asseco Aimtec murr

Firmy se učí obchodovat s energií

Až pětina obchodů s elektřinou v ČR proběhne na krátkodobých trzích organizovaných společností OTE. Krátkodobý trh s elektřinou OTE byl založen v roce 2002 a od jeho zprovoznění roste počet účastníků, i objem obchodů. 

 

Flexibilita obchodování, portfolio produktů a spolehlivá dodávka elektřiny přesvědčily ke vstupu na tento trh již více než stovku tuzemských a zahraničních společností.
V roce 2013 dosáhlo zobchodované množství elektřiny 12 990 GWh, a meziroční nárůst objemu zobchodované elektřiny činil více než 800 000 MWh, což je o 7 % více (a dokonce o 120 % oproti obchodování v roce 2010). Převážnou většinu evidovaných 105 účastníků tvoří výrobci elektřiny nebo obchodníci, ale stále častěji zvažují účast i velcí spotřebitelé z řad podniků. V posledních letech se do obchodování zapojily např. papírna, sklárna, cementárna, provozovatel přenosové soustavy či dopravní podnik. Dalšími potenciálními účastníky krátkodobého trhu OTE jsou např. hutě, automobilky, mlýnice štěrkoven a pískoven, chemický průmysl, apod. 
Energeticky náročné firmy se stále častěji poohlížejí po možnosti své portfolio nákupů elektřiny diverzifikovat a tak snižovat náklady na její pořízení. Loni se průměrná cena na denním trhu OTE s elektřinou pohybovala kolem 36,74 Eur/MWh (955 Kč/MWh). Zatímco ještě před 10 lety firmy pořizovaly veškerou elektřinu na základě dlouhodobých, někdy i dlouholetých smluv, nyní může být ekonomicky výhodnější nakupovat část spotřeby variabilně – po čtvrtletích, měsíčně nebo po ještě kratších úsecích. Krátkodobé trhy OTE nabízejí možnost nakupovat i prodávat elektřinu ve velmi krátkém čase před termínem dodávky – v řádech dnů či dokonce hodin.  
Tato obchodní platforma je zajímavá hlavně pro podniky s vyšší spotřebou elektřiny nebo ty, které nákup nebo prodej elektřiny potřebují řídit flexibilně. „Krátkodobé trhy umožňují diverzifikovat portfolio nákupů či prodeje elektřiny a minimalizovat rizika – hlavně ta spojená s odchylkou, tedy zpoplatněným rozdílem mezi sjednaným a skutečně odebraným či dodaným množstvím elektřiny,“ říká předseda představenstva OTE Jiří Šťastný. Třeba když má podnik nasmlouvanou dodávku elektřiny pro energeticky náročnou výrobu, ale v důsledku poruchy ji není schopný odebrat. Nakoupená elektřinu mu přebývá a hrozí, že bude platit nemalé částky za takto vzniklou odchylku. „Na krátkodobém trhu lze v takovém případě přebytečnou elektřinu pružně a rychle prodat, čímž se odchylka sníží, zcela eliminuje, nebo dokonce může vygenerovat zisk – třeba když na trhu převládá poptávka a cena elektřiny roste,“ vysvětluje Šťastný.
 

 
Publikováno: 20. 11. 2014 | Počet zobrazení: 2080 článek mě zaujal 547
Zaujal Vás tento článek?
Ano