rossleor asseco murr

České vývozce trápí otázka bonity zahraničního partnera

Bonita odběratele a nejistota zaplacení pohledávky ze strany zahraničních partnerů představují nyní hlavní zásadní bariéry pro české podnikatele exportující do zahraničí. Vyplývá to z průzkumu faktoringové společnosti Bibby Financial Services, o němž informuje portál Business Info.  

 

Průzkumu se zúčastnilo celkem 362 středních podniků s obratem mezi 80 a 800 mil. korun z oblasti průmyslové výroby, stavebnictví, velkoobchodu, dopravy, skladování a ostatních odvětví. Přeshraniční spolupráci se věnuje 64 % z nich, přičemž u čtvrtiny tvoří zahraniční obchod většinu jejich obratu, a 4 % z dotazovaných firem jsou plně orientovány na export. Obavy z exportu vlastních produktů na zahraniční trhy přitom mohou být v podnikání brzdou. „Jedním z nejdůležitějších důvodů pomalejšího rozvoje firmy může být nedostatek odvahy exportovat,“ říká generální ředitel Bibby Financial Services Michal Gabriel. Čeští vývozci se logicky obávají především toho, zda jsou jejich zahraniční odběratelé důvěryhodní a solventní, takže získání informací o bonitě zahraničního obchodního partnera považuje před zahájením obchodní spolupráce za klíčové 86 % z dotazovaných firem.
S možností důvěřovat obchodnímu partnerovi souvisí rovněž problematika inkasa zahraničních pohledávek, kterou za velmi či částečně významnou označily čtyři pětiny respondentů. „Exportní potenciál firem, které mají spolehlivé faktoringové financování a dobré informace o cílovém trhu, se podle našich údajů zvýšil o 15 až 20 %. To je významná obchodní výhoda,“ konstatuje Michal Gabriel.
Další kritickou oblastí, která může byznys zkomplikovat, je neznalost právního prostředí v zemi odběratele, kterou za významný aspekt označilo 83 % zástupců firem, téměř dvojnásobek ve srovnání s dalším z problémových faktorů, jímž je jazyková bariéra - klíčová pro 42 % respondentů. „Přitom jsou k dispozici zkušenosti z většiny cílových trhů, které mohou pomoci exportérům pochopit celý obchodní cyklus,“ konstatuje Michal Gabriel s tím, že obtížné pro mnoho exportérů často bývá i rozhodnutí, v jaké fázi obchodu převezme kupující zodpovědnost za dodávané zboží, včetně nákladů na jeho přepravu.
A právě snaha tyto exportní bariéry co nejvíce eliminovat vede české vývozce k tomu, že čím dál více využívají provozní financování (tzv. exportní faktoring) prostřednictvím specializovaných firem, které exportérům poskytují informace o místních právních a obchodních zvyklostech, způsobech, jak nejsnadněji pohledávky v dané zemi zinkasovat či vymáhat, či bonitě obchodního partnera. Nejde přitom jen o zajištění provozního kapitálu, ale celkovou správu pohledávek. „Provozní finance jsou důležité, ale větší hodnotu mají informace faktoringové firmy, tedy servis související se správou a bezpečným inkasem pohledávek,“ tvrdí šéf Bibby Financial Services.

 

 
Publikováno: 6. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2748 článek mě zaujal 600
Zaujal Vás tento článek?
Ano