asseco Aimtec murr

Centrum evropské robotiky v ČR – investice do budoucnosti

V druhé polovině září spustila do provozu společnost ABB nové evropské aplikační středisko pro robotické svařování a dělení materiálu ve Vestci u Prahy. Investicí v řádech několik desítek milionů korun do výstavby tohoto nového showroomu rozvíjí švýcarský koncern ABB své zdejší zázemí v oblasti robotiky pro celou Evropu.

 

Robotika jako obor zdomácněla již před desítkou let v aplikacích, jako je svařování, manipulace, lakování, v plastikařském či automobilovém průmyslu. Dnes proniká i do oblastí solárních technologií, dřevařství a pod. Automatizace výroby pomáhá výrobcům ve zvýšení produktivity, kvalitě výroby, a v neposlední řadě také v bezpečnosti pracovníků.
Při slavnostním otevření řekl Daniel Müller, ředitel divize Automatizace výroby a pohony pro ČR ve společnosti ABB: „Jsem hrdý na to, že se nám podařilo v České republice vybudovat evropskou centrálu pro rozvoj, školení a aplikační podporu pro ostatní evropské robotické pobočky ABB. Naším cílem je systematicky kultivovat a rozvíjet znalosti v oblastech svařování a dělení materiálů, ve kterých patří čeští inženýři a vývojáři mezi nejlepší v Evropě.“
Prioritou školicího střediska je rozvoj vyspělých technologií, jako je např. použití laseru v tradičních oblastech (jako je automobilový průmysl) i mimo ně, kde je registrován silný nárůst poptávky po řešeních s vysokým stupněm produktivity.
K nejzajímavějším ve vesteckém showroomu patří unikátní koncept standardizované robotické buňky pro laserové svařování a dělení materiálů. Kabina osazena dvěma roboty a z důvodu bezpečnosti světlotěsně uzavřená. První robot je vybaven hlavou pro laserové řezání, druhý pro laserové svařování. Protože toto pracoviště bude sloužit zákazníkům pro testování jejich vzorků je kabina osazena systémem kamer, které přenášejí dění uvnitř buňky na monitory, aby zákazník mohl sledovat detailně proces svařování, či řezání a současně nebyl vystaven nebezpečí úrazu.
Dále jsou zde k vidění představitelé řady svařovacích pracovišť FlexArc a FlexSpot, které díky společné platformě, na které jsou umístěny všechny komponenty pracoviště, lze nainstalovat během několika hodin a také jednoduše přemístit v rámci výrobních prostor. Jednotlivé varianty mohou být vybaveny jedním, dvěma, nebo více roboty se svařovacím vybavením dle požadavku zákazníka.
Samozřejmostí je centrální rozvod energií, tzn., že celá soustavasestava, jako je robot, svařovací zdroj, polohování, osvětlení a pod. jsou napájeny z jednoho místa, jedním napájecím kabelem.
Mezi další novinky patří modulární měřicí buňka FlexInspection pro prop 3D měření dílů. Znamená jasný technologický průlom v oblasti jak měření, tak i kamerové kontroly kvality. Je určena pro měření přímo ve výrobních prostorách a nevyžaduje žádné speciální světelné či jiné podmínky. Pro měření je použita kombinace robota, kamery a využití „bílého světla“. Systém je schopen měřit většinu průmyslových výrobků od velikosti mince po kompletní karoserii automobilu. Oproti ostatním „konvečním“ metodám měření vyniká svojí rychlostí. Typický čas snímání a sběru dat je cca dvě desetiny sekundy. Měřicí hlava má přesnost 10 μ a při měřeném objektu o velikosti ca 2 x 2 m dosahuje přesnosti měření do 0,1 mm. Pro měření rozměrnějších dílů je pak robot umístěn na pojezdové dráze. To vše bez zvláštních požadavků na přesnost umístění dílu do měřicího přípravku, kde přesnost +/- 2 mm je naprosto vyhovující.
 

 
Publikováno: 18. 11. 2014 | Počet zobrazení: 2183 článek mě zaujal 555
Zaujal Vás tento článek?
Ano