Rusko úspěšně vyzkoušelo novou raketu
Ve středu 9. července proběhl na kosmodromu Pleseck severně od Moskvy odložený test nové ruské rakety Angara 1.2PP. O zkušební let se Rusové pokoušeli už 27. června, automatické systémy ale na poslední chvíli odpočítávání přerušily kvůli poruše přetlakového ventilu nádrže s kapalným kyslíkem.
Při novém 21minutovém testu splnila raketa očekávání konstruktérů, dosáhla suborbitální výšky a poté nákladní modul s maketou družice a druhým stupněm rakety dopadl na 5700 km vzdálený polygon Kura v neobydlené oblasti Kamčatky na opačném konci Ruska. V budoucnosti by měla Angara nahradit dosavadní zastaralou flotilu raket, které dnes Roskosmos využívá, a to jak pro malé, tak i velké náklady. A mohla by se stát soupeřem francouzských raket Ariane či kalifornského projektu SpaceX. Lehká dvoustupňová varianta, s níž byl proveden zmíněný test, je schopná vynést do kosmu náklad o hmotnosti 3,8 t. Do konce letošního roku, by podle generálního konstruktéra Vladimira Něstěrova, měla vzlétnout i těžká verze, která má nahradit nosné rakety Proton, jež v poslední době zaznamenaly řadu selhání. V různých vyprojektovaných variantách, s nimiž se počítá pro novou éru ruského kosmického programu, má být raketa schopna dopravit do vesmíru náklad až o hmotnosti 35 t. Angara má být zároveň první ruskou „zelenou“ raketou, protože už nebude využívat jedovaté palivo.
Projekt, jehož náklady jsou oficiálně uváděny sumou zhruba 100 mld. rublů (60 mld. Kč), se připravoval plná dvě desetiletí. Jde o první zkušební let zcela nové kosmické rakety, která je prvním konstrukčně novým typem od 60. let, a podle agentury ITAR-TASS je Angara dokonce první novou civilní raketou od smrti legendárního sovětského konstruktéra Sergeje Koroljova. Z kosmodromu Vostočnyj má Angara poprvé odstartovat příští rok, v roce 2018 se počítá s prvním pilotovaným startem.