asseco Aimtec murr

Stuttgart ve víru obrábění

Necelý měsíc před hlavní veletržní událostí v ČR, MSV Brno, proběhl v sousedním Německu po dvou letech (od 16. do 20. září) opět jeden z pěti hlavních strojírenských veletrhů světa: mezinárodní výstava zpracování kovů AMB Stuttgart. Letošnímu ročníku dominovala čtyři klíčová aktuální témata: stroje budoucnosti, nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kompozitní materiály a energetická účinnost (a samozřejmě také dnes už téměř povinná marketingová mantra – udržitelnost). 

 

Letošní ročník AMB následuje prakticky vzápětí po ústředním americkém veletrhu zaměřeném na svět obrábění IMTS Chicago a hlavní technologické novinky a trendy představuje i na evropské scéně.

Magnet pro vystavovatele i návštěvníky
Zatímco domácí veletrhy mají někdy problém s naplněním své kapacity, o enormním zájmu vystavovatelů o stuttgartskou akci vypovídá fakt, že kapacita výstavních hal moderního výstaviště byla plně obsazena již před uzavřením registrace. A už první den, kdy se otevřely brány veletržního areálu, oblehly expozice vystavujících firem davy návštěvníků. Podobně jako v minulých letech se veletrhu účastní na 1300 vystavovatelů (2012: 1356, 2010: 1346) z téměř tří desítek zemí světa – k nejpočetnějším patří účast švýcarských, italských, japonských, španělských a rakouských firem. Kromě rovněž výrazně zastoupených vystavovatelů z Taiwanu se s evropskou konkurencí dorazily poměřit i další zámořské firmy např. z USA, Číny, Jižní Koreje, Malajsie i Austrálie. Jak uvedl už na tiskové konferenci k AMB 2014 ředitel stuttgartského veletrhu Ulrich Kromer, výstavbou nové haly, která by měla být uvedena do provozu v r. 2018, by mohli organizátoři uspokojit větší počet zájemců než doposud. Celkový počet hal v areálu stuttgartského výstaviště završí číslo 10, a rozšíří výstavní plochu o dalších téměř 15 000 m2 na celkových 120 000 m2. Tím by měla dostat šanci i více než stovka dalších firem, které se nyní ne veletrh nedostaly.
Největší expozici na AMB měla letos společnost DMG MORI, která představila hned několik významných novinek, s nimiž se můžete seznámit v samostatné reportáži na vedlejší straně. Své produktové novinky a nabídku služeb ale představili prakticky všichni významní výrobci obráběcích strojů a zařízení, zástupci servisních organizací aj.
Např. německá firma Grob specializující se mj. na výrobní linky pro automobilky představila multifunkční technologii soustružnicko-frézovacího centra G550T, u kterého je soustružnický nástroj upnut ve vodorovném frézovacím vřetenu. Díky otočné kolébce, na níž je umístěno soustružnické vřeteno, které unáší obrobek, je možné obrábět vnější i vnitřní plochy.
V rozsáhlé přehlídce globálních i evropských hráčů v segmentu obrábění bylo na AMB možné potkat i české firmy, které do Stuttgartu přijely představit své novinky – např. Kovosvit MAS prezentoval na veletrhu moderní 5osé vertikální obráběcí centrum MCU 700 VT-5X osazené nástroji HVS/Tritech. Stroj pro kontinuální 5osé obrábění složitých dílců je svou koncepcí a vlastnostmi určen zejména pro výrobu tvarově složitých forem a komplexní obrábění dílců z 5 stran. V rámci skupiny Alta vystavovali na AMB výrobce vodních turbín ČKD Blansko a výrobce velkých fréz a obráběcích center TOS Kuřim, jehož technologickou specialitou je systém výměnných vřetenových hlav. Své zastoupení na veletrhu měly i firmy KSK – Kuličkové šrouby Kuřim a Hestego. Systém Lapicam 7 na precizní broušení a leštění prezentovala turnovská firma Resim. Nástrojové novinky předváděly ve Stuttgartu zase společnost Pramet, největší český výrobce frézovacích nástrojů, firma ZPS-FN, a vsetínská M&V výrobce řezných nástrojů na obrábění otvorů značky STIM ZET.

Výroba budoucnosti: důraz na energetickou optimalizaci
K významným součástem veletrhu patří tradičně doprovodný program. Letos to byla např. konference European MINT Convention, věnovaná problému nedostatku kvalifikovaných řemeslníků z pohledu oblasti označované MINT, která shrnuje poznatky z matematiky, IT, přírodních věd a technologií. Výsledky Institutu pro ekonomický výzkum (IVV) v Kolíně, který v roce 2013 posuzoval inovační předpoklady výrobců a společností ukázal, že vysoká kvalifikace v MINT je mimořádně důležitá pro inovace právě v kovozpracujícím a elektroinženýrském průmyslu. Německé strojírenské federace (VDMA, VDI, VDVV) elektrotechnického (ZVEI, VDE) a automobilového (VDA) průmyslu se ve spolupráci s předními vystavovateli snaží podpořit zájem o zvyšování kvalifikaci pracovníků v kovozpracujícím průmyslu. Institute of Production Management, Technology and Machine Tools PTVV představil na ABM 2014 výsledky dlouhodobého výzkumu problematiky hodnocení kvality výroby a konkurenceschopnosti i praktická doporučení a postupy dílčích řešení zaměřených na minimalizaci nároků na výrobní energii. To bylo i jedním z hlavních cílů výzkumného projektu „eta - Fabrik“ zaměřeného na problematiku budoucí výroby s důrazem na její efektivitu. K ní by měla mj. pomoci energetická optimalizace obrábění komponent i výrobních zařízení, prostřednictvím různých opatření od konstrukčních řešení jednotlivých komponent a uzlů strojů, až po nové koncepce pohonů, regenerační motory nebo optimalizace procesů. Jednou z nejúčinnějších možností, jak významně snížit spotřebu energie, je zkrácení doby cyklu. Uvedená opatření nezřídka vyžadují i zvýšené náklady. PTVV nabízí metodu pro kvantifikaci požadavků na energii pro jednotlivé uzly i celé stroje, umožňující zjistit, zda jsou náklady na potřebná opatření zaměřená na řešení energetické efektivity také ekonomicky přijatelná. Tato metodika pomáhá i výrobcům obráběcích strojů při jejich energetické optimalizaci a zákazníkům získat lepší pohled na možné ekonomické o přínosy uvažovaných investic do energeticky úsporných zařízení. PTVV Institute rovněž pracuje na konceptu „Znalostní manufaktury“, což je systém rychlé výměny technických znalostí umožňující rychlejší přizpůsobování podmínkám. V diskusi o potřebě regulovatelnosti spotřeby energií obráběcích strojů v rámci EU zaznělo také upozornění, že obráběcí stroje představují rozsáhlou, velmi různorodou skupinu zařízení, často speciálně uzpůsobenou pro určité procesy, takže je velmi obtížné provádět „objektivní“ porovnávání energetických požadavků a není možné posuzovat tyto parametry podle stejných standardů, jaké jsou používán např. pro běžné domácí elektrospotřebiče.
Josef Vališka, Stuttgart
 

 
Publikováno: 18. 11. 2014 | Počet zobrazení: 2521 článek mě zaujal 521
Zaujal Vás tento článek?
Ano