asseco Aimtec murr

Systémy, které dávají budovám inteligenci

I když ideální variantou je pamatovat na možnosti využití pokročilých technologií, které dají budově přídomek „smart“ už při projektování, lze dodat objektům schopnosti, které z nich učiní tzv. inteligentní budovy i dodatečně. Tyto systémy či prvky inteligentní elektroinstalace už nabízí řada výrobců elektrotechniky.

 

Hlavním (celosvětovým standardizovaným) systémem pro automatizaci budov je technologie KNX, který pomocí sběrnicové technologie propojuje všechny prvky elektrické instalace, takže jsou schopny spolu komunikovat a ve vzájemných vazbách kontrolovat chod všech technologií v budově.
Architektura KNX založená na moderní sběrnicové komunikaci kombinuje řízení různých individuálních systémů a umožňuje řízení malých i velkých aplikací, jako je např. řízení žaluzií, osvětlení, vzduchotechniky, chlazení a vytápění. Výrobce udává možnost až třetinové úspory energie, ale praktické testy naznačují ještě vyšší potenciál. Brémská univerzita aplikované vědy provedla pokus, kdy v jedné přednáškové místnosti použila inteligentní elektroinstalaci KNX a druhou, identickou ponechala se standardní elektroinstalací. Poté, co po dobu čtyř let měřili spotřebu obou místností, došli k překvapivému výsledku - při použití KNX dosáhli až 50% úspor energií.
Společnost ABB má ve svém portfoliu inteligentní systém pro řízení a ovládání elektroinstalace i-bus KNX, který budovu promění v inteligentní objekt. Je jedním ze stavebních kamenů Zelené budovy, šetrné k životnímu prostředí - jedním systémem je tak vyřešena kompletní elektroinstalaci a ovládání technologií v budově při maximální úspoře energií. Kromě standardních funkcí nabízených systémů tohoto typu jej lze využít i k řadě netradičních aplikací, včetně např. ovládání fotovoltaických panelů tak, aby se natáčely za sluncem jako slunečnice, podle astronomických dat na několik let dopředu.
Mimo i-bus KNX nabízí ABB i systém Ego-n. Jak zdůrazňuje výrobce, Ego-n není  multimediální hračkou, či centrálním a zranitelným počítačem v rozvodné skříni, ale moderní elektroinstalací, která umí mnohem více než běžné vypínače a zásuvky, používá chytré vypínače - senzory. Nemusí nutně ovládat celý dům, ale lze jej stejně dobře využít i jako částečné řešení instalace, např. pouze k ovládání žaluzií či topení.
Firma ELKO EP nabízí pro smart buildings vlastní systém inteligentní elektroinstalace pod označením iNELS. Všechny senzory (např. tlačítka a nebo čidla teploty) a aktory (spínače, stmívače) jsou propojeny pomocí dvoudrátové sběrnice (nebo bezdrátově) mezi sebou do centrální jednotky, v níž se pomocí počítače nastavují všechny funkce. Součástí iNELS může být domácí server, který poskytuje další funkce a rozšiřuje elektroinstalaci o multimédia, kamery, ovládání dalších spotřebičů. Ovládání a dohled nad systémem či domem lze vykonávat prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, tabletu nebo PC. Výhodou systému je možnost jeho postupného rozšiřování.
Dalším ze systémů inteligentního řízení moderních budov je tvz. GILD, který vyvinula a vyrábí firma Estelar. Jde o původní český produkt, který umožňuje ovládání všech elektrických součástí stavby s přímou návazností na regulaci a zabezpečení.
Eaton Elektrotechnika nabízí svůj systém inteligentní elektroinstalace pod označením Xcomfort, v němž sází hlavně na bezdrátové technologie. Jeho prvky vzájemně komunikují uzavřeným digitálním protokolem na frekvenci 868 MHz. Jak zdůrazňuje výrobce, komunikace mezi komponenty vyvinutá na podobném standardu jako komunikace v systémech KNX je díky obousměrnému přenosu mezi prvky s jedinečnými digitálními adresami velmi spolehlivá. Vizualizační a komunikační interface, který systém doplňuje pomocí komunikačních standardů USB, RS232, nebo ethernetové IP komunikace umožňují na základě otevřeného komunikačního protokolu integrovat xComfort do jakéhokoliv nadřazeného systému, takže je přístupný pro spolupráci s jakýmkoliv systémovým integrátorem.
 

 
Publikováno: 27. 12. 2014 | Počet zobrazení: 2475 článek mě zaujal 546
Zaujal Vás tento článek?
Ano