Na vývoji inteligentních bran, které usnadní komunikaci zejména se staršími systémy, tak aby je nebylo nutné vyměňovat, Intel úzce spolupracuje s dceřinými firmami McAfee a WindRiver.
Datová expanze generuje i zvýšenou poptávku po odbornících na „velká data“. „Podle našeho každoročního průzkumu platů se pracovní trh projevuje nejdynamičtěji v oblasti IT a telekomunikací, kde panuje překotný vývoj a důraz na nejnovější trendy. V poptávce na pracovním trhu v ČR se projevuje silná poptávka po specialistech v oblasti Big Data, datových skladů a datových analýz, které poptává řada firem. Předpokládáme, že poptávka po těchto pozicích dále poroste,“ komentuje Martin Ježek, Business Development Director z personální agentury Grafton Recruitment aktuálně zveřejněné výsledky jejího posledního průzkumu.
 

 
Publikováno: 25. 9. 2014 | Počet zobrazení: 2095 článek mě zaujal 541
Zaujal Vás tento článek?
Ano