asseco Aimtec murr

DMG MORI má novou evropskou centrálu

Úterý 16. prosince mělo v jedné části průmyslové zóny švýcarského města Winterthur slavnostnější ráz než obvykle, ale v tomto případě nešlo o předvánoční ruch. V podalpském středisku otevírala svou zbrusu novou evropskou prodejní a servisní centrálu, jedno ze dvou hlavních korporátních řídicích středisek (druhé funguje od července loňského roku v Tokiu) společnost DMG MORI.  

 

Středisko bude mít - ve spolupráci se svým japonským protějškem - na starosti koordinaci globálních prodejů a servisní sítě společnosti, jednotlivých divizí centrální skupiny, aplikační technologie, klíčové zákazníky a marketing a řadu dalších záležitostí, včetně firemních školicích a vzdělávacích aktivit a poradenství.

Designová záležitost od strojů po střechu
Nová budova DMG MORI Glabal Headquarters, jak zní oficiální název, důsledně kopíruje svými prvky nový design strojů této značky, zaváděný postupně od spojení dvou strojírenských gigantů Deckel Maho Gildemeister a Mori Seiki v roce 2009. V exteriéru, ale zejména interiéru hlavní budovy, je uplatněna kombinace bílé a černé barvy, obdobně jako jsou vyvedeny kryty strojů DMG MORI. Ty jsou k vidění
v showroomu v ústřední hale, kde je instalován průřez strojírenským portfoliem firmy, zahrnující dvě desítky strojů, živé prezentace systému Celos, jímž jsou nově vyráběné stroje i jejich předchůdci nyní vybavováni, a také ukázky nových výrobních metod a technologií v obrábění. Zahrnují provozní ukázky strojního vybavení z produkce firmy od koncernově nejúspěšnějšího a nejprodávanějšího modelu DMU 40 eVolution, úspěšné stroje řady ecoLine (která nyní zahrnuje čtyři frézy a tři soustruhy), až po nejnovější přírůstek do výrobních zařízení s tyrkysovo červeným logem DMG MORI, které představuje systém Lasertec 30. Ten zastupuje moderní technologii aditivní výroby - kombinaci laserového natavování a frézování umožňující na jednom stroji vyrábět i náročné složité obrobky, na klasických obráběcích strojích nedosažitelné.
Vystaveny jsou i nové a vylepšené generace osvědčených strojů jako např. NTX 1000, a inženýrsky zajímavá řešení jako NZX 200/80 se 2 - 3 revolvery, což umožňuje oproti běžným strojům pracovat s několika nástroji současně a dosáhnout tak větší produktivity.
Také Ultrasonic 30, který se úspěšně vyrábí už řadu let, našel nyní nové využití s nástupem kompozitních a moderních, těžko obrobitelných materiálů, kde se výborně uplatňuje jeho schopnost obrábění s nižšími procesními silami.
Instalaci i nejtěžších strojů umožňují velké dveře, kterými lze projet s kamionem, a u stropu umístěný jeřáb s nosností 40 t, ale vše je designérsky elegantně vyřešeno a zakomponováno do interiéru tak, že ani těžká manipulační technika nenarušuje čisté linie a plochy budovy.
Zatímco v patrech jsou situovány kanceláře a zasedací místnosti, přízemí je kromě výstavních prostor zasvěceno i prostorům pro aplikační inženýry, poradce a konzultanty, školicí centrum a měřicí středisko, které volně navazují na ústřední showroom. Konferenční místnosti jsou vybaveny nejmodernějším videokonferenčním systémem, který automaticky zaměří záběr na člověka, jež právě hovoří. Kromě práce však architekti pamatovali i na komfort lidí, kteří budou v budově trávit podstatnou část dne. Zaměstnanci mají k dispozici kantýnu, která může směle konkurovat vyhlášeným designovým restauracím, na galerii je situována kavárna s výhledem do showroomu, a ze světlých prosklených kanceláří je přístup na vnitřní zahradu, kde si lze užít chvíli relaxace nebo neformální setkání s kolegy či zákazníky.

Exkurze do světa energie
Součástí moderního komplexu je rovněž Energy solutions Park, zaměřený na další oblast, v níž DMG MORI rozvíjí své aktivity mimo strojírenství, která však na strojírenský vývoj a výrobu rovněž navazuje - řešení výroby a řízení spotřeby elektrické energie.
Návštěvníci zde mohou vidět v provozu (a přímo sledovat jejich výkon) dvojici větrných turbín WindCarrier (20 kW), dva velkoplošné panely SunCarrier 260 (101 kWp), soustavu čtyř desítek menších solárních panelů SunCarrier 22 (157 kWp), které doplňuje ukázka systému CellCube FB 200–400 a eCube se dvěma rychlodobíjecími stanicemi ABB pro stejnosměrné dobíjení s výkonem až 50 kW během půl hodiny. Ve výbavě vozového parku winterthurské centrály DMG MORI jsou proto zařazeny i vozy Tesla a VW e-Golf, které mají pomáhat prakticky demonstrovat přednosti nových technologií v oblasti energetické efektivity a elektromobility.
Elektřina vyrobená v Energy solutions Parku slouží k provozním potřebám areálu - pokrývá ze 100 % osvětlení kanceláří a zhruba třetinou se podílí i na dodávkách energie pro provoz instalovaného strojního vybavení v technologickém centru. Roční produkce 330 000 kWh znamená nejen úspory v tomto objemu, ale i ca 45% pokrytí celkových energetických potřeb nové evropské centrály DMG MORI.
Josef Vališka, Winterthur
 

 
Publikováno: 3. 3. 2015 | Počet zobrazení: 2046 článek mě zaujal 523
Zaujal Vás tento článek?
Ano