rossleor asseco murr

Studie IAEE a OECD: Uranu je dost na další staletí

Mezinárodní agentura pro atomovou energii a agentura pro atomovou energii OECD zveřejnily zprávu Uran 2014: Zdroje, výroba a poptávka (Uranium 2014: Resources, Production and Demand), známou také jako tzv. Červená kniha. Zpráva podává informace o světových zásobách uranu, jeho těžbě, zdrojích i spotřebě a předpovídá budoucnost jaderné energetiky.  

 

Od poslední zprávy vydané v roce 2012 bylo ve světě identifikováno o 7 % více zásob uranu. Vzrostla jeho těžba i produkce. Z aktuální studie vyplývá, že identifikované zdroje uranu jsou dostatečné pro předpokládaný rozvoj jaderné energie na dalších 120 let, přičemž dodatečně využitelné a spekulativní zdroje by toto číslo mohly rozšířit dokonce až na 300 let.
Uran se těží zhruba ve dvaceti zemích, přičemž většinu (zhruba 63 %) celosvětové produkce zajišťují Kazachstán, Kanada a Austrálie. Aktuální nárůst způsobuje především Kazachstán, ale svůj podíl na něm mají i menší producenti jako Austrálie, Brazílie, Čína nebo Malawi.
Celosvětová produkce uranu roste zejména v důsledku zvýšení výdajů na výzkum v oblasti uranu a technologického rozvoje jeho těžby v posledních letech. V roce 2012 se v této oblasti vynaložilo 1,48 mld. eur (přes 40 mld. Kč). Dostupnost jaderné energie na další tisíce let zajistí nové konstrukce reaktorů, recyklace paliva nebo využívání thoria.
Červená kniha také předpokládá, že světová výrobní kapacita jaderné energie by měla do roku 2035 vzrůst minimálně o 7 % a maximální odhady uvažují dokonce až o 82 % nárůstu. Stejně tak se podle zmíněné prognózy bude zvyšovat i poptávka po uranu, a to navzdory havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě a odklonu některých zemí od nukleárních zdrojů energie.
 

 
Publikováno: 5. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2076 článek mě zaujal 560
Zaujal Vás tento článek?
Ano