asseco Aimtec murr

EU chce snížit emise skleníkových plynů

Do roku 2030 by se měly v EU snížit emise skleníkových plynů nejméně o 40 % v porovnání s úrovni roku 1990. V Bruselu o tom rozhodla osmadvacítka. Navíc by se měl zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na nejméně 27 %, nyní je úroveň obnovitelných zdrojů okolo 14 %.

 

EU tedy do roku 2030 podíl „zelené energie“ prakticky zdvojnásobí. Zvýší se energetická účinnost a zároveň se posílí propojení energetických sítí. Unie má dlouhodobý cíl snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 80 až 95 % proti úrovni z roku 1990. Do roku 2020 byly stanoveny cíle snížení emisí o 20 %, dosažení 20 % „zelené“ energie a 20% úspor.
Jak uvedl předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, dohoda je sice ambiciózní, ale vyrovnaná, a zároveň bere ohled na finanční náklady. Zdůraznil, že cíl nejméně 40% snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) je závazný pro každou členskou zemi, cíl týkající se obnovitelných zdrojů je závazný na celoevropské úrovni s tím, že závazek týkající se nejméně 27% úspor energií je „indikativní“ a za základ bere model vycházející pro rok 2030 ze současné úrovně spotřeby a technologií. Cíl má být v roce 2020 přehodnocen s úvahou, zda jej není možné zvýšit na evropské úrovni na 30 %. „Jde o změnu chování, ale také o inovace. Jde jak o vypínání světel, tak o zlepšování žárovek,“ popsal jej Van Rompuy.
Čtvrtý závazek týkající se propojitelnosti sítí je podle něj k roku 2030 na úrovni 15 %. Na každých 100 MW vyprodukované energie by měl tedy mít členský stát infrastrukturu umožňující vývoz či dovoz 15 MW energie do sousední země. Podle unijního prezidenta je to pojistka v případě výpadku domácí energetické výroby, ale i zásadní součást energetického trhu propojující přeshraniční poptávku s nabídkou.
ČR se podle premiéra Bohuslava Sobotky podařilo vyjednat kompenzace, které usnadní přechod na ekologicky čistší energii. Dohoda je podle něj pro Česko přijatelná, protože ponechává rozhodování o energetickém mixu i závazcích na jednotlivých státech, a neohrožuje suverénní rozhodování, z jakých zdrojů bude ČR v dalších letech vyrábět energii.
 

 
Publikováno: 5. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2044 článek mě zaujal 530
Zaujal Vás tento článek?
Ano