rossleor asseco murr

Malware přibývá a stále více míří na mobilní zařízení

Počet útoků škodlivých programů na počítače a mobilní zařízení se ve 2. čtvrtletí v globálním měřítku proti začátku roku zvýšil o 1,3 mil. na 354,5 mil. Kyberútočníci neustále rozšiřují nejen počet škodlivých programů, ale i škálu způsobů, jak se dostat ke svým obětem, přičemž stále více jsou cílem mobilní zařízení.

 

Jak upozorňuje pravidelný report společnosti Kaspersky Lab, ušetřen není nikdo. Hrozbou č. 1 je stále spam, ale největší skutečné ohrožení představují dlouhodobě především cílené útoky, jejichž počet neustále roste. Podle statistik loňské zprávy Kaspersky Lab detekovali experti společnosti denně průměrně 315 000 nových variant škodlivých programů. Na 94 % firem se během uplynulých 12 měsíců setkalo s „vnějším bezpečnostním incidentem” a jen o málo méně (87 %) mělo co do činění s „interní bezpečnostní záležitostí”.

Vyděračům nic neplaťte, nepomůže to
Útočníci se výrazně zaměřují na využívání tzv. sociálního inženýrství - např. o více než třetinu (na téměř 928 000) vzrostl ve 2. čtvrtletí počet případů napadení viry kamuflovanými jako oficiální sdělení bank. Loni objevený špionážní program MiniDuke, zaměřený hlavně na získávání informací z vládních úřadů, energetiky, obranného a telekomunikačního sektoru za pouhý měsíc nakazil přes 2000 přístrojů ve 13 zemích.
Do segmentu mobilních zařízení začíná pronikat i další nový prvek - vyděračský software (tzv. ransomware), který způsobil těžké chvíle i citelné finanční újmy řadě uživatelů počítačů. Objevily se první šifrovače mobilních telefonů, které podobně jako tomu bylo u počítačových verzí, znepřístupní data a požadují platbu za opětné odblokování. V květnu Kaspersky Lab objevila první mobilní šifrovač zvaný Pletor, který dokáže zamknout mobilní telefon s odůvodněním, že uživatel sledoval zakázané porno stránky, zašifruje paměť telefonu a na displeji zobrazí žádost o výkupné. Stejnou taktiku užívá program nazvaný Simplocker, který uživatelům zašifruje data uložená ve smartphonu a za jejich odemknutí požaduje výkupné. Počátkem června se objevila nová modifikace programu Svpeng, který zablokuje telefon a žádá 200 dolarů za odblokování. Ani po zaplacení se však uživatelé problému nezbaví, takže doporučení zní: nic neplatit a obrátit se na specialisty, kteří malware z mobilu pomohou odstranit. Kromě Androidu se kyberzločinci začali více zaměřovat i na operační systém iOS společnosti Apple a podařilo se jim kompletně zablokovat i tyto přístroje.

Nebezpečí skryté v SMS
Viry se šíří i přes SMS zprávy - výzkumníci z firmy AdaptiveMobile např. analyzují nového červa nazývaného Selfmite, který se zaměřuje na chytré telefony s operačním systémem Android a dokáže prostřednictvím kontaktů uložených v adresáři automaticky odesílat SMS zprávy s odkazy na jeho stažení. Tak se neustále šíří na další a další přístroje. Podle bezpečnostních expertů mohou touto cestou kyberzločinci získat úplnou kontrolu nad napadeným přístrojem a snadno se tak dostanou k citlivým datům, uloženým heslům či do internetového bankovnictví.
 

 
Publikováno: 23. 10. 2014 | Počet zobrazení: 2387 článek mě zaujal 570
Zaujal Vás tento článek?
Ano