rossleor asseco murr

Crossover Qashqai 1,5 dCi

Dvě slova, která vnesla do motoristického světa něco nového. Když představil japonský Nissan na ženevském autosalonu v roce 2006 studii nového modelu, přiřadil jej do nové kategorie crossover, jelikož jej nebylo možné zařadit do žádného, do té doby existujícího segmentu a název Qashqai zas nedokážou ani po tolika letech někteří lidi pořád vyslovit.  

 

První generace modelu Qashqai přišla s prvky z jiných segmentů, něco z hatchbacku, něco z kombi a také z SUV, proto výrobce označil model jako crossover, a jméno? „Kaškaj" vychází z kočovného pouštního kmene z Iránu. Pro automobilku se stal tento model velmi důležitým a nasadil laťku ostatním automobilkám dost vysoko. Vypracoval se mezi nejprodávanější vozy v Evropě a od uvedení na trh se u něj projevila vysoká spolehlivost a nízká ztráta zůstatkové hodnoty.
Nová generace navazuje na úspěch první generace, výraznější karoserie je o 4,7 cm delší, vzrostla na celkových 4380 mm, malinko přibrala na šířce (2 cm) na 1806 mm a výška se snížila o 1,5 cm na 1590 mm. Cestující tím získali více místa v interiéru a také zavazadlový prostor narostl na příjemných 439 l. Na rozdíl od první generace se nebude Qashqai vyrábět v prodlouženém 7místném provedení a i 5místná verze je spíše pro čtyři dospělé osoby. Prostřední sedadlo zadní lavice není zrovna z nejpohodlnějších na delší cestování. 
Interiér je příjemný a pro řidiče uživatelsky přátelský. Líbila se mi přední pěkně tvarovaná sedadla nabízející pohodlný posed s dobrým výhledem na všechny strany. Nastavením menšího volantu a sedadla si každý řidič dokáže najít okamžitě nejoptimálnější pozici za volantem. Díky zvětšeným tlačítkům na volantu je lepší manipulace s ovládáním palubního počítače i některých bezpečnostních systémů. Dominantou je středový dotykový displej, který reaguje velmi rychle na povely, včetně navigace. Hlavice malé řadicí páky dobře padne do dlaně a místo páky ruční brzdy umístil výrobce na středový panel malé tlačítko poloautomatické ruční brzdy, na který se dá velmi rychle zvyknout. Co se velmi povedlo, je nádherné odhlučnění interiéru.

Motorizace
Nissan novému modelu Qashqai omezil výběr pohonných jednotek. Ze zážehových motorů jde pouze o jedinou, a to o čtyřválcové turbo 1,2 DIG-T o výkonu 85 kW, která nahradila původní benzínovou motorizaci 1,6 l. Z naftových motorů je k dispozici 1,5 a 1,6 dCi, všechny motory jsou z dílny Renaultu a, jak udává výrobce, velmi hospodárné. Např. u agregátu 1,5 dCi, který jsem měl k dispozici, je udávána spotřeba pouze 3,8 l nafty na 100 km. Tuto hodnotu se mi nepodařilo dosáhnout, ale také jsem nejezdil podle tabulkových předepsaných hodnot, ale i tak průměrnou spotřebu 4,7 l v kombinovaném provozu považuji za velmi příjemnou. 
Vznětový přeplňovaný čtyřválec 1,5 dCi nabízel výkon 81 kW při 4000 ot.min-1 a točivý moment 260 Nm v rozmezí 1750-2500 ot.min-1. Pěkně spolupracuje s 6stupňovou manuální převodovkou. Ocenil jsem velmi přesné a lehké řazení jednotlivých stupňů.

Podvozek
Podvozek je v zatáčkách pěkně čitelný, auto se nenaklání a dobře drží stopu. S menšími nerovnostmi silnice si hravě poradí, na dálnici D1 při povolené rychlosti v pravém pruhu jsou cítit vibrace. Celkově je podvozek pěkně tlumivý a ani rychlejší projíždění zatáček jej nerozhodí. Za volantem jsem se ale cítil velmi komfortně, k čemu přispívá i výborné odhlučnění.
Nissan nabídl v druhé generaci modelu Qashqai jistotu doprovázenou moderními technologiemi, které ocení nejen mladší generace. Mezi nejzajímavější patří např. asistent rozjezdu do kopce, automatické spínání světlometů, rozpoznávání dopravních značek, nouzové brzdění, upozornění na vybočení z jízdního pruhu nebo automatické tlumení dálkových světel. Ocenění najde určitě i pohled na vozidlo z ptačí perspektivy při parkování.   /kos/
 

 
Publikováno: 6. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2486 článek mě zaujal 607
Zaujal Vás tento článek?
Ano