asseco Aimtec murr

Země BRICS založily vlastní banku

Skupina pěti zemí známá pod souhrnným označením BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR) uzavřela dohodu o vytvoření nové rozvojové banky a společného rezervního fondu. Tyto finanční instituce by se měly stát konkurencí pro MMF a Světovou banku, jejímž prostřednictvím se státy BRICS chtějí bránit dlouholeté mezinárodní finanční nadvládě USA a Evropy. 

 

Jak uvedla brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, když oznamovala založení nové instituce na jihoamerickém summitu šéfů států 5členné skupiny, jde o důležité kroky, které změní podobu světové finanční architektury. Země BRICS představují asi 40 % světové populace a pětinu výkonu globální ekonomiky. Počáteční vklad každého z pěti členských států BRICS má činit 10 mld. dolarů a objem financí v nové bance má postupně dosáhnout hodnoty až 100 mld. dolarů (přes dva biliony Kč), z nichž by se v příštích letech měly financovat infrastrukturní programy.
Stejným kapitálem, jako nová banka, má disponovat rovněž i nově zřízený rezervní fond, kterým chce pětice zemí bojovat proti případným budoucím finančním krizím. Dohoda o rezervách umožní vyhnout se krátkodobým tlakům na likviditu, posílit globální finanční bezpečnost a podpořit spolupráci v rámci skupiny, uvádí závěrečné prohlášení summitu BRICS.
Myšlenka na vytvoření společné bankovní instituce zaměřené na tento okruh rostoucích ekonomik není úplnou novinkou, návrh se poprvé objevil už před dvěma lety, ale jeho realizaci zkomplikovaly (a odsunuly) neshody ohledně financování, řízení banky a jejího sídla. Současné dohody se podařilo dosáhnout poté, co po intenzivních jednáních o řešení sporu mezi Indií a Čínou o sídlo nové banky bylo rozhodnuto o jeho vytvoření v Šanghaji s tím, že prvním prezidentem banky bude Ind, a to po dobu 5letého období prvního předsednictví. Nástupcem, o němž zatím však není definitivně rozhodnuto, by se podle předběžné dohody, o níž informovala agentura Reuters, mohla stát Brazílie.
Vladimír Putin svým partnerům na summitu, který představoval finále cesty ruského prezidenta po zemích Latinské Ameriky, navrhl také program vzájemné spolupráce, kdy by státy BRICS mohly např. využívat budovaný ruský navigační systém Glonass, spolupracovat v těžebním průmyslu a sdílet systém výchovy odborníků. Navrhnul i projekt energetické aliance zemí BRICS, která by zastřešila rezervní palivovou banku a Ústav energetické politiky s cílem posílit energetickou bezpečnost všech pěti členských států. Ty by podle něj rovněž mohly společně provozovat mezinárodní internetovou univerzitu, na jejímž fungování by se virtuálně podílely univerzity všech členských zemí BRICS, a která by měla významně přispět k výchově tamních expertů.
 

 
Publikováno: 25. 9. 2014 | Počet zobrazení: 2598 článek mě zaujal 574
Zaujal Vás tento článek?
Ano