rossleor asseco murr

Nejmenší nanomotor na světě

Výzkumníci z Cockrell School of Engineering na Texaské univerzitě vyvinuli zařízení, které aspiruje na titul nejmenšího, nejrychlejšího a nejdéle fungujícího nanomotoru na světě. 

 

Je tak maličký, že se svými rozměry vejde do jedné buňky a podle výzkumníků, jejichž tým vede profesor Donglei Fan, by právě takovéto nanoboty mohly být využívány k cílené dopravě konkrétně zaměřených léků do lidského těla. Nanomotůrek je jednoduché konstrukce, kterou tvoří pouhé tři části, spojené pomocí patentované technologie založené na stejnosměrných a střídavých elektrických polích. Výsledné nanozařízení je menší než 1 mikrometr ve všech svých třech rozměrech, což je dost malá velikost na to, aby se mohl dostat do buňky. Důležitá je i výrazně vyšší trvanlivost než dosahovaly předchozí modely, a schopnost přeměňovat elektrickou energii na mechanickou, stejně jako jeho rychlost dosahující až 18 000 ot.min-1 – což je srovnatelné s tryskovým motorem – a to po úctyhodnou dobu 15 h nepřetržitého provozu.
Výzkumníci prokázali i překvapivě dobrou kontrolu motoru: lze jej zapnout a vypnout, řídit otáčky ve směru hodinových ručiček nebo naopak a dokonce pracovat v synchronizaci s jinými motory pro silnější výkon. Když je povrch nanomotorku potažený biochemikáliemi, uvolňuje je silou, přiměřenou jeho aktuální rychlosti. Takže je první svého druhu pro regulaci uvolňování léčiv z povrchu nanočástic a již sám o sobě by mohl být účinným mechanismem podávání léků. Dalším krokem pro tým je vyzkoušet, jak přesně může nanomotor nasadit léky do okolních buněk pro vysoce cílené dodávky. Detaily o nanomotorku byly publikovány v časopisu Nature.

 

 
Publikováno: 23. 10. 2014 | Počet zobrazení: 2797 článek mě zaujal 641
Zaujal Vás tento článek?
Ano