asseco Aimtec murr

Létající skladníci

Dron poletující mezi skladovými regály na obálce minulého vydání TechMagazínu možná mnozí považovali za fikci, ale skutečnost dohání vize rychleji než kdy dříve. Projekt Fraunhoferova ústavu nazvaný InventAIRy slibuje možnost změnit život skladníků. 

 

Vědci vyvíjejí nového létajícího robota, který nejen převezme dřinu odběru zásob, ale funguje také i jako nový nástroj pro evidenci a zefektivnění skladových operací. Inventarizace zásob je nutné zlo, které je potřeba provádět minimálně jednou ročně. Přes jejich potřebnost, jsou inventury také únavné, časově náročné, pracné a často nutí podniky zavírat své brány po celé dny, protože potřebují spočítat, kolik neprodaných položek je např. v zadní místnosti. Inventury se hodně změnily od dob, kdy jediným způsobem, jak spočítat zásoby, byla malá armáda pracovníků vybavených bloky a tužkami. Čárové kódy a RFID tagy tyto procesy značně urychlily, přičemž snížily požadavky na potřebné pracovní síly, ale je to stále „náročná, drahá a nepříjemná fuška”, konstatuje Marco Freund, specialista Fraunhoferova ústavu pro tok materiálu a logistiky (IML) v Dortmundu. Právě pod jeho vedením je rozvíjen projekt InventAIRy, který si klade za cíl proměnit inventarizaci zásob práci do podoby automatické operace, podobné synchronizaci excelových tabulek. Příslušný pracovník bude mít možnost kontrolovat stav zásob, nebo se podívat na jednu konkrétní položku pomocí „systému dynamicky animovaných záznamů" a létajícího robotického pomocníka, aniž by opustil svůj pracovní stůl, nebo musel někam lézt po žebříku.

RFID naruby
Chytrost InventAIRy tkví v tom, že funguje jako systém RFID otočený naruby. RFID a podobné systémy využívají antény nasazené ve skladech, na pultech či jiných strategických místech. To ale pro načítání etiket a aktualizace databáze inventáře vyžaduje, aby se skladové položky či zboží pohybovaly kolem umístění antény. V InventAIRy, se stane pravý opak: místo pevných antén a přesouvání položek vidí systém krabice na regálech, zatímco malí létající roboti hlídkují ve skladu, detekují a načítají značky (tagy) při pohybu kolem nich.
Drony používají podobný autonomní systém, který byl vyvinut pro automobily bez řidiče. Jsou schopny opravit své pozice pomocí GPS a pomocí senzorů pohybu a kamery zmapovat skladové regály a navigovat se mezi nimi. Tím, že dokážou létat, mohou se vyhnout překážkám a povrchové dopravě, jako jsou např. jiné roboty. Mohou také vysledovat položky, které skončily napěchované na vysokých policích vzadu. Kromě toho je systém navržen tak, aby se mohl hladce propojit se stávajícími architekturami databází zásob.

Místo drahé infrastruktury chytré algoritmy
„Podívali jsme se na různé sady klíčových problémů současně: Odolné, lehké létající roboty, které dokážou spolehlivě rozpoznat své okolí, stejně jako inteligentní software pro plánování a koordinaci jejich trasy," říká Marco Freund. "Zajištění tohoto řešení je také atraktivní pro malé a středně velké podniky, proto jsme se záměrně vzdali instalace drahé lokální infrastruktury, kterou roboti mohou použít pro svou orientaci. To chtějí výzkumníci dosáhnout s pomocí inteligentních algoritmů. Tyto létající objekty by měly připravit mapy skladu na plně automatizované bázi, a dokázat je nezávisle na sobě i aktualizovat, pokud se vyskytnou nějaké změny. Základem pro to jsou, např. ultrazvukové senzory, 3D kamery a laserové skenery".
Podle výzkumníků z Fraunhoferova institutu, by systém InventAIRy měl být nejen schopen spočítat počet tlačítek a uzávěrů na policích, ale také snížit náklady tím, že odstraní záznam chyb, identifikuje úzké místa ve výrobě a pomůže udržovat průběžný inventář.
„V této fázi se robot vybavený identifikačním technologii dokáže pohybovat bez nutnosti řízení pomocí dálkového ovládání - udrží se v jedné pozici, a obchází kolize s překážkami, jako jsou police. Do poloviny roku 2015 máme v úmyslu začít s částečně automatizovaným letem," prozrazuje Marco Freund.
 

 
Publikováno: 3. 3. 2015 | Počet zobrazení: 1966 článek mě zaujal 511
Zaujal Vás tento článek?
Ano