asseco Aimtec murr

Monitor pracovního trhu v ČR

Ve spolupráci s personální agenturou Grafton Recruitment pokračujeme i v letošním roce v mapování situace na trhu práce v oblasti technických pozic. Tentokrát se spolu s Lindou Kitzbergerovou, vedoucí plzeňské pobočky Graftonu, zaměříme na Západní Čechy. Zde mají pracovníci s dostatečným potenciálem, ať už jde o svářeče či procesní inženýry, šanci pobírat nadprůměrné mzdy.  

 

Plzeňsko je historicky průmyslový region, který odjakživa těžil z bezprostřední blízkosti vyspělého Německa, a dodnes se na tom nic nezměnilo. Také proto tu patří k nejvyhledávanějším specializované technické pozice. Ty zahrnují celé spektrum profesí, počínaje svářeči, frézaři nebo obráběči kovů, přes procesní inženýry, programátory PLC strojů, strojní konstruktéry až po manažery kvality.
Největší zájem o zaměstnance je ze strany firem, podílejících se na výrobě pro automobilový průmysl, ale i z oblasti lehké výroby ve strojírenství a elektrotechnice. Rychle se tu rozvíjí vstřikování plastů, ale bohužel zde absentuje možnost studia v tomto oboru. Díky dálnici D5 a napojení na západní sousedy patří k velmi žádaným také logistika. Obecně lze říci, že v regionu neexistuje technická profese, kde by byl nadbytek uchazečů.
Zaměstnavatelé zde vyhledávají lidi, kteří disponují dostatečným potenciálem a velkou pružností. Za dobře odvedenou práci jsou pak ochotni poskytnout slušné odměny. Dobrý svářeč si vydělá i 30 000 korun, měsíční mzda pracovníků na inženýrských pozicích se pro absolventy pohybuje kolem 25 000, zkušený inženýr může brát i 35-40 000 Kč. Ti nejlepší inženýři si pak přijdou až na 50 000 Kč. Mzda manažerů se pohybuje zhruba v rozpětí od 60 do 90 000 korun měsíčně.
Důležité je však zdůraznit, že u 90 % pozic, které personální agentura Grafton Recruitment obsazuje, je nezbytnou podmínkou dobrá znalost cizího jazyka. Nejčastěji je samozřejmě poptávaná angličtina, ale díky velké koncentraci německých firem v regionu jí zdatně sekunduje němčina. Spíše výjimečně jsou vyžadovány i francouzština, španělština či ruština, nicméně lze se s tím setkat.
Přestože rozhodujícím parametrem, který firmy při výběru uchazečů zohledňují, je praxe, žádané pozici by mělo odpovídat i vzdělání. Pro kandidáta je vždy jednodušší najít uplatnění v oboru, který vystudoval. Ze strojírenských oborů je to např. studium procesu výroby, konstrukce nebo technologií, v případě elektrotechniky je vhodné zaměřit se na automatizaci a elektroniku, u IT pak určitě na vývoj softwaru.

Co byste doporučila zájemci, který si hledá práci v technické oblasti?
Linda Kitzbergerová, Branch manager, Grafton Recruitment Plzeň + foto
Poradila bych mu, aby začal tím, že pečlivě zváží výběr vhodného studijního oboru, protože bez odpovídajícího vzdělání je uplatnění v technické oblasti velmi složité. Pokud kandidát už technik je, nedoporučuji mu orientovat se ve výběrovém řízení jenom podle výše nabízeného finančního ohodnocení. Aby mohl učinit kvalifikované rozhodnutí, měl by se nejdříve snažit získat co nejvíce informací o společnosti, o jejích dlouhodobějších plánech, o pracovních podmínkách či sdílených hodnotách.
 

 
Publikováno: 3. 3. 2015 | Počet zobrazení: 2148 článek mě zaujal 513
Zaujal Vás tento článek?
Ano