rossleor asseco murr

Nesnesitelná lehkost bezzrcadlení

Ve své kampani „Pomoz svému zrcadlovkáři“ láká Olympus na výhody svých nových fotoaparátů řady OM-D a PEN. Jejím cílem je ukázat, že i s malými, lehkými fotoaparáty lze dosáhnout minimálně stejnou kvalitu, jakou jim nyní nabízejí klasické digitální zrcadlovky, aniž by se museli vláčet s těžkými přístroji.  

 

Pokračovatelé kultovního fotoaparátu Olympus OM, uvedeného v roce 1973, nabízejí již v digitální podobě špičkové technologie i možnosti. Řada OM-D je nyní zastoupena modely E-M1, E-M5 a E-M10.

Půl kila hi-tech
V kompaktní a lehké konstrukci váží E-M1 (497 g včetně baterie a paměťové karty) o 38 % méně než běžná digitální zrcadlovka a nabízí nejvyšší kvalitu snímků. Podstatnou zásluhu na tom má řada technologických vychytávek a inovací, jimiž ho obdařili jeho tvůrci – např. obrazový procesor TruePic VII (v testech překonal mnohé APS-C senzory, které používají některé digitální zrcadlovky) a Live MOS obrazový snímač, nebo celosvětově první 5osá stabilizace obrazu zajišťující neroztřesené snímky i při dlouhých ohniskových vzdálenostech. Uplatní se při dlouhých expozicích či za slabého osvětlení, ale také dokáže zjistit, ve kterých osách není za daných podmínek stabilizace nutná, aby zajistil plynulejší záznam videa. K silným stránkám přístroje patří i systém velmi rychlého automatického zaostřování Dual Fast AF a schopnosti, u většiny běžných fotoaparátů (zrcadlovky nevyjímaje) ne zcela běžné, vysoké odolnosti proti prachu, stříkající vodě a mrazu až do -10 °C.
Od svého uvedení získal E-M1 řadu ocenění a v tomto úspěšném trendu pokračuje nyní i nejnovější přírůstek do rodiny OM-D fotoaparátů - stříbrná varianta s kovovým tělem a hranatými tvary v retro stylu, které jdou proti současnému proudu zaoblených přístrojů. Na první pohled se odlišuje od těžších a objemnějších konkurentů v kategorii plnoformátových a APS-C digitálních zrcadlovek.

Olympus PEN – stylové retro
Kromě kompaktních bezzrcadlovek OM-D je dalším stěžejním produktem fotografické techniky Olmypus digitální nástupce kultovního přístroje PEN, jímž značka před půl stoletím zahájila doslova fotografickou revoluci. Fotografové si v 60. letech mohli poprvé místo velkých a těžkých přístrojů pověsit na krk kompaktní, lehký fotoaparát PEN F s výměnnými objektivy. Jeho design inspiroval i současnou řadu přístrojů, mezi nimiž je vlajkovou lodí model PEN E-P5 - první systémový kompakt s výměnnými objektivy, který používá závěrku s rychlostí 1/8000 s umožňující na maximum využít výhody super světelných objektivů s F1.8. Je (obdobně jako řady OM-D) osazen nejmodernějším 16Mpix Live MOS snímačem a procesorem TruePic VII. Při snímání záběrů s rychlým pohybem se uplatní rovněž i svižné automatické zaostřování a minimální prodleva spouště, případně sekvenční snímání rychlostí 9 snímků za sekundu. Systém FAST AF navíc nabízí volbu extrémně malého zaostřovacího bodu, což je užitečné např. při makro záběrech, kdy je nutné zaostřit velmi přesně na konkrétní detail. Nový výklopný hledáček VF-4 s rozlišením 2.360.000 px promítá obrazové pole, které je díky vestavěné 1,48x zvětšovací optice dokonce větší, než ve Full Frame zrcadlovce. A uplatňuje se zde rovněž pokročilý systém 5osé stabilizace obrazu.
Ovládání PENu přináší ještě jednu zajímavou novinku: dvojici kruhových voličů s proměnnými funkcemi (tzv. ovládací systém 2x2). Jejich primární funkcí je např. v manuálním režimu nastavení clony a času, ale pouhým přepnutím páčky se změní funkcionalita kruhových voličů, s nimiž lze poté nastavit ISO a vyvážení bílé. Alternativně lze změnit i jednotlivé funkce v menu podle vlastních preferencí.
Poslední novinkou v řadě těchto stylových fotoaparátů je model s označením E-PL7. Stejně jako v případě jeho předchůdců jde o kompaktní a lehký přístroj s unikátním retro designem a celokovovým tělem, ale v tomto případě, jak zdůrazňuje výrobce, navíc speciálně konstruovaný pro zachycení autoportrétů, včetně pořizování nyní populárních „selfie“, které umožňuje fotografovat v automatickém režimu, a s možnosti širokoúhlého nastavení zoomu. Kompozici a fotografování autoportrétů usnadňuje velký vyklápěcí dotykový LCD displej a funkce náhledu a autoportrétů ovládaných na dálku z chytrého telefonu, včetně sekvenčního a intervalového snímání s časovačem. K dispozici je i 14 uměleckých filtrů pro vytváření kreativních efektů.
 
Chytrý fotoaparát a chytrý mobil
Nové přístroje obsahují i novou verzi aplikace OI.Share, která přináší řadu vylepšení. Vestavěné WiFi u přístrojů řady OMD a PEN umožňuje nejen stáhnout fotky přímo do chytrého telefonu či je rovnou sdílet, ale pomocí iPhonu nebo smartphonu s Androidem fotoaparát i na dálku ovládat. Na displeji telefonu se zobrazuje živý náhled. Stisknutím virtuálního tlačítka spouště na mobilu pak lze na dálku exponovat. Tato funkce je užitečná nejen pro skupinové foto, na němž tím pádem nechybí ani sám fotograf, ale např. pro focení zvířat v přírodě. WiFi připojení je možné chránit heslem. K velmi užitečným funkcím patří možnost korekce perspektivy Digital Shift přímo ve fotoaparátu, což ocení uživatelé při fotografování architektury. Umožňuje korigovat sbíhající se linie lichoběžníkového zkreslení v reálném čase na obrazovce pomocí živého náhledu (bez ohledu na právě připevněný objektiv), takže není potřeba žádný post-processing nebo speciální shiftovací objektiv. Další novinkou je režim Live Composite pro noční expozice hvězdné oblohy.

I malý foťák může mít obří zoom
Pro přístroje OM-D i PEN je k dispozici výběr z široké plejády špičkové optiky – např. E-M1 je kompatibilní s více než 65 objektivy. K těm, které rozhodně stojí za pozornost, patří zoom M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150 mm 1:2.8 PRO (80-300 mm). Je kompaktnější a lehčí než typický plnoformátový objektiv se srovnatelnými charakteristikami a rozsahem, a jako první svého druhu na světě využívá zaostřovací systém se dvěma pohyblivými optickými soustavami se dvěma individuálními lineárními motory. Výsledkem je mimořádně rychlé a tiché zaostřování. S minimální zaostřovací délkou pouhých 70 cm a konstantní světelností 1:2.8 v celém rozsahu ohniskových vzdáleností, nabízí mimořádný optický výkon a ve třídě profesionálních objektivů vybočuje z řady.
Jeho už tak impozantní parametry lze ještě posílit pomocí 1,4x telekonvertoru s tloušťkou pouhých 15 mm, který zvětší rozsah zoomu až na úctyhodných 420 mm. Další speciální prvek pro zmíněný zoomový objektiv je ochranný filtr PRF-ZD72 PRO, první svého druhu v řadě ZUIKO, který je opatřen vrstvou ZERO (redukující odlesky a odrazy) a tenkým rámečkem s černou antireflexní povrchovou úpravou. Identická ochrana bude k dispozici také pro objektiv 12-40 mm 1:2.8 PRO. /val/
 

 
Publikováno: 6. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2091 článek mě zaujal 531
Zaujal Vás tento článek?
Ano